Czy twoje ubranie jest „zdrowe”? Polska marka modowa oceniła wartość zdrowotną najczęściej spotykanych materiałów
„Jak często zastanawiasz się nad tym, jaki wpływ na twoje zdrowie ma twoje ubranie? To z czego jest uszyte może być dla ciebie bardzo dobre, umiarkowanie złe lub bardzo szkodliwe” – GAU, nazywająca się „etyczną marką modową”, opisała wartości zdrowotne naszych ubrań.
GAU to etyczna marka modowa, której ubrania szyte są z ekologicznej certyfikowanej bawełny dzianej w polskiej dziewiarni. W ostatnim poście na swoim Instagramie, GAU stworzyła listę materiałów i opisała, w jaki sposób noszone przez nas ubrania wpływają na nasze zdrowie.
Rozwiń
„1. Ekologiczna Certyfikowana Bawełna to zdecydowanie najzdrowsze ubranie, jakie możesz dać swojemu ciału. Nie zawiera pestycydów, substancji ropopochodnych, toksycznych barwników, a dodatkowo jest nieszkodliwa dla ekosystemu i etycznie uprawiana.
2. Konwencjonalne naturalne materiały jak Bawełna, Len, Wełna, których szkodliwość może być umiarkowana lub duża z racji użytych przy uprawie pestycydów, toksycznych barwników etc. Ma także szkodliwy wpływ na ekosystem, a etyczne podejście do produkcji nie jest tak ważne jak zysk ze sprzedaży.3. Sztuczne włókna typu Tencel, Micromodal, Modal o umiarkowanej szkodliwości dla ekosystemu dzięki małemu zużyciu wody oraz umiarkowanej ilość toksyn zużytych przy produkcji. Niestety materiały te mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, głównie za sprawą toksycznych barwników.
4. Celulozowe materiały typu Wikoza, Cupro powstające z roślin, jednak w toksycznych procesach chemicznych. Mają bardzo zły wpływ na ekosystem i jeszcze gorszy na twoje zdrowie.5. Najgorsza grupa materiałów powstających z substancji ropopochodnych jak Poliester czy Akryl. Bardzo szkodliwe dla ekosystemu, trujące dla pracowników produkcji, zdecydowanie niezdrowe dla twojego ciała. Czyste zło.
Jak zapewne już zauważyłaś nie powinnaś sięgać po ubrania uszyte z materiałów z grup 3, 4 i 5. Grupa 2 jest umiarkowanie szkodliwa, choć nigdy nie wiesz, czy nie trafisz na jej toksyczne odmiany” – czytamy w najnowszym poście GAU.
Co na siebie zakładasz?
Ubrania z poliestru, nylonu czy akrylu stanowią 60% wszystkich sprzedanych ubrań – tak wynika z artykułu opublikowanego na portalu vox.com. Każdy z nich ma negatywny wpływ na środowisko. Wszystko to za sprawą prania. Naukowcy wskazują, że każde takie pranie stwarza bowiem tysiące włókien, które następnie przedostają się do kanalizacji.
Rezultat? Zanieczyszczamy oceany. Powstały mikroplastik staje się pożywieniem dla ryb. Potem znajdujemy go więc na naszych talerzach.
Wybierasz się na zakupy? Czytaj metki. Bądź świadomą konsumentką. I trzy razy zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz kolejnej sukienki.
Zobacz także
„Bez plastiku można żyć”. Paulina Górska mówi o tym, jak praktykuje ekologiczny styl życia we własnej rodzinie
Filtrujesz wodę? Pijesz niegazowaną czy tą z bąbelkami? A może „kranówkę”? O rodzajach wód porozmawialiśmy z lekarzem Krzysztofem Lachowskim
Life in Plastic. Mały człowiek w walce z plastikiem. Zobacz poruszającą galerię
Polecamy
„Aby mieć komfort kontemplacji, nie wrzucaj śmieci do ubikacji”. Na zabawnych plakatach tłumaczą, czego nie wolno wrzucać do toalety
„Zjawiska klimatyczne coraz częściej odbierają życie i środki do życia”. Naukowcy wyliczają, na ile sposobów może nas zabić globalne ocieplenie
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
Wyjątkowy duet międzypokoleniowy. Oliwia i jej dziadek Marian stworzyli urządzenie ratujące pszczoły
się ten artykuł?