3 min.
Czy niebieskie paragony możemy wyrzucać do pojemników na papier? Wyjaśnia Kasia Wągrowska

abstract consumer in the food store cashbox
26.05.2022
Loren Schauers, który stracił połowę ciała w wypadku, ma dość tych samych pytań. „Nie spytałbyś przypadkowej pary na ulicy, jak uprawia seks”
26.05.2022
Anna Wiatrowska o obsesji polskich szkół na punkcie ubioru uczennic: „Wszystko w imię przyzwoitości i kultury 'nie kuszenia chłopców’”
26.05.2022
„Powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka”. Oburzony ojciec trzylatki ma nam coś ważnego do przekazania
26.05.2022
„Żałoba po relacji, której nigdy nie było, może przynieść cierpienie, ale też wolność” – pisze psycholożka Sara Tylka o nieudanej więzi z mamą
26.05.2022
„Jak strasznie dużo wymagamy od naszych (i cudzych) ciał, które noszą, rodzą, karmią, nie dosypiają…”. Anna Czartoryska-Niemczycka zwróciła się do mam z ważnym apelem
Ostatnio w niektórych sklepach pojawiły się paragony w niebieskim kolorze, na których widnieje informacja, że można je wyrzucać do pojemników na papier, a nie, jak to jest w przypadku białych – na odpady zmieszane. Ale czy na pewno tak jest? Sprawdziła to Kasia Wągrowska, ekoaktywistka i autorka bloga „Ograniczam się”.
Spis treści
Niebieskie paragony – hit czy kit?
Paragony, które możemy wyrzucić do odpadów papierowych, byłyby sporą zmianą na plus. I właśnie takie (według zapewnień) są nowe, niebieskie paragony, które od niedawna możemy spotkać w niektórych sklepach. Widnieje na nich informacja, że są wykonane z recyklingu i posiadają certyfikat FSC (z ang. Forest Stewardship Council), który stanowi gwarancję, że takie produkty pochodzą z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny, z zapewnieniem korzyści środowiskowych, społecznych oraz ekonomicznych.
Ale czy na pewno niebieskie paragony możemy wyrzucać do pojemników na papier i będą one po recyklingu użyteczne dla papierni? Kasia Wągrowska przeprowadziła na swoim Instagramie prosty test, by to sprawdzić.
Ekoaktywistka wrzuciła oba paragony do misek z wodą. Efekt? Zarówno jeden, jak i drugi dowód zakupu, po zmiękczeniu w wodzie… rozpuściły się na mniejsze części. W przypadku papieru, który nadaje się do recyklingu, tak się nie dzieje.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Gdzie wyrzucać niebieskie paragony?
Kasia Wagrowska zaznacza, że paragon niebieski, tak samo jak biały, wyrzuciłaby do odpadów zmieszanych. Dlaczego?
„Po pierwsze, oba paragony to papier termiczny – niezależnie od tego, czy jest on z recyklingu, czy też nie. A po drugie, paragony mają zbyt krótkie włókna celulozowe, by papiernia mogła z nich wytworzyć jeszcze jakikolwiek inny papier. Trochę na zasadzie papieru toaletowego – z niego już nic nie wytwarzamy” – wyjaśnia na swoim profilu @kasia_ograniczamsie, ekoaktywistka. „Nie zmienia to faktu, że popieram tworzenie paragonów z papieru z recyklingu z certyfikatem FSC” – dodaje.
Według komentujących lepszym rozwiązaniem byłoby otrzymywanie wydrukowanego paragonu tylko opcjonalnie. Zamiast tej formy, moglibyśmy go dostawać sms-em czy mailem albo za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Z takiej możliwości mogą już korzystać mieszkańcy takich krajów, jak: Niemcy, Islandia czy Szwecja. Może pora na Polskę?
Kasia Wągrowska – kim jest?
Kasia Wągrowska to, jak sama o sobie pisze, ekspertka od zero waste. Prowadzi wykłady, warsztaty, spotkania online, kursy internetowe i media społecznościowe poświęcone tematowi ograniczania odpadów, świadomej konsumpcji i ekonomii współdzielenia. Napisała również książkę „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”. Jej profil na Instagramie kasia_ograniczamsie śledzi ponad 46 tys. osób.
„Przez ostatnie lata krytycznie patrzyłam na to, co mnie otacza. Zauważyłam pośrednią zależność między moimi zakupowymi nawykami, liczbą przedmiotów wokół mnie a poziomem niezadowolenia z życia. Wiedziałam, że muszę coś zmienić. Oczyszczanie domu skłoniło mnie do refleksji na temat uprawianego przeze mnie stylu konsumpcji i jej konsekwencji dla środowiska. Doszłam do wniosku, że nie tylko nie powinnam tyle kupować, bo wiele posiadanych przeze mnie rzeczy zaraz wyląduje w koszu, lecz również skupić się na życiu bez generowania śmieci” – podkreśla na swoim blogu Wągrowska.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zobacz także
Poleć artykuł znajomym
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.05.2022
Paulina Holtz: „Daję moim córkom szansę, aby same ogarnęły swoje życie”

26.05.2022
Malina Błańska: „Z okazji Dnia Matki w Polsce powinniśmy kobietom palić znicze”. Jak mówienie o trudach bycia mamą zbliża nas do szczęśliwego macierzyństwa

24.05.2022
Czasem przeleci helikopter, a gdy strzelają na poligonie, okna się trzęsą. „Gdyby tu wojna wybuchła, to byśmy nie zauważyły” – mówi jedna z mieszkanek Braniewa

21.05.2022