Przejdź do treści

Czujesz ból, gdy siusiasz? Osiem możliwych powodów

Czujesz ból, gdy siusiasz? Osiem możliwych powodów Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wizyta w łazience powinna przynosić ulgę, jednak dla wielu kobiet kończy się bólem i nieprzyjemnym pieczeniem. Damski układ moczowy jest wyjątkowo narażony na różne patogeny i infekcje. Jednak to nie jest jedyna możliwa przyczyna bólu podczas siusiania. Sprawdź aż osiem możliwych powodów, dla których wizyta w łazience może kończyć się bólem.

Zapalenie pęcherza

Bakteryjne infekcje układu moczowego to najczęstsza przyczyna bólu podczas siusiania. Zwykle ból pojawia się nagle, jest ostry, podczas oddawania moczu odczuwasz pieczenie i swędzenie, masz też wrażenie, że co chwilę musisz odwiedzać toaletę. Do objawów może dojść podwyższona temperatura i ból podbrzusza.

Zapalenie pęcherza można wyleczyć dostępnymi w aptece lekami, warto wspomagająco pić sok z żurawiny i przyjmować dużo płynów, można także zastosować ciepłe nasiadówki. Chociaż siusianie z chorym pęcherzem jest nieprzyjemne, to pomoże wypłukać szybciej bakterie z układu moczowego. Jak unikać nawracania problemu? Pij dużo płynów i pamiętaj o higienie intymnej.

Grzybica układu moczowego

Grzybica układu moczowego ma trochę inne objawy. Siusianie jest bolesne i nieprzyjemne, ale zwykle objawy zaczynają się wolniej, a ból skupiony jest wokół cewki moczowej. Pierwszymi objawami są zwykle swędzenie i wrażliwość skóry wokół cewki moczowej. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki.

Unikanie grzybicy to przede wszystkim odpowiednia profilaktyka i higiena intymna. Grzybica może przenosić się z pochwy na układ moczowy, więc jeśli masz z nią problemy, bądź szczególnie ostrożna.

Zespół bolesnego pęcherza

Zespół bolesnego pęcherza jest złożonym problemem, który najczęściej dotyka kobiet. Jeśli musisz korzystać z łazienki częściej niż osiem razy dziennie, a oddawanie moczu jest bolesne – być może na niego cierpisz. W walce z tym problemem kluczowe jest dokładne obserwowanie swojego organizmu i diety, pewne pokarmy mogą bowiem zwiększać ból pęcherza. Koniecznie odwiedź lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.

Choroby weneryczne

Choroby weneryczne nie dotykają tylko układu rozrodczego, ale dotyczą także układu moczowego. Chlamydia i rzeżączka mogą powodować bolesne oddawanie moczu i pojawienie się upławów z cewki moczowej. To poważne choroby, którymi łatwo zarazić innych i muszą być leczone antybiotykami pod okiem lekarza.

Inną chorobą weneryczną, która powoduje ból podczas oddawania moczu, jest intymna opryszczka. Pierwszymi objawami jest mrowiące swędzenie, w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu godzin pojawiają się bolesne pęcherze wypełnione płynem. Opryszczka umiejscowić się może w okolicy cewki moczowej i być szczególnie bolesna podczas oddawania moczu.

Choroby skóry

Niektóre choroby skóry mogą być przyczyną bólu i pieczenia. Schorzenia takie jak egzema, mogą powodować zmiany na całym ciele, także wokół ujścia cewki moczowej. Jeśli zauważysz niepokojący wygląd skóry, konieczne udaj się do lekarza.

Kamienie w pęcherzu moczowym

Kamienie w pęcherzu moczowym powstają wtedy, kiedy podczas oddawania moczu nie opróżniasz pęcherza do końca. Pozostała uryna może koncentrować się i krystalizować w formę kamienia moczowego. Kamienie blokują pęcherz, powodują mocny ból, a kiedy dostaną się do cewki moczowej, są bardzo bolesne. Z reguły kobiety są 50 razy mniej podatne na ich powstawanie niż mężczyźni, ale nadal jest to możliwa przyczyna.

Nieodpowiednie kosmetyki

Mocne środki myjące, perfumowane kosmetyki do pielęgnacji intymnej – to jedne z możliwych przyczyn bólu podczas siusiania. Źle dobrane kosmetyki mogą podrażniać delikatną skórę wokół ujścia cewki moczowej. Przerzuć się na delikatne, bezzapachowe produkty do higieny intymnej, uważaj także na inne kosmetyki, których używasz podczas mycia (np. kule do kąpieli).

Żeńska prostata

Mianem żeńskiej prostaty określa się przycewkowe gruczoły, które są umiejscowione wewnątrz warg sromowych większych. Zapalenie lub zakażenie gruczołów przycewkowych może skończyć się powstaniem ropni, które mogą się przebijać do światła cewki moczowej i powodować ból.

 

Źródło: prevention.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?