Przejdź do treści

Czas przestać bać się raka! Rak’n’Roll zaprasza na konferencję Rak Off pod matronatem Hello Zdrowie

Rak Off - konferencja Rak'n'Roll
Rak Off – pierwsza konferencja Rak’n’Rolla - odbędzie się już 12 września! / materiały organizatora
Podoba Ci
się ten artykuł?

W tym roku Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie! obchodzi 15-lecie swojej działalności. Z tej okazji 12 września w Gmachu Głównym SGH w Warszawie organizuje pierwszą rak’n’rollową konferencję Rak Off: „Im dalej, tym lepiej”. Fundacja tym samym zaprasza do dyskusji, co zrobić, żebyśmy przestali się bać raka, a by to rak zaczął się bać nas. Hello Zdrowie objęło wydarzenie swoim matronatem medialnym.

W Rak’n’Rollu mamy poczucie, że wszechobecny strach przed rakiem tylko mu pomaga. Zobaczmy, jak to jest z tym rakiem, jak jest wokół raka, jak trzymać go na dystans mówi Jacek Maciejewski, Członek Zarządu Fundacji.

Konferencja będzie składać się z dwóch części. W przestrzeni powitalnej (ogólnodostępnej) w nieoczywisty (także przestrzennie) sposób zostanie opowiedziane o pracy Fundacji – przedstawione zostaną programy pomocowe oraz inne formy wsparcia osób przechodzących przez raka i ich rodzin.

To dla nas dobry moment, by pokazać uniwersum nie tylko naszych działań, ale także myśli, z którymi tworzymy nasze akcje, programy i które ogniskują nasze rak’n’rollowe plany i marzeniamówi Monika Dąbrowska z Zarządu Rak’n’Rolla.

Na scenie głównej (wstęp biletowany) odbędą się esencjonalne, kilkunastominutowe wystąpienia. Do części wykładowej zaprosiliśmy wybitne osoby, z którymi współpracujemy lub chcielibyśmy pracować. Same ważne i ciekawe rzeczy do powiedzenia – podkreśla Jacek Maciejewski. Wykłady będą podzielone na trzy bloki: „Jest sobie rak” (o życiu osób chorych na raka), „Słowo na R” (o społecznych reakcjach związanych z chorobą nowotworową), „Sprzymierzeni – profilaktyka na przedpolach” (o tym, jak trzymać raka na dystans). Konferencję poprowadzi Tomasz Michniewicz.

Co czeka w blokach tematycznych?

  • W bloku „Jest sobie rak” mówcy skupią się na perspektywie człowieka w procesie chorowania. Pierwsi prelegenci to ozdrowieńcy, których doświadczenie i otwartość opowiadania o raku będą mocnym startem. Po tych wystąpieniach horyzont poszerzą historie osób pracujących z chorymi.

Wystąpią: „Mam raka” dr szt. film. Aga Szuścik, „Czy choroba to przerwa w życiu?” Bogusia i Paweł Ługowscy, „Strata niejedno ma imię!” dr Mariola Kosowicz, „Ciałkiem dobrze”
dr n. hum. Alicja Długołęcka

Rak'n'Roll, konferencja Rak Off, mówcy

  • Blok „Słowo na R” przeniesie w sferę języka, którym świadomie lub nie, kreuje się przestrzeń chorowania, a raczej – zdrowienia. Jak sposób mówienia o chorobie wpływa na chorych?  Jak mówimy o chorobie w rozmowach, dziennikarskich publikacjach, sztuce, filmie, komunikacji marketingowej?  Rozmowa panelowa z doborowym zestawem mówców!

Wystąpią (panel dyskusyjny): Anna Czubaszek, Jacek Maciejewski, Małgorzata Majewska, Małgorzata Sajan, Weronika Szczawińska, prowadzenie: Monika Rachtan

Drugi blok zamknięty zostanie wystąpieniem „Sztuka żegnania” Anji Franczak, założycielki Instytutu Dobrej Śmierci. To opowieść o tym, jak możemy wnieść więcej troski, czułości
i świadomości w temat odprowadzania i pożegnania.

Rak'n'Roll, konferencja Rak Off, mówcy

  • W bloku „Sprzymierzeni, profilaktyka nad przedpolach” głos zostanie oddany organizacjom, które stawiają sobie inne cele niż Rak’n’Roll, ale także utrudniają rakowi życie. Jeśli profilaktyka to zapobieganie, to oni to robią. Będzie rzeczowo, w efekcie optymistycznie.

Wystąpią: Magdalena Malinowska (Fundacja Malachite Minds), Łukasz Adamski (SEXEDPL), Agnieszka Pocztarska (Czytamy etykiety), Paweł Krzemiński (Las na Zawsze), Szczepan Żurek (Krajobraz), Michał Paca (Michał Paca), Małgorzata Kilian-Grzegorczyk (Demagog).

O zamknięcie trzeciego bloku została poproszona działaczka społeczna Julia Kaffka, ambasadorka młodego pokolenia, która w swoim wystąpieniu „Punkt Zwrotny – wsparcie rówieśnicze ratuje życie” opowie o sposobach młodych na dbanie o zdrowie psychiczne, zwracając uwagę na bardzo ważny, choć pomijany w debacie publicznej element: jak, nie mając eksperckiego doświadczenia, powinniśmy reagować, kiedy osoba w kryzysie dzieli się z nami swoją historią.

Rak'n'Roll, konferencja Rak Off, mówcy

Krótkoobcięta kobieta w ciąży stoi nad brzegiem morza

Wstęp na część konferencyjną jest płatny (liczba miejsc w SGH w Warszawie jest ograniczona). Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na wsparcie Podopiecznych Rak’n’Rolla. W dniu wydarzenia osoby, które kupiły bilet, będą mogły wybrać, na który program Fundacji mają zostać przekazane środki.

Jak, gdzie kiedy?

12 września

Gmach Główny SGH w Warszawie

Strona konferencji: www.rakoff.org

O Fundacji 

Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie! zmienia schematy myślenia o chorobie nowotworowej i działa na rzecz poprawy jakości życia chorych. Pomaga przechodzić przez raka: leczyć się godnie, żyć dobrze i z radością. Tworzy programy, które są odpowiedzią na luki w systemie, a dotyczą potrzeb chorych i ich bliskich.

Wobec rosnącej skali problemu, utrudnia życie rakowi. Działa na rzecz zdrowych wyborów, zachowań i otaczania siebie troską na co dzień.

Fundacja Rak’n’Roll powstała w październiku 2009 roku z inicjatywy Magdy Prokopowicz, która po swoich doświadczeniach z chorobą onkologiczną chciała pomóc ludziom w podobnej sytuacji.

Partnerzy

Avon Polska, Nationale-Nederlanden, Europejski Fundusz Leasingowy SA, Bespoke, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Patroni medialni

Hello Zdrowie, TVP3 Warszawa, Zwrotnik Raka, NGO.pl.

konferencja Rak Off Fundacji Rak-n-Roll

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?