Chciała przymierzyć sukienkę, ale została wyproszona z salonu. Niebinarna nastolatka mówi głośno o dyskryminacji
Charlie Moore z Wielkiej Brytanii wybrała się do jednego z salonów mody poszukać kreacji na bal szkolny. Jednak zamiast przeglądać i przymierzać sukienki, została ze sklepu… wyproszona. Niebinarna nastolatka napisała na Twitterze o tym, co ją spotkało. Jej post wzbudził różnorakie reakcje. Szybko zareagował również właściciel marki sklepów.
Pisząc o Charlie, osobie niebinarnej, musiałyśmy zmierzyć się z problemem: jakich używać zwrotów, zaimków i form gramatycznych. W języku angielskim, który nie jest tak silnie zdeterminowany płciowo jak polski, osoby niebinarne używają często w liczbie pojedynczej formy ,,they, them’’ zamiast żeńskiej lub męskiej. Polszczyzna niestety nie jest tak elastyczna. Charlie jednak posługuje się na co dzień zaimkiem żeńskim lub wskazującym na ogół (she/they), dlatego zrezygnowałyśmy z pisowni rodzaju neutralnego oraz z neutratywów (ono, „nastolatko”, „zrobiłom”, „poszłoś”…). Jeśli jesteś osobą niebinarną i chciałbyś/chciałabyś/chciałobyś podzielić się swoją historią i podejściem do języka – odezwij się, twórzmy razem bezpieczną przestrzeń Hello Zdrowie.
Sukienki tylko i wyłącznie dla kobiet?
Charlie Moore to niebinarna nastolatka. Na co dzień posługuje się zaimkiem żeńskim lub wskazującym na ogół (oni/ona). Niedawno udała się do salonu Monsoon, żeby wybrać sukienkę na studniówkę.
Monsoon Accessorize Ltd. to brytyjska firma, która powstała z myślą o kobietach. To właśnie do jednego z jej salonów w Birmingham wybrała się Charlie. Jednak nie udało jej się przymierzyć żadnej z kreacji.
Właśnie byłam w waszym sklepie w Bham, aby przymierzyć kilka sukienek na studniówkę, ale powiedziano mi, że nie wolno mi tego zrobić ze względu na płeć przypisaną przy urodzeniu. Czy możecie potwierdzić, czy taka jest polityka firmy? Dzięki – napisała na Twitterze.
Rozwiń
Dlaczego nie mogła przymierzyć sukienki? Pracownicy brytyjskiego salonu Monsoon mieli skupić się na wyglądzie zewnętrznym oraz, jak podkreśla Charlie, płci przypisanej przy urodzeniu. W komentarzach pojawił się zarówno hejt, jak i wyrazy zrozumienia i wsparcia.
Reakcja firmy była natychmiastowa. W odpowiedzi na zamieszczony przez Charlie post, sklep zapewnił, że taka postawa nie wpisuje się w politykę firmy.
Nasze przymierzalnie są otwarte i dostępne dla wszystkich naszych klientów, a my wszczęliśmy dochodzenie w sprawie tego incydentu — czytamy w odpowiedzi. – Jeśli czujesz się komfortowo, zapraszamy Cię ponownie do naszego sklepu, gdzie z przyjemnością pomożemy Ci znaleźć idealną sukienkę na studniówkę.
Przedstawiciele spółki napisali też, że każdy zasługuje na to, aby czuć się magicznie na studniówce.
Rozwiń
Jedna z komentujących gorzko stwierdziła, że na przeprosiny już za późno, bo Charlie doświadczyła ostrej dyskryminacji, a pracownicy sklepu powinni być przeszkoleni wcześniej, żeby nie dochodziło do tego typu incydentów.
Niebinarna osoba – czyli jaka?
Osoba niebinarna to taka, która nie czuje się ani mężczyzną, ani kobietą albo czuje się po trochu jednym i drugim. Do grupy osób niebinarnych zaliczamy również osoby interpłciowe oraz osoby o zmiennej tożsamości seksualnej – takie, które raz czują się bardziej kobietą, a raz bardziej mężczyzną. W ostatnim czasie pojawia się natomiast znaczna liczba osób, które określają się jako osoby niebinarne, ale już nie transpłciowe. Występuje u nich niezgodność między płcią nadaną przy narodzinach, a tożsamością płciową. To sprawia, że wielu z nich doświadcza cierpienia z powodu tego niedopasowania.
O swojej niebinarności mówią także osoby z pierwszych stron gazet. Emma Corrin, gwiazda serialu „The Crown”, oraz Demi Lovato, amerykańska piosenkarka oraz autorka tekstów, ogłosili publicznie, że są osobami niebinarnymi i nie identyfikują się jednoznacznie z żadną z płci.
Niebinarność nie jest orientacją seksualną i nie wiąże się z pociągiem do określonej płci. Wśród osób definiujących się jako niebinarne, są hetero-, homo- oraz biseksualiści.
Zobacz także
Demi Lovato oznajmiła, że jest osobą niebinarną. „Oficjalnie zmienię zaimki określające moją osobę na neutralne płciowo”
Casey Legler: Wiedzieli, jak ubierać dziewczyny – nie spodziewali się mnie. Ubrali mnie w męskie ciuchy, bo takie na mnie pasowały
J.K. Rowling okrzyknięta TERF-em za swój wpis. „To podejście stanowi dyskryminację osób transpłciowych, pozbawia je tożsamości i godności”
Polecamy
Monika Olejnik przeprasza za pytanie o żonę Radosława Sikorskiego. „Od lat walczę z antysemityzmem”
Kino, mecz, pójście na ryby pomagają wychodzić z bezdomności. „Droga do normalności to długotrwały proces, bywa bardzo bolesny, ale często też jest uwieńczony sukcesem”
„Dzieciom wstęp wzbroniony”. Łódzka pływalnia w ogniu krytyki za kontrowersyjny plakat
Piotr Jacoń: „Świat jest pełen tak zwanych wspaniałych rodziców tak zwanych nieudanych dzieci”
się ten artykuł?