Chadwick Boseman nie żyje. Aktor cierpiał na raka jelita grubego
Tragiczną wiadomość przekazała w piątek 28 sierpnia agentka aktora, Nicki Fioravante. Chadwick Boseman, odtwórca roli Czarnej Pantery w serii filmów Marvel Studios, zmarł w swoim domu w Los Angeles. Miał 43 lata.
Chadwick Boseman zmarł w wieku 43 lat
Bardzo smutna wiadomość dotarła do nas zza oceanu. Nie żyje Chadwick Boseman. Aktor filmowy i telewizyjny, któremu popularność przyniosła m.in. rola Czarnej Pantery w filmach Marvela, zmarł otoczony rodziną w swoim domu w Los Angeles. Miał zaledwie 43 lata.
4 lata temu usłyszał diagnozę: rak jelita grubego trzeciego stopnia (oznacza to, że nowotwór rozprzestrzenił się na pobliskie węzły chłonne, ale jeszcze nie zajął innych części ciała). Gwiazdor Marvela swoje najważniejsze role odegrał, znając diagnozę i rokowania. Choć nie mówił publicznie o swojej chorobie, leczył się przez większą część szczytowego okresu swojej kariery.
W informacji opublikowanej przez rodzinę aktora podano, że w 2020 r. nowotwór przeszedł w stopień czwarty zaawansowania.
„Jako prawdziwy wojownik, Chadwick przetrwał to wszystko i przyniósł wam wiele filmów, które tak bardzo pokochaliście. 'Marshall’, 'Da 5 Bloods’, 'Ma Rainey’s Black Bottom’ i kilka innych tytułów – wszystkie zostały nakręcone pomiędzy niezliczonymi operacjami i chemioterapią” – czytamy w oświadczeniu.
Rozwiń
Rak jelita grubego
Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych diagnozowanych u człowieka. Objawy są charakterystyczne dla poszczególnych lokalizacji guza i występują zwykle już w stadium zaawansowanym. Stadium wczesne raka jelita grubego może bowiem bardzo długo pozostawać bezobjawowe. Pacjent często nie skarży się na żadne dolegliwości, a odkrycie choroby bywa związane z rutynowymi badaniami laboratoryjnymi przeprowadzonymi z innych przyczyn.
Do pierwszych objawów raka jelita grubego należy niedokrwistość z niedoboru żelaza wykrywana podczas wykonania morfologii zleconej zwykle kontrolnie przez lekarza rodzinnego – guz może krwawić do światła przewodu pokarmowego wywołując anemię. Zmianom laboratoryjnym towarzyszą często:
- ogólne uczucie zmęczenia,
- osłabienie,
- bladość skóry.
Gdy badanie na krew utajoną w stolcu jest dodatnie, wykonuje się w kolejnym etapie kolonoskopię, która pozwala uwidocznić zmiany w układzie pokarmowym na całej długości jelita grubego.
Do badań przesiewowych pozwalających wykryć raka jelita we wczesnym stadium należy kolonoskopia wykonywana co 10 lat po (50. roku życia) oraz badania na krew utajoną w stolcu wykonywane co rok.
Polecamy
Lekarce nie dawano żadnych szans na przeżycie, zaproponowano leczenie paliatywne. Ratunek znalazła w Indiach
Żona Tomasza Jakubiaka o jego trudnej codzienności: „Zastrzyki, plastry, kroplówki, żeby nie cierpiał z bólu”
Tomasz Jakubiak o warunkach leczenia w Izraelu: „Przeniosłem się w kosmos totalny”
Księżna Kate w przejmującym przesłaniu: „Po prostu kochajmy i bądźmy kochani”
się ten artykuł?