Brazylijskie jiu-jitsu – twój sposób na skuteczną ochronę. Korzyści z trenowania BJJ
Brazylijskie jiu-jitsu to rodzaj sztuki walki, która swoje korzenie ma w jiu-jitsu. Rządzą nim jednak zupełnie inne zasady. Światowej sławy trenerzy mówią głośno o tym, że wchodząc do świata BJJ zmieniasz swoje życie, i że mata do ćwiczeń to miejsce, gdzie wszyscy są sobie równi i nie ma tam miejsca na wygórowane ego. Poza tym BJJ, jak każda aktywność fizyczna, niesie ze sobą wiele korzyści. Przekonaj się jakich i daj się przekonać do treningu próbnego.
BJJ – co to?
Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) powstało – jak nazwa wskazuje – w Brazylii. Trenować ją mogą wszyscy: dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni, zawodowi sportowcy i amatorzy. Często wydaje się, że wynik walki jest przesądzony, a potem ogłasza się zwycięstwo czarnego konia. W klubach często są organizowane oddzielne zajęcia dla kobiet i mężczyzn, ale tak naprawdę nie ma przeciwwskazań co do tego, aby kobieta i mężczyzna stanęli razem do walki. Bywają też organizowane zajęcia dla całych rodzin. I może się wydawać, że dziecko nie ma szans, ale jak się okazuje nie w BJJ.
Możesz się spotkać też z tym, że BJJ jest porównywane do samoobrony. I jest w tym dużo racji. Podczas tych zajęć uczysz się jak odzyskać przewagę i wyjść z opresji cało. Dlatego też wiele kobiet postanawia trenować właśnie ten styl, by czuć się bezpieczniej.
Istnieje możliwość zdobywania pasów, które są dowodem na uzyskanie kolejnych umiejętności z zakresu BJJ, ale zasady ich przyznawania nie są konkretnie ustalone. O tym czy zasługujesz na następny pas decyduje wyłącznie instruktor. Jest 5 poziomów, a większość trenujących kończy przygodę na drugim pasie, bo zdobycie kolejnych jest naprawdę trudne.
Korzenie i podstawy tej sztuki walki wywodzą się z połączenia judo, jiu-jitsu oraz zapasów. Są oczywiście modyfikacją, w której skupiasz się na określonych zasadach walki. Te są nieliczne, ale konkretne.
Zasady brazylijskiego jiu-jitsu
Przede wszystkim nie robisz tu żadnych kopnięć ani ciosów. Cała walka polega na pokonaniu przeciwnika dzięki właściwej technice. O niej decyduje spryt i mądrość. W tym celu stosuje się duszenia, unieruchomienia oraz dźwignie. Chwyty mają na celu powalenie przeciwnika na ziemię i zmuszenie go do poddania się. Twoim celem podczas walki jest osiągnięcie nad nim przewagi, która często jest też przewagą psychiczną. Nie trzeba być rosłym mężczyzną, by pokonać innych. Wystarczą odpowiednie umiejętności. Przewagę zyskuje się poprzez zablokowanie możliwości wykonania ruchu. Często jest to bolesne, ale wbrew pozorom bardzo bezpieczne.
Brazylijskie jiu-jitsu jest jednym z najmniej kontuzjogennych sportów walki. Między innymi dlatego, że nie ma w nim ciosów, które mogłyby doprowadzić, np. do złamania nosa. Oczywiście jak w każdym sporcie, tak i w BJJ mogą zdarzyć się urazy, ale nie są one poważne. Jednym z podstawowych punktów podczas nauki jest nauka upadania. Odpowiednio upadając uczysz się właśnie m.in. tego, jak nie zrobić sobie przy tym krzywdy i jak odzyskać przewagę nad przeciwnikiem.
Chociaż w tej sztuce walki nie ma żadnych odniesień do religii czy aspektów duchowych to istnieje Trójkąt Gracie (Gracie to nazwisko rodziny, która uczyniła BJJ znanym sportem na całym świecie). Znajdują się w nim 3 zasady:
- efektywność,
- cierpliwość,
- kontrola.
Te 3 rzeczy mają Cię doprowadzić do osiągnięcia przewagi. I są to zasady, o których powinnaś pamiętać nie tylko na macie, lecz także w życiu codziennym.
Jak wygląda walka w brazylijskim jiu-jitsu?
Cała walka odbywa się w parterze. Twoim celem jest powalić przeciwnika na ziemię i obezwładnić go. Tak jak często widzisz to na filmach akcji, w których policjanci obezwładniają przestępców.
Przez większość czasu przeciwnicy są ze sobą w zwarciu. Jeden oplata drugiego nogami i stara się go przewrócić na plecy. Drugi zaś musi się wyswobodzić w uścisku spychając przeciwnika. Jak już wspomnieliśmy nie wolno uderzać, kopać, ani też wkładać palców do oczu, ust czy nosa.
Po przewróceniu się na matę musisz doprowadzić do tego, by przeciwnik poddał walkę. W tym celu stosujesz podduszenia, unieruchomienia kończyn, a często także siadanie okrakiem. Gdy przeciwnik przestaje się bronić, zwycięstwo jest po Twojej stronie.
BJJ – korzyści
Brazylijskie jiu-jitsu niesie ze sobą oczywiście wiele korzyści. Przede wszystkim należy wymienić te, które wpływają na ciało. Trenując BJJ:
- poprawiasz swoją kondycję,
- zwiększasz siłę mięśni,
- polepszasz refleks,
- regulujesz pracę układu oddechowego i krwionośnego,
- utrzymujesz prawidłową masę ciała.
Są również korzyści, które pośrednio wpływają na ciało. Należą do nich korzyści psychiczne. Wiele kobiet, trenując BJJ zauważyło, że:
- są pewniejsze siebie,
- czują się bezpieczniej (bo wiedzą, jak się bronić w razie potrzeby),
- pokonują własne granice i przenoszą to na inne dziedziny życia,
- są mniej zestresowane.
Wielu trenerów mówi głośno o tym, że treningi BJJ to swego rodzaju terapia. W sali treningowej, na macie, możesz nie tylko nauczyć się pożytecznych rzeczy. Przede wszystkim możesz tam rozładować stres i znaleźć bezpieczne „uzależnienie”. Historie mistrzów sięgają alkoholizmu, przemocy, narkotyków, które zniknęły tuż po tym, jak zaczęli trenować brazylijskie jiu-jitsu. Dzięki treningom poczujesz się pewniej i zauważysz, że możesz więcej niż ci się wydaje. A dowodem na to jest chociażby pokonanie w walce mężczyzny znacznie wyższego od ciebie, który do tego waży 2 razy tyle co ty. Skoro możesz się przeciwstawić takiej sile, to znaczy, że możesz też znacznie więcej.
Polecamy
„Przekąski ruchowe mają urozmaicić czas spędzony w jednej pozycji i dostarczyć organizmowi różnorodnych bodźców. Mówi się, że jedyna dobra pozycja to pozycja… następna” – mówi terapeuta ruchowy Maciej Borucz
Bezpieczne ćwiczenia w ciąży – jak pozostać aktywną?
Ćwiczenia na kolana – co zrobić, aby je porządnie wzmocnić?
Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!
się ten artykuł?