3 min.
Trening sprinterski na siłowni, w plenerze – jak zrobić? Efekty

Trening sprinterski na siłowni, w plenerze - jak zrobić? Fot. Katarzyna Milewska
12.08.2022
Joga na stres. Ćwiczenia relaksujące, dzięki którym odprężysz ciało i duszę
12.08.2022
Coming out w wieku 95 lat? To możliwe! Maybelle Blair, zawodniczka kobiecej ligi bejsbola, wychodzi z szafy
12.08.2022
Dramat polskich szpitali. „Powinny być jedynie tłem do horrorów” – komentuje Siostra Bożenna i pokazuje zdjęcia
10.08.2022
Sean Bean kwestionuje pracę koordynatorów intymności. „Doświadczenie bardzo hamujące”
10.08.2022
Na świecie żyje więcej emerytów niż dzieci. To pierwszy taki przypadek w historii
Trening sprinterski (szybkościowy) wykorzystuje się w prawie w każdej dyscyplinie sportowej. Najczęściej kojarzy się z ćwiczeniami w plenerze jednak trening sprinterski na siłowni może być równie skuteczny. Dzięki niemu pobudzamy włókna mięśniowe do podwójnej pracy, co pozytywnie wpływa na wyniki sportowe, a dodatkowo poprawia wygląd sylwetki. Zresztą – przekonajcie się sami, jak sprinterski trening wpłynie na wasz organizm.
Spis treści
Czym jest trening sprinterski?
Ćwiczenia sprinterskie są ćwiczeniami eksplozywnymi, a ciało lubi taki rodzaj wysiłku. Być może ktoś wyskoczy z tekstem, że sprinterski trening „to tylko szybsze bieganie”, jednak to właśnie ono bardzo mocno angażuje do pracy pośladki, uda, biodra, łydki i cały tułów. Jest kompleksowym ćwiczeniem dolnych partii ciała, a sam trening sprinterski podkręca metabolizm spoczynkowy nawet do kilkunastu godzin po treningu. Co to oznacza? Że podczas, gdy wy siedzicie w pracy, kalorie wciąż się spalają.
Trening sprinterski jest idealnym rozwiązaniem, kiedy macie mniej czasu, a zależy wam na dużej intensywności treningowej. Możecie go wykonać w parku, na bieżni. Trening sprinterski na siłowni również jest dobrym rozwiązaniem, jednak jeśli warunki sprzyjają, zdecydowanie polecamy wam outdoor.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak wykonać trening sprinterski?
Trening sprinterski zaczynacie standardowo – od rozgrzewki (trucht + dynamiczna rozgrzewka ogólnorozwojowa). Następnie przechodzicie do części głównej treningu, w której wykonujecie serie powtórzeniowe na wyznaczonym odcinku. Jeżeli to wasz pierwszy trening, zacznijcie spokojnie. Rozstawcie pachołki na odcinku 50 metrów. Wyznaczony dystans pokonujecie sprintem. Takich sprintów w jednym sprinterskim treningu możecie wykonać około 10 rund. Postarajcie się, aby każdy kolejny był szybszy.
Idealną opcją będzie partner treningowy, z którym możecie rywalizować lub który będzie was motywował. Po każdym sprincie odpocznijcie około 30 sekund do 1 minuty.
Jeżeli w czasie treningu sprinterskiego pracujecie z pulsometrem, podczas sprintu powinniście biegać w strefie 85-95% tętna maksymalnego. Opcją dla osób bardziej zaawansowanych mogą być sprinty na odcinku 200 czy 400 metrów, a nawet 1 kilometrze, ale to wymaga znacznie większej sprawności fizycznej.
Jak często wykonywać trening sprinterski?
Jak często stawiać na trening sprinterski? Wykonywanie tego rodzaju ćwiczeń szybkościowych zalecane jest 1-2 razy w tygodniu, w zależności od waszego celu.
Korzyści z treningu sprinterskiego
Zalety treningu sprinterskiego można długo wymieniać. Najważniejsze z nich to:
- poprawa wydolności beztlenowej,
- większa prędkość, więcej siły,
- szybsze spalanie kalorii,
- zwiększona wytrzymałość,
- lepsza forma biegowa.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022