Przejdź do treści

Zróżnicowanie treningu – zmiany, gdy brakuje efektów ćwiczeń

Brak efektów ćwiczeń? Postaw na zróżnicowanie treningu
Zróżnicowanie treningu - jak przeciwdziałać brakowi efektów ćwiczeń? Fot. Katarzyna Milewska
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zróżnicowanie treningu to dobry krok, jeśli ćwiczysz, ale efekty nie są już tak satysfakcjonujące jak wcześniej. Niezależnie od tego, jak świetne zaprojektowany jest twój plan treningowy, nie zachowa on swej skuteczności na zawsze – przyjdzie moment, gdy zauważysz brak efektów ćwiczeń wykonywanych w ten sam sposób od dłuższego czasu. To odpowiednia chwila na zmiany w treningu!

Przyczyny braku efektów treningu

Zróżnicowanie treningu to konieczność, jeśli chcemy robić szybkie postępy. Fizjologiczne prawo adaptacji jest jasne. Po pewnym czasie, zwykle już po 4-6 tygodniach, organizm przestaje się przystosowywać do bodźca treningowego. Ciało, które nie ma nowych wyzwań, nie musi się nich dostosowywać a przez to – nie zmienia się. Ćwiczenia stają się nieskuteczne. W tym właśnie momencie przydaje się wprowadzenie zmian i zróżnicowanie treningu.

Co daje zróżnicowanie treningu?

Ustaliliśmy już, że zróżnicowanie treningu jest potrzebne, by ćwiczenia cały czas przynosiły efekty. Różnorodność w treningu przynosi jednak również inne korzyści:

  • zapobiega znudzeniu często powtarzanym rodzajem treningu, które może skutkować niechęcią do ćwiczeń,
  • stawia przed nami nowe wyzwania i inspiruje do ciągłego rozwoju na nowych polach,
  • pomaga uniknąć sytuacji, w której brak widocznego progresu skutkuje obniżeniem motywacji do treningu.

Zróżnicowanie treningu – jak wprowadzać zmiany?

Zróżnicowanie treningu jest ważne, by zapewnić satysfakcjonujące efekty ćwiczeń. Nie ma co jednak popadać w przesadę i zmieniać koncepcję przy każdym treningu. Adaptacja do ciągle zmieniających się bodźców jest z definicji niemożliwa. Przypadkowa mieszanka ćwiczeń dezorientuje organizm przez ciągłe modyfikacje wymagań, zamiast wstrząsnąć nim tak, by wywołać konkretną adaptację. To kolejny przepis na nieskuteczny trening.

Zbyt częste „przemeblowania” treningów nie jest więc dobrą opcją, podobnie jak wykonywanie tych samych zestawów ćwiczeń przez cały czas. Dobrze jest natomiast różnicować z sesji na sesję – serie, powtórzenia i przerwy.

Sposoby na zróżnicowanie treningu

Jak wprowadzić zróżnicowanie w treningu? Zmiana może mieć charakter ilościowy, np. wzrost liczby serii czy powtórzeń albo wprowadzenie treningów cyklicznych skupionych na kształtowaniu poszczególnych cech motorycznych, tj. siła, skoczność, wytrzymałość itd. Może mieć też charakter jakościowy polegający na zastąpieniu jednych ćwiczeń innymi.

Sposoby na zmiany treningu to także:

  • zwiększenie ilości dni treningowych,
  • wprowadzenie innej kolejności ćwiczeń,
  • zmiana ilości czasu pomiędzy powtórzeniami lub seriami,
  • zmiana zakresu stosowanego obciążenia.

Jeśli czytasz naszego bloga regularnie, wiesz, że znajdziesz tu mnóstwo inspiracji i gotowych programów treningowych, które pomogą ci wprowadzić zmiany w treningowy rytm.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?