Przejdź do treści

Drabinka koordynacyjna – ćwiczenia. Co daje drabinka?

Ćwiczenia na drabince koordynacyjnej
Ćwiczenia na drabince koordynacyjnej. Źródło: Kasia Bigos i Andrzej Bogdał
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Drabinka koordynacyjna to sprzęt, który wprowadza do treningu odrobinę zabawy. Dodatkowy plus? Ćwiczenia na drabince koordynacyjnej przynoszą mnóstwo korzyści. Co daje trening z wykorzystaniem drabinki koordynacyjnej? Jaki zestaw ćwiczeń wykonywać? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Co daje drabinka koordynacyjna?

Drabinka koordynacyjna to sprzęt, który stosuje się ją głównie w treningach biegowych oraz grach zespołowych, aby poprawić koordynację zawodników, wpłynąć na równowagę i szybkość reakcji. Wielu trenerów korzysta z niej podczas urozmaicenia treningów obwodowych na sali fitness, a także w outdoorze. Ćwiczenia dla dzieci z wykorzystaniem drabinki koordynacyjnej wspomagają ich rozwój motoryczny. Jak z możecie z niej skorzystać także wy? Jakie ćwiczenia na drabince koordynacyjnej wykonywać?

Poniżej znajdziesz przykładowy zestaw ćwiczeń, który pozwoli wykorzystać drabinki koordynacyjne w regularnym treningu.

Ćwiczenia na drabince koordynacyjnej

Oto zestaw ćwiczeń koordynacyjnych na drabince. Zaprezentowane ćwiczenia na drabince koordynacyjnej pozwolą zadbać o poprawę kondycji i wytrzymałości.

Ćwiczenie 1.

Ustawiamy się obok drabinki koordynacyjnej. Ruch polega na tym, że w dynamicznym tempie wbiegamy obiema nogami do jej jednego pola, wybiegamy, i wbiegamy do kolejnego. Powtarzamy ten schemat do samego końca drabinki. Rytm to 2-2 (dwa wbiegi do środka, dwa na zewnątrz). Pamiętamy o tym, że podczas tego ćwiczenia na drabince koordynacyjnej ramiona pracują naprzemianstronnie do pracy nóg.


Ćwiczenie 2.

Ustawiamy się na początku drabinki koordynacyjnej. Ruch polega na tym, że obiema nogami wskakujemy w pole drabinki, a następnie dynamicznie nogi wychodzą na zewnątrz i tym ruchem przemieszczamy się do końca. Ruch nóg jest taki sam jak podczas wykonywania „pajacyka”.


Ćwiczenie 3.

drabinka-koordynacyjna-cwiczenia

Podczas ćwiczenia zwanego „łyżwiarzem” ustawiamy się obok drabinki. Noga bliższa drabinki wykonuje boczny wskok w pole drabinki. Podczas ruchu lekko obniżając ciało, dynamicznie się z tej nogi wybijamy, przenosząc ciężar ciała na drugą nogę. Każdy kolejny skok jest w pole w przód. Pamiętamy o naprzemianstronnej pracy ramion oraz prawidłowej pozycji lądowania (proste plecy, kolano nie wyprzedza stopy). Pracujemy na dwie strony.


Ćwiczenie 4.

drabinka-koordynacyjna-jak-cwiczyc

Kolejne ćwiczenie na drabince koordynacyjnej to przeskoki jednonóż środek-bok. Pracuje jedna noga. Potem zmiana.

Rodzaje drabinek koordynacyjnych. Jaka jest cena drabinki?

Dostępne w sklepach drabinki koordynacyjne zazwyczaj są:

  • pojedyncze – takiej używaliśmy do ćwiczeń na drabince koordynacyjnej prezentowanych powyżej; jest ona wystarczająca do wykonywania większości rodzajów ćwiczeń,
  • podwójne – szersza drabinka koordynacyjna, złożona z dwóch zestawów drabinek połączonych ze sobą; umożliwia wykonywanie bardziej zaawansowanych zestawów ćwiczeń rozwijających koordynację ruchową.

Drabinki różnią się one od siebie także długością. Wymiary drabinki koordynacyjnej to najczęściej 4-6 metrów. Czasami producenci umożliwiają łączenie drabinek – dzięki temu możliwe jest ich wydłużenie.

Drabinkę koordynacyjną bez problemu można kupić w sklepie internetowym, np. allegro. Możecie skorzystać także z porównywarki cen, takiej jak ceneo, aby porównać koszt poszczególnych drabinek. Cena drabinki koordynacyjnej w sklepach internetowych waha się od około 30 do nawet kilkuset złotych.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: