A może spróbujesz medytacji? Kasia Bem wylicza aż 20 zalet z niej płynących
Piękny umysł to taki, którego nie przesłaniają rzeczy zbędne. Ostrość koncentracji osób obdarzonych takim umysłem przecina, jak lśniąca klinga samurajskiego miecza, z łatwością i bez wysiłku, każdy złożony problem czy zagadnienie.
David McCandless dokonał rzeczy imponującej, a mianowicie podsumował efekty praktyki medytacji i uważności, czerpiąc dane z 75 różnych badań naukowych, na tylko jednak przejrzystej infografice. Podobna sprawność i przenikliwość umysłu robi wrażenie, zwłaszcza jeśli nie jest to tylko jednorazowy popis, lecz zaledwie mała część konsekwentnie i z pasją zrealizowanego większego zamysłu. Rzeczona infografika pochodzi bowiem z książki Davida „Knowledge is Beautiful”, wydanej jesienią 2014 roku w Wielkiej Brytanii. Książka w całości zaprojektowana przez McCandless jest owocem dwuletniej wytężonej pracy autora oraz jego zespołu, którzy wspólnie włożyli 15 832 (piętnaście tysięcy osiemset trzydzieści dwie!) godziny pracy w ten projekt: zbierając, analizując i syntezując naukową wiedzę z wielu dziedzin w atrakcyjne infografiki.
Czy David McCandless medytuje? Nie wiem, ale podejrzewam, że ma jakiś niezły patent na higienę zwojów mózgowych. Bardzo prawdopodobne, że właśnie medytację, gdyż jego sprawność widzenia, dostrzegania, przetwarzania i syntezowania danych dowodzi umysłu zdyscyplinowanego, skupionego, wytrenowanego i, jak mawiają mistrzowie zen, oczyszczanego codziennie wciąż od nowa. Pięknego umysłu po prostu.
20 zalet medytacji na podstawie infografiki z książki „Knowledge is Beautiful”:
1. Poprawia pamięć i koncentrację
2. Zmienia korzystnie strukturę mózgu
3. Zwiększa poziom IQ
4. Rozbudza kreatywność
5. Sprzyja zwiększeniu samokontroli i siły woli
6. Wzmacnia system immunologiczny
7. Zmniejsza niepokój
8. Łagodzi stany depresyjne
9. Obniża poziom stresu
10. Zwiększa zdolność empatii i współczucia
11. Redukuje związaną z wiekiem atrofię mózgu
12. Polepsza samopoczucie
13. Pomaga przezwyciężyć uzależnienia
14. Reguluje metabolizm i stymuluje odchudzanie
15. Obniża ciśnienie krwi
16. Spowalnia procesy starzenia
17. Poprawia wydolność układu krążenia
18. Zmniejsza stany zapalne w organizmie
19. Podwyższa odporność na ból
20. Znosi bezsenność
Więcej o dowiedzionych naukowo korzyściach płynących z medytacji przeczytasz tutaj.
Polecamy
„Ćwiczenie uważności przypomina ostrzenie siekiery przez drwala – kilka chwil pracy pozwoli w dłuższej perspektywie zaoszczędzić wiele czasu” – zauważają autorzy poradnika „Uważność. Trening mindfulness na co dzień”
Masz trudności ze skupieniem uwagi i koncentracją? Możesz mieć „popcornowy mózg”
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska
Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?
się ten artykuł?