Przejdź do treści

Naucz się… siedzieć. Twój kręgosłup będzie ci wdzięczny

Naucz się… siedzieć
Naucz się… siedzieć Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przeciętnie spędzamy w pozycji siedzącej od 3 do 9 godzin dziennie. Siedzimy nie tylko w pracy, ale także przemieszczając się samochodem czy komunikacją miejską, jedząc posiłki, czy oglądając wieczorem ulubiony serial. Niestety ma to negatywny wpływ na cały organizm, ze szczególnym naciskiem na układ ruchu. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym można zmniejszyć potencjalne szkody.

  1. Pamiętaj o zachowaniu poprawnej postawy siedzącej – płaszczyzna pracy (np. monitor) powinna być umieszczona na wysokości wzroku, oparcie krzesła (odchylone o 100-135 stopni) powinno równomiernie podpierać kręgosłup na całej długości. Uda i stopy powinny być podparte. Zapobiega to zsuwaniu się z krzesła, utrzymuje optymalne napięcie mięśni nóg i przenosi część ciężaru z wyższych partii ciała.
  2. Wykorzystuj technikę Pomodoro – na każde 25 minut wykonywania swoich obowiązków zrób aktywną pięciominutową przerwę.
  3. Optymalnie wykorzystuj swoje przerwy – zamiast spędzać je biernie na stanowisku pracy, zrób sobie mały spacer połączony z delikatnym rozciąganiem i głębokim oddechem.
  4. W miarę możliwości (i sprzyjającej pogody) organizuj swoje spotkania czy też telekonferencje poza miejscem pracy, na świeżym powietrzu.
  5. Pamiętaj, że praca przed komputerem jest także szkodliwa dla oczu – upewnij się, że co jakiś czas dajesz im odpocząć od widoku monitora.

Wprowadzenie kilku dobrych nawyków pozwoli nie tylko zniwelować szkodliwy tryb siedzącego trybu życia na kondycję fizyczną, ale także odrobinę zniweluje stres, dzięki czemu jest duża szansa nie tylko na poprawę samopoczucia, ale także efektywności pracy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: