Wpływ różnicy wieku na związek
Jaka różnica wieku najbardziej służy trwałości związku? Amerykańscy naukowcy zdecydowali się to ustalić i spieszą z odpowiedzią, która jednych ucieszy, a innych zdziwi.
Za sprawę zabrały się dwa zespoły badaczy. Pierwszy, Terra McKinnish z Uniwersytetu Kolorado i Wang Sheng-Lee z australijskiego Deakin, postanowił sprawdzić relacje między wiekiem i poziomem satysfakcji ze związku. W tym celu eksperci przeanalizowali pokaźną liczbę ankiet przeprowadzonych wśród mieszkających w Australii rodzin. Ustalili, co następuje. Na początku związku najbardziej usatysfakcjonowani są mężczyźni, którzy mają młodsze żony oraz kobiety, które mają młodszych mężów. I na odwrót – najbardziej niezadowoleni są ci, którzy mają dużo starszych od siebie partnerów. Efekt jest jednak czasowy.
Okazuje się bowiem także, że w związkach, gdzie jeden z partnerów jest sporo starszy od drugiego, z czasem zadowolenie z pożycia małżeńskiego mocno spada. Tam, gdzie różnica wieku jest niewielka – dzieje się to znacznie wolniej. Autorzy badania powodu dopatrzyli się w finansach. A dokładnie w tym, że ludzie w różnym wieku mają często odmienne wartości i doświadczenia, i w diametralnie różny sposób reagują na finansowe problemy. Dlatego te szczególnie mocno odbijały się na takich parach, a stosunkowo niewielkie ślady pozostawiały na małżeństwach równolatków.
Wyniki potwierdziło drugie badanie. W nim psycholodzy z Emory University w amerykańskiej Atlancie sprawdzali, jak różnica wieku przekłada się na ryzyko rozpadu związku. Najniższa była, kiedy partnerzy byli w tym samym wieku. Przy roku różnicy wzrastała o 3 procent. Kiedy ta wynosiła pięć lat, szansa na rozwód była o 18 proc. większa niż u równolatków. Kiedy męża i żonę dzieliło 10 lat ryzyko było większe już o 39 proc. W parach, gdzie różnica wieku przekraczała 20 lat, rozstania zdarzały się prawie dwa razy częściej niż tam, gdzie partnerzy byli z jednego rocznika.
Wniosek wysnuto z tego taki, że najlepsza różnica wieku w związku, to brak różnicy.
Trzeba jednak pamiętać, że wszystko opiera się na statystyce, a z tą wiadomo jak jest.
Polecamy
„Nie każdy związek chce być uratowany” – mówią seksuolog dr Robert Kowalczyk i dziennikarka Magdalena Kuszewska
„Za dużo wymagamy”. O tym, dlaczego coraz więcej osób ma problem ze znalezieniem partnera, rozmawiamy z Moniką Dreger, psycholożką
„Sztukę flirtowania trzeba aktualizować” – mówi seksuolożka Patrycja Wonatowska
„To nowy rozdział w długim marszu po równość”. Jest projekt ustawy o związkach partnerskich
się ten artykuł?