2 min.
Najlepiej pracuje się w kawiarni! Dlaczego tam pobudza się kreatywność?

Najlepiej pracuje się w kawiarni! Dlaczego tam pobudza się kreatywność?/ Pexels
Najnowsze
22.04.2021
Szczepienie na COVID-19 a dzień wolny od pracy. To „koszt, który może zostać przez firmy poniesiony”?
21.04.2021
Czy respiratory zabijają a szczepionki to eksperyment „godny Hitlera”? Doktor Michał rozprawia się z teoriami koronasceptyków
19.04.2021
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
18.04.2021
„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?
18.04.2021
„Wasza ‘wolność’ i ‘spisek’ się kończy, kiedy nie możecie złapać tchu”. Ratownik o nagonce na medyków „zaangażowanych w pandemiczny spisek”
Kiedy chcemy pracować, potrzebujemy ciszy, prawda? A właśnie, że nie. Okazuje się, że najlepszym z dźwięków na pobudzenie kreatywności i koncentracji może być… gwar w kawiarni. Jednak, żebyście nie musieli przenosić się ze swoją pracą, my przeniesiemy kawiarnię do Was!
Najlepiej pracuje mi się przy otwartym oknie, kiedy dobiegają do mnie jednak jakieś hałasy z zewnątrz. Nie lubię podczas pracy gadania nad głową, ale nie lubię też idealnej ciszy, która wręcz ogłupia. Są ludzie, którzy sprawdzili, jakie dźwięki pomagają nam się skoncentrować i są też tacy, którzy to w ciekawy sposób wykorzystali.
Wpływ dźwięków na kreatywne myślenie zbadali naukowcy z University of Chicago. W jednym z ich eksperymentów uczestnicy mieli za zadanie wymyślić kampanię dla nowego produktu w otoczeniu dźwięków o różnym nasileniu. I tak umiarkowany hałas – ok. 70 decybeli (np. dobiegający z kawiarni) – okazał się korzystniejszy do pracy niż dźwięki bardziej stonowane, na poziomie 50 decybeli, czy całkowita cisza. Z kolei już hałas o natężeniu 85 decybeli (dźwięk blendera lub wywóz śmieci) rozpraszał badanych. „Cisza wyostrza naszą uwagę, co paradoksalnie może osłabiać myślenie abstrakcyjne” – uważa autor badań Ravi Mehta. Pewnie dlatego, gdy jesteśmy zbyt mocno skoncentrowani na problemie, często nie jesteśmy w stanie go rozwiązać. Hałas z kolei obniża stopień przetwarzania informacji, a tym samym pogarsza kreatywność, tłumaczą eksperci.
Te badania zainspirowały grupę młodych ludzi do stworzenia strony z bezpłatnymi ścieżkami dźwiękowymi właśnie z kawiarni – Coffitivity. Dzięki temu bez wychodzenia możemy przenieść się w takie miejsce. Coffitivity została już doceniona przez wielu internautów.
A co Wam pomaga się skoncentrować?
Zobacz także

Las w 3D łagodzi stres? Dobra alternatywa na trudny czas kwarantanny?

Praca zdalna w czasach pandemii. „Rytuały, czyli powtarzane według określonej kolejności myśli i zachowania, są bardzo ważne dla budowania rytmu codzienności”

Jak pracować zdalnie i nie oszaleć? Psycholożka ma kilka rad dla nas wszystkich
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.04.2021
Oleg Nowak, „Lekarz na kółkach”: Nie myślę o sobie jako o osobie niepełnosprawnej. Po prostu pracuję. Ciało nie może mnie ograniczać

19.04.2021
Justyna Moraczewska: gdybym znała swoją wartość, nie dałabym się uderzyć

17.04.2021
Helen Mirren: Mężczyźni robią to, ponieważ młode dziewczyny są bezbronne. Chodzi o władzę i kontrolę

16.04.2021