Na chorobę ci ten trening
Czy wiecie, że trening może być lekarstwem? I to całkiem dosłownie! Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu chronicznym schorzeniom, a także ułatwić życie osobom zmagającym się z wieloma chorobami, takimi jak cukrzyca lub bóle stawów.
Nie będzie dla was żadnym odkryciem, kiedy powiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jest tak ze wszystkim, także z aktywnością fizyczną. Tu złotą zasadą jest systematyczny trening, ale skonstruowany tak, aby nie przedobrzyć. Zawodowy sport także niewiele ma wspólnego ze zdrowiem.
Jeśli chodzi o profilaktykę chorób, zaleca się około 150 minut ćwiczeń tygodniowo. Na co postawić? Na energiczny spacer czy jazdę na rowerze. W połączeniu ze zdrową dietą, może to zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę o około 30% oraz zwiększyć poziom tzn. „dobrego” cholesterolu (czyli jego frakcji HDL). Aktywność fizyczna sprzyja także utrzymaniu prawidłowych: masy ciała, ciśnienia krwi oraz poziomu trójglicerydów, przyczyniając się tym samym do redukcji czynników powodujących choroby serca.
Jeśli zaś chodzi o osoby, które na co dzień zmagają się z przewlekłymi schorzeniami, sport może pomóc łagodzić objawy choroby, a co za tym idzie – redukować ilość lub dawkę przyjmowanych leków. Idący za ruchem rozwój mięśni ułatwi poruszanie się oraz zredukuje poziom stresu, który bardzo często jest czynnikiem sprzyjającym występowaniu lub zaostrzeniu wielu chorób.
No dobra, to do rzeczy. Jaka aktywność polecana jest przy poszczególnych schorzeniach (pod warunkiem, że lekarz wyrazi na nie zgodę)?
Na serce najlepsze będą regularne ćwiczenia aerobowe oraz lekkie treningi interwałowe, które wzmocnią wydolność serca. Przy bólu pleców sprawdzą się ćwiczenia wzmacniające mięśnie otaczające kręgosłup, bo zbudują jego naturalne wsparcie, ćwiczenia core i stability. Osoby cierpiące na artretyzm powinny postawić na ćwiczenia wzmacniające mięśnie połączone bezpośrednio z ćwiczeniami mobilizującymi stawy, co ułatwi poruszanie się oraz zredukuje sztywność.
Aktywność fizyczna jest bardzo wskazana także przy cukrzycy – pomoże w bardziej efektywnym wydatkowaniu insuliny, a co za tym idzie, obniży poziom cukru we krwi – oraz przy astmie – poprzez zwiększenie wydolności oddechowej, sport pomaga w kontrolowaniu ataków tej choroby.
Jeśli zmagacie się z przewlekłym schorzeniem, a nie byliście do tej pory aktywni fizycznie, porozmawiajcie z lekarzem o doborze odpowiednich ćwiczeń oraz środkach ostrożności. Współpraca ze specjalistą jest bardzo istotna, szczególnie w przypadku cukrzycy (ponieważ ćwiczenie wpływa na poziom glukozy we krwi, należy uniknąć sytuacji, w której mogłoby dojść do zbyt dużego spadku cukru), Hashimoto czy chorób serca.
Polecamy
„Wydawało mi się, że piłka nie jest dla mnie. Jako osoba bez nogi zawsze stałam na bramce podczas lekcji wuefu” – mówi Anna Raniewicz, kapitanka Reprezentacji Polski w Amp Futbolu
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
„Często osoby z wadami wymowy wycofują się z życia społecznego. To bardzo poruszające historie”. Kamil Kijonka o terapii logopedycznej osób dorosłych
„Kiedy poczułam się gorzej, usłyszałam, że jestem najsłabszym ogniwem i nie powinnam tu pracować”. Zatrudniły się w sieciówkach, dziś tego żałują
się ten artykuł?