Przejdź do treści

Milenialsi nie tak zdrowi jak rodzice

Tekst o problemach zdrowotnych milenialsów w porównaniu z rodzicami. Na zdjęciu: Grupa ludzi pozujących do zdjęcia - HelloZdrowie
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Milenialsi są pierwszym pokoleniem, które w średnim wieku będzie mieć więcej problemów ze zdrowiem niż pokolenie ich rodziców – wynika z brytyjskiego raportu Health Foundation. Choć chcą radzić sobie sami i mają dość wysokie mniemanie o sobie, to jednak w kwestii zdrowia zdecydowanie kuleją.

Pokolenie Milenium, zwane też Pokoleniem Y, czyli osób urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku, uważane jest przez socjologów za wyjątkową generację – ludzi korzystających aktywnie z mediów cyfrowych i internetu, otwartych na nowości i wyzwania, z wysokimi kompetencjami technologicznymi, które sprawiają, że nie istnieje dla nich wiele granic. Milenialsi nie mają ogólnie dobrej sławy. Uważani są za pewnych siebie zuchwalców, a według badania Uniwersytetu w Hampshire pokoleniem osób z wysokim mniemaniem o swoich umiejętnościach, przekonaniu o własnej wyjątkowości i dużej niechęci wobec krytyki. Światowej sławy badacz Pokolenia Y – Chip Espinoza, zwraca uwagę, że milenialsi nie widzą siebie również w kategoriach podporządkowania – starszych od siebie uważają za partnerów, od których nie muszą czerpać wiedzy o świecie, gdyż tę znajdują samodzielnie. O milenialsach powstały księgi. Choć głównie autorstwa socjologów, to ostatnio analizuje się chętnie w tej grupie kwestie zdrowotne.

W związku z tym ukazał się raport brytyjskiej Fundacji Zdrowia. Porównano w nim milenialsów z ich rodzicami. I okazało się, że milenialsi powinni zdrowia starszym pozazdrościć – szacuje się bowiem, że będą mieć więcej problemów zdrowotnych w średnim wieku niż osoby z poprzedniego pokolenia. Niestety, muszą liczyć się z chorobami cywilizacyjnymi, jak: nowotwory, cukrzyca czy choroby serca, ale też depresja. Nic dziwnego, bo milenialsi mają więcej obaw o bezpieczeństwo pracy, zarobki i borykają się z większą presją emocjonalną. Okazuje się również, że jest to pokolenie chronicznych samotników – alienację odczuwa więcej osób niż w grupie rodzicielskiej.

Jakie wnioski z tego płyną? Z jednej strony chciałoby się napisać, że my – milenialsi – powinniśmy wymagać od siebie więcej w kwestii zdrowia. Ale czy któreś z pokoleń kiedykolwiek wcześniej aż tak intensywnie interesowało się medycyną czy sportem? Znamy prawie cały indeks chorób i ich objawy, jemy superfoods i biegamy w maratonach. Z drugiej strony, okoliczności, w jakich żyjemy, powodują słabe konsekwencje – zjada nas stres! Według badania American Psychological Association milenialsi to najbardziej zestresowane pokolenie ze wszystkich dotychczas. Do tego siedzący tryb życia, i mamy wybuchowy duet.  Nie rozchodzi się więc tylko o indywidualne podejście (choć w dużym stopniu też), a styl życia, jaki nasze społeczeństwo wybrało. Całość wymaga wielkiej debaty publicznej i daleko idących zmian, aby coś zmienić na lepsze. Póki co, obrany kierunek nie napawa optymizmem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?