Przejdź do treści

Jak trenować z kettlebells?

Tekst o metodach treningowych z kettlebells i ich różnicach. Na zdjęciu: Mężczyzna podnoszący kettlebell - HelloZdrowie
Fot. Katarzyna Milewska
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trening z użyciem odważników kettelbells jest jednym z najlepszych i najskuteczniejszych. Dlaczego? Bo służy ciału szalenie wszechstronnie.

Co konkretnie mamy na myśli? Dzięki takiemu treningowi budujecie siłę funkcjonalną, redukujecie tkankę tłuszczową, aktywujecie do pracy mięśnie głębokie, które wpływają na stabilność oraz zwiększacie zakresy ruchomości, czyli mobilności. Oczywiście to wszystko dzieje się tylko i wyłącznie wtedy, gdy wykonujemy ćwiczenia w bezpieczny sposób, znając podstawy każdej techniki.

Trening kettelbells dzielimy na różne metody:

– Hardstyle;
– Technika sportowa – Girevoy;

Te dwie metody różnią się od siebie techniką wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Dlatego może się zdarzyć, że nawet jeśli znacie jakąś technikę, w innym klubie lub na innych zajęciach trener będzie was korygował.

Czym się różnią?

Pierwsza różnica, jaką dostrzeżecie, to wielkość odważników. W technice sportowej, niezależnie od ciężaru, są one takiej samej wielkości, natomiast w technice hardstyle im większy odważnik, tym większy jego rozmiar.

Która metoda jest lepsza?

Wszystko zależy od tego, jaki mamy cel. Metoda hardstylowa jest bardziej siłowa i skupia się w większym stopniu na spinaniu mięśni, podnoszeniu dużego ciężaru w kilku – kilkunastu ruchach. Natomiast technika sportowa Girevoy skupia się na ekonomice wykonywania ruchu, bo cykle zazwyczaj trwają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut.

Oznacza to, że jedna metoda buduje siłę, a druga bardziej wydolność i wytrzymałość. Prawda jest taka, że i siła, i wydolność  są nam potrzebne. Zwłaszcza kiedy tego typu trening traktujemy jako uzupełnienie innej uprawianej dyscypliny sportowej. Dlatego w programowaniu możemy wykorzystać obie metody. Uprzedzamy jednak – prawdopodobnie nie będzie łatwo przestawić się z jednego wzorca ruchowego na kolejny. Ćwiczenia w obu metodach są te same, różnica pojawia się w sposobie napinania mięśni, pracy biodra czy rotacji w barkach.

Jeżeli trenujecie sporty wytrzymałościowe, polecamy wypróbować  metodę sportową, gdyż wpłynie to na poprawę waszych wyników. Jeśli bardziej zależy wam na wzmocnieniu centrum i budowaniu siły, zdecydowanie lepiej sprawdzi się metoda hardstyle.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?