2 min.
Ćwiczenia zmieniają ciało i mózg

Zdjęcie: shutterstock
Najnowsze
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron
14.01.2021
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
14.01.2021
Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]
13.01.2021
8 mitów na temat medytacji według Kasi Bem. Sprawdź, czy któryś z nich cię zaskoczy
Finlandia. Identyczne bliźnięta. Ich ciała i mózgi zaczynają się inaczej rozwijać. To fascynujące badanie dowodzi, jak sport wpływa na nasze zdrowie. Jednakowe geny, podobne odżywianie, a aktywność inna – to wystarczy, by różnice w samopoczuciu były ogromne.
Jak zdobyć naprawdę mocne dowody na to, że coś pozytywnie lub negatywnie wpływa na nasze zdrowie? Porównać to u takich samych osób. Jakiś czas temu pisałam tu o badaniach zestawiających bliźnięta, z których jedno paliło papierosy, a drugie nie. Wynik był szokujący. Gołym okiem widać, jak bardzo papierosy są bezwzględne dla naszego wyglądu (tutaj o tym przeczytacie: Palisz? Stale zerkaj w lustro). Tym razem przykład podobny, ale dotyczący ruchu. Naukowcy z Finlandii zaangażowali do eksperymentu 10 par bliźniąt jednojajowych o niemal identycznym DNA i podobnej diecie. Sprawdzili na ich przykładzie, w jaki sposób sport kształtuje zdrowie.
Uczestnicy gdy byli młodzi, regularnie ćwiczyli. W dorosłym życiu jedno z nich wciąż pozostawało aktywne, a drugie nie. Okazało się, że mózgi bliźniąt w pewnym momencie zaczęły się inaczej rozwijać, ale też ich organizmy przestawały być do siebie podobne. U „osiadłych” bliźniaków zauważono osłabioną wytrzymałość, pierwsze oznaki cukrzycy, większą procentowo tkankę tłuszczową (mimo podobnej diety). Najciekawsze były jednak zmiany w mózgu. Aktywne osoby odznaczały się większą objętościowo istotą szarą, czyli ilością komórek nerwowych, z których zbudowany jest mózg, szczególnie w obszarach odpowiadających z sprawność, koordynację i motorykę. Zmiany te, według naukowców, zachodziły w ciągu kliku lat. Ale różnic może być znacznie więcej. To wykażą kolejne obserwacje.
To pierwsze badanie, które porównuje wpływ regularnych ćwiczeń na zdrowie bliźniąt na różnych etapach życia. Wniosek: geny nie są wyrocznią, choć wiele od nich zależy. Tak czy siak genami leniwi już się nie zasłonią!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

13.01.2021
Hanka Grupińska: wydaje się, że świat ultraortodoksji żydowskiej jest bardziej otwarty i respektujący prawa kobiet niż polski kościół katolicki

09.01.2021
Helena Pyz: Oni wiedzą, że ja wiem, co to jest ból i strach. Mam za sobą te wszystkie przeżycia, a to bardzo pomaga

06.01.2021