Silne nogi to silny mózg? Sprawdź, co mówią badania
Silniejsze nogi to sprawniejszy mózg – przekonują naukowcy z Londynu w badaniach na bliźniętach. Odkryli, że sprawność nóg więcej mówi o zdolnościach mózgu niż wiele innych naszych zwyczajów czy cech.
Nogi to sprawniejszy mózg?
Jak to możliwe? Brzmi zaskakująco, ale nie jest to pierwsze badanie tego typu. W zeszłym roku w naukowym piśmie Stroke napisano, że jeśli jesteśmy w stanie długo balansować na jednej nodze, to pozytywnie wpływa na nasz mózg i serce. U osób, które mają trudność z utrzymaniem się w takiej pozycji przez co najmniej 20 sekund, dostrzeżono podwyższone ryzyko uszkodzenia małych naczyń krwionośnych w mózgu oraz osłabione procesy poznawcze.
– To może być ważny i wiarygodny test – uważa dr Yasuharu Tabara z Centrum Medycyny Genomowej japońskiego Uniwersytetu Kioto. Dodaje, że osoby z trudnością w ustaniu na jednej nodze powinny być ostrożne, zwłaszcza w zakresie zdrowia mózgu. Jeśli mamy silne nogi, to może oznaczać, że jesteśmy wystarczająco aktywni fizycznie, aby utrzymać sprawność umysłu przez długie lata. Potwierdza to również nowe odkrycie.
Co mówią wyniki badania?
– Sport powoduje wydzielanie się w organizmie substancji, które poprawiają aktywność mózgu w podeszłym wieku – przekonują w najnowszej pracy eksperci z King’s College London. Przebadali 150 par bliźniaczek w wieku 43-73 lata.
Siłę nóg mierzyli na specjalnie przystosowanych urządzeniach rodem z siłowni, zaś sprawność umysłu przy pomocy komputerowych zadań na pamięć i inne zdolności mózgu. W ogólnym rozrachunku okazało się, że kobiety, które miały sprawniejsze nogi na początku badania, utrzymywały też lepsze zdolności umysłowe, a ich mózgi starzały się wolniej po 10 latach niż u ich bliźniaczych sióstr. Nawet gdy wzięto pod uwagę różne kwestie związane ze stylem życia, to i tak wnioski były takie same.
– Oczywiście, na przykład stan zdrowotny serca także był ważny, ale związek nóg z mózgiem okazał się jeszcze silniejszy! Naszym zdaniem to dobry wyznacznik tego, jaki rodzaj aktywności fizycznej może nas uchronić przed demencją na stare lata – uważa dr Claire Steves.
Szukacie dobrego treningu na nogi? Koniecznie zajrzyjcie tutaj: Ćwiczenia na nogi – nie tylko na maszynach.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
W wieku 19 lat zmarła Beandri Booysen. Tiktokerka zmagała się z rzadką chorobą przyspieszonego starzenia
Pomagaj dziś, korzystaj jutro. Szwajcarzy wymyślili „bank czasu” i jest to genialne
Magdalena opiekuje się chorym na alzheimera mężem. „Myślałam, że jest uzależniony, ale pieniędzy z konta nie ubywało”
Zmarł najstarszy człowiek świata, miał 112 lat. W ostatnim wywiadzie zdradził sekret swojej długowieczności
się ten artykuł?