2 min.
Biegasz także zimą? Oto kilka wskazówek, jak się właściwie ubierać

Biegasz także zimą? Oto kilka wskazówek, jak się właściwie ubierać/ Zdjęcie: iStock
Najnowsze
19.04.2021
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
18.04.2021
„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?
18.04.2021
„Wasza ‘wolność’ i ‘spisek’ się kończy, kiedy nie możecie złapać tchu”. Ratownik o nagonce na medyków „zaangażowanych w pandemiczny spisek”
18.04.2021
Sukces szczepień w Izraelu. Koniec z noszeniem masek na zewnątrz, szkoły ponownie otwarte
18.04.2021
Ćwicząc więcej, możemy zyskać mniej – to udowodnione naukowo
Biegasz? Nie musisz z tego rezygnować zimą! Wystarczy odpowiednio dobrać strój, by się nie przegrzać ani nie zmarznąć. Oto kilka przydatnych wskazówek.
Dzień jest krótki, temperatury spadają często poniżej zera, czasem pojawia się śnieg. Co z bieganiem – zapytacie? Dla dużej części biegaczy outdoorowych zima oznacza koniec sezonu i schowanie ulubionych butów do szafy. Jednak wcale nie musi tak być. Oto kilka porad, które ułatwią wybór stroju biegowego przy nieprzyjemnej pogodzie za oknami.
Postawmy sprawę jasno – ci, którzy ubierają się bardzo ciepło, szybko się męczą, pocą i, koniec końców, przegrzewają. Z drugiej strony zbyt lekkie ubranie może poskutkować przemoczonymi nogami i niechcianą infekcją.
Warto zaopatrzyć się w czapkę lub buff, czyli sportową chustę wielofunkcyjną. Ale nie ze zbyt grubych materiałów. Wełniane czapki zdecydowanie odpadają, za to produkty z microfibry jak najbardziej polecamy.
Dobrym pomysłem jest popularny sposób ubierania się „na cebulkę„. Niektórzy mówią też o zasadzie trzech warstw. Oczywiście każda powinna mieć odprowadzający wilgoć i oddychający materiał – tu warto postawić na specjalistyczne ubrania. Co zakładać i w jakiej kolejności? Najpierw koszulka termiczna, potem bluza i kurtka. Nawet jeśli po wyjściu z domu jest ci odrobinę chłodno, pamiętaj, że za chwilę się dogrzejesz. Załóż rękawiczki!
Na dół – najlepiej sprawdzą się legginsy. Must have to także długie ciepłe skarpety chroniące ścięgno Achillesa. Ważne, żeby całe nogi były zakryte, bo rozgrzane mięśnie szybko się wychładzają, co może spowodować kontuzje – naciągnięcie lub niebezpieczne naderwanie.
Inne ważne porady? Skróć odrobinę krok, aby zwiększyć stabilność i zredukować ryzyko poślizgnięcia się na oblodzonej powierzchni. Pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce i rozciągnięciu, aby mieć pewność, że mięśnie są przygotowane do biegu. Nie kupuj butów o rozmiar za dużych, myśląc, że w zimie zakładasz grube skarpetki. W celu zapewnienia jak największej stabilności stopy i bezpieczeństwa, but powinien być jak najdokładniej dopasowany do rozmiaru stopy.
Podeślij znajomym!
Zobacz także

Pij wodę, gdy jest zimno!

„Joga dla dzieci pozwala rozwinąć poczucie własnej wartości, pewność siebie, stabilność i inteligencję emocjonalną. Różni się od gimnastyki, biegania, jazdy na rowerze czy sztuk walki” – mówi instruktorka Agnieszka Sygitowicz-Stańkowska

Te błędy najczęściej popełniamy, ubierając dziecko zimą. Ostrzega lekarz Monika Działowska
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

19.04.2021
Justyna Moraczewska: gdybym znała swoją wartość, nie dałabym się uderzyć

17.04.2021
Helen Mirren: Mężczyźni robią to, ponieważ młode dziewczyny są bezbronne. Chodzi o władzę i kontrolę

16.04.2021
„Złe rzeczy wzmacniają, uodparniają na hejt” – mówi Grażyna Biskupska, jedna z najsłynniejszych polskich śledczych

16.04.2021