Bieg po Nowe Życie wraca do Gdańska. Po raz pierwszy w formule znanej z Wisły i Warszawy

Po dwóch latach od specjalnej edycji „Biegu po Nowe Życie – Pomorze na TAK” wydarzenie – już pod nazwą 27. Bieg po Nowe Życie – wraca do Gdańska. Inicjatywa od 14 lat działa na rzecz donacji i transplantacji narządów, promując świadectwa woli i aktywizując społeczeństwo do świadomego oddawania narządów do przeszczepienia także od dawców żyjących. Na starcie nie zabraknie również sztafety Fundacji Hello Zdrowie!
Bieg po Nowe Życie w Gdańsku odbędzie się 21 czerwca. Organizowany jest w formule czteroosobowych sztafet nordic walking i zgromadzi tak jak zawsze znane osoby ze świata kultury, sportu i mediów, autorytety medycyny transplantacyjnej i dziedzin współpracujących z transplantologią, koordynatorów transplantacyjnych i przede wszystkim osoby po przeszczepieniu. Na czwartej zmianie wystartują uczniowie gdańskich szkół ponadpodstawowych.
– Spotykamy się na Starym Mieście, maszerujemy od Targu Węglowego do Bramy Zielonej i z powrotem, a poniesie nas energia osób po przeszczepieniu – dawców i biorców, którzy imponują nam wszystkim swoją witalnością i aktywnością – zapowiada Arkadiusz Pilarz, współtwórca i dyrektor wydarzenia.

Przemysław Saleta jako dawca od lat jest ambasadorem Biegu po Nowe Życie / fot. materiały organizatorów
Przemysław Saleta – dawca rodzinny, ambasador i także współtwórca Biegu po Nowe Życie dodaje:
– Razem będziemy przekonywać, że nigdy dość zwiększania świadomości Polek i Polaków na temat dawstwa narządów. To bardzo ważne, byśmy jako społeczeństwo zdawali sobie sprawę, że kwestia transplantacji jest naszą wspólną sprawą. Sprawą ważną. Że dawstwo narządów i potrzeba ciągłej edukacji „donacyjnej” to nasza pierwsza potrzeba.
– Cieszę się, że Bieg po Nowe Życie wraca do Gdańska w tak wyjątkowej formule, która łączy sport, solidarność i edukację. To wydarzenie niesie niezwykle ważny przekaz. Pokazuje, że transplantologia ratuje życie, a dawstwo narządów to jedna z najpiękniejszych form pomocy drugiemu człowiekowi – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa. – Spotkamy się w sercu naszego miasta, by razem z osobami po przeszczepieniu i ich bliskimi pokazać, że nowe życie jest możliwe. Gdańsk zawsze był miastem otwartym, solidarnym i gotowym do działania dla dobra wspólnego — dlatego jestem dumny, że to właśnie tutaj wspólnie będziemy promować ideę świadomego dawstwa narządów.

Hello Zdrowie od lat włącza się w promocję Biegu po Nowe Życie – największej inicjatywy w Polsce promującej dawstwo narządów / fot. Podlewski/AKPA
W 27. Biegu po Nowe Życie wystartuje ponad 60 osób po przeszczepieniu – dawców i biorców z całej Polski, wśród nich Stanisław Balcerzak, który zabieg transplantacji przeszedł w gdańskim Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w 2022 roku. U 66-letniego Stanisława zdiagnozowano przed laty sarkoidozę.
– Choroba długo była „uśpiona”, nie dawała jakichś bardzo dotkliwych objawów — opowiada. Ale w 2018 roku zaczął się gorzej czuć, miał coraz większe problemy z oddychaniem. Z czasem lekarze z UCK zdecydowali, że konieczna będzie transplantacja płuc. Czekając na transplantację, przeleżał m.in. dwa tygodnie w szpitalu z COVID-19. – Lekarze przyznali mi potem, że cudem to przeżyłem — mówi pan Stanisław. Ale to jeszcze bardziej pogorszyło jego stan, nie był już w stanie funkcjonować bez butli z tlenem. Doczekał do transplantacji.
– Dostałem nowe, cudowne życie. Chodzę codziennie na długie spacery, pracuję w ogrodzie. Mogę robić takie rzeczy, o jakich przed transplantacją mogłem tylko marzyć — dodaje.
Kolejnym uczestnikiem marszu będzie gdańszczanin Jarosław Mazurowski, który żyje dzięki przeszczepionej wątrobie.
– Dla mnie start, kolejny w tym wydarzeniu, to symboliczne wsparcie osób, które czekają na nowy narząd. Sam byłem na tzw. czerwonej liście oczekujących, więc doskonale wiem, co przeżywają. Przy okazji Bieg po Nowe Życie daje szansę na poznanie kolejnych osób po przeszczepieniu i spotkanie w bardzo sympatycznej atmosferze – mówi Mazurowski.
Program 27. Biegu po Nowe Życie:
Gdzie?
Gdańsk – Targ Węglowy, Długi Targ, ul. Długa
Kiedy?
21 czerwca 2025
17:00 – rozpoczęcie wydarzenia – otwarcie, rozgrzewka, prezentacja uczestników
17:30 – START pierwszego uczestnika
Ok. 19:15 – zakończenie
Więcej informacji na stronie: transplantologia.info.
Zobacz także

Polscy transplantolodzy doszczepili pacjentce fragment wątroby. To pierwsza tego typu operacja na świecie

Kolejny przełom w transplantologii. Pierwszy żywy biorca otrzymał wątrobę od genetycznie zmodyfikowanej świni

„Staramy się nie odstępować od rozmów z rodziną zmarłego, bo ci chorzy, którzy są na liście oczekujących na przeszczep, umierają, czekając”. Rozmowa z Dorotą Zielińską, koordynatorką transplantacyjną
Polecamy

Bieg, który łączy. „Daje nam poczucie jedności poza szpitalem, bez podziału na pacjentów i lekarzy, we wspólnej sprawie”. Transplantacyjna sztafeta przeszła przez Gdańsk

Ane Piżl: „Rozmawiamy o wykluczeniu, ale bez martyrologii i licytacji, kto ma gorzej. Na koniec dnia więcej nas łączy, niż dzieli”. Zapraszamy na All Inclusive Film Festival!

„Zaniedbywałem rozwój, marzenia, brakowało mi siły i motywacji” – szczerze o walce o swoje zdrowie psychiczne mówi Mateusz Rumiński z Waksów
10:15 min
Dwie doby offline. Podejmiesz wyzwanie? Zachęca ekipa Waksów wraz z Fundacją Twarze Depresji
się ten artykuł?