Bianka Zalewska pierwszą Polką wyróżnioną prestiżową nagrodą dla Kobiet Niezwykłej Odwagi przez amerykański Departament Stanu
Bianka Zalewska, polska reporterka wojenna, otrzyma w środę 8 marca nagrodę International Women of Courage (IWOC) Award. Wyróżnienie przyznawane jest przez amerykański Departament Stanu wybitnym kobietom z całego świata. Nagrodę dziennikarce wręczą pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Jill Biden i szef dyplomacji Antony Blinken. „W obliczu nieustannych zagrożeń pani Zalewska pozostaje nieustraszona” – czytamy w oficjalnym komunikacie.
Bianka Zalewska wyróżniona
Informację o wyróżnieniu Bianki Zalewskiej, polskiej reporterki wojennej, podał Departament Stanu na stronie resortu amerykańskiej dyplomacji. Jak napisano, nagrodę International Women of Courage (IWOC) Award Zalewska ma otrzymać w środę, 8 marca w Białym Domu. Wręczy ją pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Jill Biden oraz sekretarz stanu Antony Blinken.
„Bianka Zalewska jest polską działaczką humanitarną i dziennikarką, która od 2014 roku bezinteresownie dokumentuje rosyjską agresję na Ukrainie i działa na rzecz narodu ukraińskiego od ponad dekady. Przetrwała zagrażające życiu obrażenia, które odniosła, gdy jej samochód znalazł się pod ostrzałem rosyjskich sił zastępczych w obwodzie ługańskim w 2014 r. Nie ustaje w obliczu kampanii dezinformacyjnych i gróźb internetowych skierowanych osobiście do niej i jej rodziny oraz ryzyka przemocy i obrażeń podczas jej częstej pracy na terenie Ukrainy” – napisano na stronie Departamentu Stanu.
Nagroda International Women of Courage (IWOC) przyznawana jest co roku w Dzień Kobiet. Do tej pory otrzymało ją 170 osób z 80 krajów. Honoruje się nią „kobiety, które zademonstrowały wyjątkową odwagę, siłę i przywództwo w promowaniu pokoju, sprawiedliwości, praw człowieka, wzmocnienie roli kobiet i dziewczynek w całej swojej różnorodności – często kosztem wielkiego osobistego ryzyka i poświęcenia” – podaje departament. Bianka Zalewska otrzyma ją jako pierwsza Polka.
„Nie zrozumie nas nikt, kto nie był na wojnie”
Bianka Zalewska jest reporterką wojenną, która m.in. od pierwszych dni Euromajdanu w 2013 r. relacjonowała wydarzenia związane z rewolucją w Ukrainie. Po rozpoczęciu wojny w Donbasie przebywała jako reporterka na pierwszej linii frontu. Relacjonowała również wydarzenia z Ukrainy po rosyjskim ataku 24 lutego 2022 r. O swoich działaniach opowiedziała w rozmowie z Hello Zdrowie.
„Najtrudniejszym był powrót do Polski z wojny w Ukrainie w 2014 roku. Tam widziałam tyle śmierci, tyle krwi. A tutaj toczyło się zwykłe, normalne życie: ludzie chodzili sobie po galeriach handlowych, bawili się na dyskotekach. A tam ginęli.
Pierwszy rok musiałam sama to przepracować. Teraz mi łatwiej, bo wokół mnie są osoby, które wyjeżdżają na front, czują to samo: dzielimy się przeżyciami. Ale coś, z czym nie jest łatwo sobie poradzić nawet żołnierzom czy dziennikarzom wojennym, to śmierć, a zwłaszcza śmierć znajomych ludzi. Często o tym rozmawiamy, to nasza wewnętrzna terapia. To trochę jak w gronie weteranów, z którymi się zresztą często przyjaźnimy. Mamy wrażenie, że nie zrozumie nas nikt, kto nie był na wojnie” – mówiła.
Bianka Lipińska jest również autorką reportaży i filmów dokumentalnych z wielu zapalnych miejsc na świecie, w tym z Syrii oraz Iraku, gdzie przebywała z Kurdyjkami walczącymi z ISIS. Odznaczona Orderem Księżnej Olgi III Klasy przez Prezydenta Ukrainy. Fascynują ją ludzie. O bohaterach swoich reportaży pisze książkę.
„W obliczu nieustannych zagrożeń pani Zalewska pozostaje nieustraszona i nadal przyjmuje uchodźców z Ukrainy, ujawnia rosyjskie okrucieństwa, rzetelnie i odpowiedzialnie relacjonuje sytuację na froncie oraz osobiście dostarcza pomoc na teren Ukrainy” – dodano w komunikacie.
Wraz z polską reporterką wojenną wyróżniono również dziesięć innych kobiet, które wykazały się niezwykłą odwagą. W gronie laureatek znalazła się m.in. ukraińska medyczka i wolontariuszka Julia Pajewska oraz uczestniczki protestów w Iranie.
Zobacz także
„Jeśli dziecko ma przeżyć, nie można czekać” – mówi prof. Marzena Dębska, która jako jedyna w Polsce wykonuje operacje serca płodu w łonie matki
HELLO PIONIERKI: Jak Anna Tomaszewicz-Dobrska została pierwszą w Polsce lekarką, choć nawet feministki twierdziły, że to nie przystoi
Jedna z najbardziej inspirujących kobiet świata według BBC jest Afganką i mieszka w Polsce. Poznajcie Fatimę Sultani
Polecamy
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
Szczere wyznanie Oli Adamskiej ze sceny: „Przez ostatnie kilka miesięcy bardzo dużo płakałam w domu w dresie”
Ashley Graham o swoim debiucie na pokazie Victoria’s Secret: „Wahałam się, bo ich wizja piękna wydawała się wąska”
Ma 71 lat, jest po wymianie stawu biodrowego i tańczy pole dance. Mary Serritella łamie stereotypy, a jej występy inspirują tłumy
się ten artykuł?