Przejdź do treści

Barbie trafiła na orbitę. Astronautka zachęca w ten sposób dziewczynki do kariery w naukach ścisłych

Barbie trafiła na orbitę. Astronautka zachęca w ten sposób dziewczynki do kariery w naukach ścisłych
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Często małe dziewczynki marzą o karierze astronautki…. a potem idą do szkoły, gdzie dowiadują się, że to nie jest zawód dla nich, ponieważ „jest zarezerwowany” dla płci męskiej. Takie podejście chce zmienić włoska astronautka Samantha Cristoforetti, której ostatnio w podróży na kosmos towarzyszyła lalka Barbie.

Kobieta w kosmosie? Jak najbardziej

„Z pokorą przyjęłam nominację na stanowisko dowódcy i cieszę się, że mogę czerpać z doświadczenia, które zdobyłam w kosmosie i na Ziemi, aby poprowadzić bardzo zdolny zespół na orbicie” – przekazała w wydanym przez siebie oświadczeniu Samantha Cristoforetti, włoska astronautka, która właśnie objęła funkcję dowódczyni Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

45-latka udowadnia, że niemożliwe nie istnieje. Była pierwszą Włoszką, która poleciała w kosmos, pierwszą, która przebywała na ISS tak długo (dokładnie 194 dni, 18 godzin i 2 minuty) oraz pierwszą osobą, która… zaparzyła tam kawę. Teraz, kiedy ma nową funkcję, obrała sobie za cel inspirowanie dziewcząt do wybierania kariery w naukach ścisłych.

Ostatnio podczas wideokonferencji na ten temat Cristoforetti towarzyszyła w kosmosie lalka Barbie, która została stworzona na jej podobieństwo. Było to spotkanie online z uczennicami w wieku od 8 do 11 lat, które mogły zadawać jej przeróżne pytania na temat pracy astronautki i podróży w kosmos.

Zabawki

Lalka Barbie w kosmosie

Wideokonferencję zorganizowała organizacja Inspiring Girls International, która umożliwia dziewczynkoom poniżej 15. roku życia nawiązywanie kontaktów z, jak to opisuje, „międzynarodowymi wzorami do naśladowania”. Nakierowuje też uczennice na odpowiednią dla nich drogę zawodową, która jest zgodna z ich pragnieniami i uzdolnieniami.

„Kiedy dorastałam, byłam zafascynowana nocnym niebem, ideą lotów w kosmos, poczuciem przygody i eksploracji. Później zainteresowałam się nauką i technologią, a potem pokochałam latanie, zostałam pilotką. A bycie astronautką łączy w sobie wszystkie moje pasje i zainteresowania” – powiedziała Cristoforetti, zapytana na wideokonferencji przez jedną z dziewczynek, dlaczego została astronautką.

Oby więcej takich inicjatyw! Bo przecież zawód nie ma płci! Dziewczynki mogą być w przyszłości równie dobrymi matematyczkami, astronautkami czy fizyczkami jak chłopcy.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: