Przejdź do treści

Masz problem, z którym nie wiesz co zrobić? Prześpij się z tym!

Tekst o wpływie snu na podejmowanie decyzji. Na zdjęciu: Kobieta leżąca na łóżku - HelloZdrowie
Zdjęcie: Joanna Nix / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Każdy przynajmniej raz to słyszał, każdy przynajmniej raz tak komuś radził. Niby taka banalna rada dobrej cioci. A jednak nie tylko. Mamy silne naukowe argumenty za tym, że dobry sen może wspomóc podjęcie trudnej decyzji. To działa.

Wbrew temu, co może się wydawać, sen wcale nie jest stanem izolacji od świata zewnętrznego. Mimo pozornego odcięcia mózg pozostawia lekko uchyloną na bodźce furtkę. Choćby dźwięk budzika jest w pewnym sensie szczególny ‒ mózg podczas snu potrafi wychwycić go, zarazem ignorując mniej istotne dźwięki o podobnym natężeniu.

 

Kobieta śmieje się a w ręce trzyma drinka

Idąc tym tropem, twórcy opublikowanego w „Current Biology” badania postanowili sprawdzić, czy mózg jest w stanie podejmować bardziej złożone decyzje w czasie snu. W tym celu poprosili ochotników, aby za pomocą przycisków przypisywali podawane kolejno słowa do kategorii. Przykładowo ‒ słowu „kot” powinno towarzyszyć naciśnięcie przycisku „ożywione”, słowu „młotek” ‒ przycisku „nieożywione”. Badanie było przeprowadzane w ciemnym pokoju i ochotnikom pozwalano usnąć w czasie trwania monotonnego eksperymentu.

Mózg pracuje w czasie snu

Śpiącym ochotnikom nie przestawano jednak odgrywać słów ‒ ich mózg wciąż reagował na dźwięki. Pomimo bezruchu w mózgu aktywowały się te same obszary, które pobudzały ich wcześniej do naciśnięcia przycisku. Pozyskane w ten sposób „odpowiedzi” ochotników były poprawne, nawet pomimo pojawienia się nowych słów! Co najciekawsze, po przebudzeniu ochotnicy w ogóle nie pamiętali wyrazów, które słyszeli po zaśnięciu. Świadczy to o tym, że przetwarzanie informacji podczas snu zachodzi w mózgu w sposób głównie nieuświadomiony.

Kobieta stoi na ringu bokserskim

W ten sam sposób zachodzą w mózgu inne, integralnie ważne procesy ‒ konsolidacja i reorganizacja wspomnień. Przy takiej ilości informacji, jakie zmuszeni jesteśmy w ciągu dnia przyswajać, selekcja tych najważniejszych jest kluczowa. Tym właśnie zajmuje się mózg w czasie snu. Wspomaga to kreatywność i w sytuacji, która wymaga rozpatrzenia wielu czynników i podjęcia odpowiedniej decyzji, pozwoli ci skupić się na tym, co jest rzeczywiście istotne. Masz problem do rozwiązania? Wahasz się? No, to prześpij się z tym…

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?