Kac gigant – jak sobie pomóc? Najlepsze sposoby na kaca
Po zaledwie kwadransie od spożycia alkoholu jego połowa buzuje w naszych żyłach. Zanim się obejrzymy, jest już za późno na ratunek. Kac gigant już do nas zmierza. Na szczęście naukowcy spieszą z odsieczą dla imprezowiczów i zdradzają kilka skutecznych metod na kaca giganta.
Po zaledwie kwadransie od spożycia alkoholu jego połowa buzuje w naszych żyłach. Zanim się obejrzymy, jest już za późno na ratunek. Kac gigant już do nas zmierza. Na szczęście naukowcy spieszą z odsieczą dla imprezowiczów i zdradzają kilka skutecznych metod na kaca giganta.
Skutki picia alkoholu, czyli co konkretnie nam szkodzi?
Za upojenie alkoholowe i późniejsze jego skutki odpowiada głównie etanol zawarty w napojach alkoholowych. Proces jego wchłaniania rozpoczyna się już w obrębie jamy ustnej. Eksperci za najważniejsze powody kaca uważają hipoglikemię (niedocukrzenie), odwodnienie, niedobór witaminy B12 oraz zatrucie aldehydem octowym (powstaje podczas rozkładu etanolu).
Gdy trzęsiesz się na kacu jak galareta, do tego jesteś rozdrażniony, jest to najprawdopodobniej wynik niedoboru potasu i magnezu. Prócz alkoholu za złe samopoczucie odpowiadają też inne czynniki:
- niewyspanie,
- przejedzenie,
- wypalenie zbyt wielu papierosów,
- chrapanie.
Co zrobić, żeby nie mieć kaca giganta?
- Zwróć uwagę na to, co jesz przed imprezą
Generalna zasada jest taka, że ważniejsze jest, co zjesz, zanim się napijesz, niż po fakcie. Eksperci zalecają tłuste jedzenie, ponieważ spowalnia absorpcję alkoholu. Cukier także warto nadrobić, będzie miało przynajmniej co spadać.
- Rodzaj alkoholu ma znaczenie
Lepiej wybrać po prostu wódkę niż whisky czy inne ciemne alkohole. Specjaliści z Brown University w USA dowiedli, że w ciemnych alkoholach zawarte są tzw. kongenery. Powstają przez materiały wykorzystywane w procesach fermentacji, takie jak ziarna i drewniane beczki.
Kongenery występują w niewielkich ilościach, ale są toksyczne i mogą powodować gorsze skutki po alkoholu. Podobnie jest z winami. Po czerwonym będziemy narzekać na większy ból głowy niż po białym. Złota zasada jest taka, by nie mieszać trunków i między „kolejkami” pić sporo niegazowanej wody.
- Jeśli pijesz, to nie pal
Papierosy, również te wypalone przed wypiciem alkoholu, potęgują dolegliwości następnego dnia. To również sprawdzili naukowcy z Brown University. Do badań zaangażowali ponad 100 studentów, którzy opisywali swój stan po spożyciu alkoholu i paleniu papierosów. Samopoczucie jest wyraźnie gorsze, ponieważ receptory nikotyny w mózgu mają udział w reakcji na alkohol. Dokładne mechanizmy wciąż są wyjaśniane.
- Pijąc, jedz szparagi
Tak radzą uczeni z Uniwersytetu Narodowego Jeju w Korei Południowej. Szparagi zawierają aminokwasy i minerały, które nie dość, że niwelują objawy zatrucia alkoholowego, to jeszcze chronią wątrobę przed działaniem toksyn – czytamy w piśmie „Journal of Food Science”.
Wystarczy zjeść kilka szparagów przed imprezą lub już w trakcie picia alkoholu, aby kac nie był tak dotkliwy. Jeśli mamy wybór, lepiej wybrać liście niż pędy, bo to one zawierają więcej prozdrowotnych substancji. Szparagi to doskonałe źródło potasu i magnezu, które tracimy w czasie spożywania alkoholu. Ponadto zawierają przeciwutleniacze (witaminy C, E, beta karoten) oraz kwas foliowy.
- Wróć do domu pieszo
Świeże powietrze dotleni organizm. Tuż przed pójściem spać warto wypić przynajmniej szklankę wody niegazowanej i sok owocowy – witamina C przyspieszy metabolizm alkoholu. Po tym pozostaje już tylko czekać na to, co przyniesie kolejny dzień.
Najlepsze sposoby na kaca giganta
Jeśli już masz kaca, to najważniejsze jest nawadnianie organizmu. Najlepsza będzie woda mineralna niegazowana i soki, szczególnie pomidorowy (zawiera dużo sodu, potasu, magnezu). Pomocne będą napoje izotoniczne dla sportowców – uzupełnią utracone elektrolity.
Jak uważają eksperci woda, oprócz poprawiania odpowiedniego poziomu płynów, pomoże w transporcie potrzebnych minerałów i tlenu do tkanek całego ciała. W ten sposób można szybciej dojść do siebie.
Teraz też przyda się solidna łyżka miodu lub owoce z dużą zawartością cukru, jak banany czy białe winogrona. Wskazane są spieczone tosty – mogą być właśnie z miodem. To mieszanka węglowodanów, glukozy i fruktozy, co oznacza porządną dawkę energii.
Sprawdzi się też imbir, na przykład w postaci herbaty imbirowej, a także lukrecja – w celach detoksykacyjnych. Natka pietruszki posypana na kanapkę uzupełni wypłukany przez alkohol potas, magnez, sód i witaminę C oraz żelazo. Poprawia też trawienie, co oznacza szybsze pozbycie się alkoholu z organizmu. A przecież na tym na kacu najbardziej nam zależy.
Które leki w połączeniu z alkoholem spowodują podwójnego kaca?
Zanim wybierzesz się na imprezę, sprawdź też, których leków szczególnie unikać, jeśli zamierzasz pić alkohol. Oczywiście, lepiej żeby leków z alkoholem nie łączyć nigdy, ponieważ może to stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Istnieją jednak leki, które w połączeniu z procentami spowodują na drugi dzień podwójnie silnego kaca. Należą do nich:
- Furazydyna (Furagina)- stosowana w zakażeniach dróg moczowych;
- Nifuroksazyd – stosowany przy biegunkach o podłożu bakteryjnym;
- Metronidazol- stosowany w zakażeniach bakteryjnych (np. przeciwko Helicobacter pylori).
Co na kaca? Przepis na domowy koktajl
Duet fotografów masz.talerz opracował autorski pomysł na koktajl pomagający pozbyć się tak zwanego syndromu dnia poprzedniego. Poznaj najlepszy domowy sposób na kaca.
Składniki:
– 200 ml świeżego soku z grejpfruta
– 1 cm skórki z grejpfruta
– 2 kiwi
– 5 listków świeżej bazylii
– 3 kostki lodu
Zmiksuj wszystkie składniki. Koktajl ratunkowy gotowy!
Polecamy
Alkohol w tubkach zniknie ze sklepów. Po medialnej burzy producent wydał oświadczenie
Musy dla dzieci? Nie, to wódka w saszetkach. „Absolutny skandal. Taki produkt nigdy nie powinien trafić do sprzedaży”
Coraz więcej zwolnień lekarskich z kodem C. Pacjent nie otrzyma za nie zasiłku chorobowego
Marta Markiewicz: „Cały czas żyłam w przekonaniu, że coś jest we mnie popsute. Nie przyszło mi do głowy, że jestem alkoholiczką i narkomanką”
się ten artykuł?