Przejdź do treści

Fitness dla oczu. Wypróbuj tych ćwiczeń i ciesz się dobrym wzrokiem przez lata

Tekst o ćwiczeniach na poprawę zdrowia oczu. Na zdjęciu: Schemat oczu i rzęs - HelloZdrowie
iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Choć nie zrobią pompek ani przysiadów, twoje oczy też lubią ruch. Co więcej – bardzo go potrzebują, zwłaszcza gdy zmuszasz je do wpatrywania się w ekran komputera przez kilka godzin dziennie. Mamy specjalny trening dla oczu przygotowany przez naszego eksperta, fizjoterapeutę Piotra Turskiego. To proste i naprawdę działa!

Gdyby oczy mogły wybierać, najchętniej wysłałyby twoje CV do lasu albo na sawannę. Szperanie w trawie w poszukiwaniu ziół i korzonków, wypatrywanie zwierzyny na horyzoncie, śledzenie poruszeń liści ostrzegających przed niebezpieczeństwem – do takich czynności dostosowały się najlepiej przez miliony lat ewolucji. Tymczasem ty sadzasz je za biurkiem i każesz im przez osiem godzin wpatrywać się w płaską powierzchnię monitora albo papieru. Nic dziwnego, że się buntują, a wzrok się pogarsza. Na szczęście wystarczy kilka minut ćwiczeń każdego dnia, by twoje oczy wróciły do formy.

Oczy – stretching na początek

Twoją gałką oczną porusza aż sześć mięśni. Cztery proste i dwa skośne, biegną z głębi oczodołu i otaczają gałkę oczną. Dzięki nim możesz przewracać oczami za plecami szefa i mrugać porozumiewawczo do kolegów. I choć może nie wyjść to na dobre twojej karierze, na pewno ucieszy twoje oczy.

– Mięśnie oczu pracują, gdy łapiemy ostrość na różnych głębokościach. Tak się działo, gdy biegaliśmy po lesie czy pracowaliśmy w polu, nasz wzrok koncentrował się na różnych rzeczach, raz będących blisko nas, za chwilę daleko. Dziś, kiedy długo skupiamy wzrok na jednej płaszczyźnie, czytając, pisząc czy pracując na komputerze, gałka oczna się rozleniwia. Mięśnie nie pracują, a to sprawia, że zaczyna się nam „sypać” wzrok – tłumaczy Piotr Turski.

Jak każdy poprawny trening fitness dla oczu zacznij od stretchingu: nie poruszając głową, popatrz jak najbardziej możesz do góry, potem w prawo, w dół i w lewo. W każdą stronę patrz po kilka sekund, potem przechodź do następnej. Po pełnym cyklu zatocz oczami takie samo koło w odwrotnym kierunku. Ćwicz przez minutę.

– Mięśnie oka w codziennym życiu bardzo rzadko mają okazję do działania w pełnym zakresie ruchu, co sprawia, że się trochę skracają – wyjaśnia nasz ekspert. – To ćwiczenie pomaga je rozciągać.

Oczy – ćwicz ślimaka

Najfajniejsze w treningu oczu jest to, że nie musisz wydawać pieniędzy na żadne przyrządy do fitnessu. Wystarczy… twój własny palec.

– Wyciągnij rękę przed siebie i kreśl palcem spiralne ruchy w powietrzu, jakbyś chciał narysować na tablicy ślimaka. Rysuj coraz większe kręgi, prowadząc spiralę do góry, i śledź wzrokiem czubek palca. Nie podnoś podbródka, za palcem mają iść tylko oczy, nie cała głowa. Gdy narysujesz największe koło, jakie możesz zobaczyć, zacznij zmniejszać kręgi, nadal obserwując palec. Wodzenie wzrokiem za nim w tym ćwiczeniu poprawia koordynację mięśni gałki ocznej – mówi Piotr Turski.

Na początku rysuj kręgi powoli, później przyspieszaj. Na końcu rysuj kręgi w powietrzu najszybciej jak możesz – granicę prędkości wyznaczą ci oczy, bo w tym ćwiczeniu wzrok nie może tracić kontaktu z palcem. Jeśli koła cię znudzą, możesz kreślić w powietrzu inne kształty (zasada ta sama, coraz szybciej i coraz większe), ale zawsze używaj palca (bądź trzymanego w dłoni długopisu), bo gałki oczne nie będą ćwiczyć precyzyjnie bez punktu zaczepienia.

Opcja minimum, kiedy siedzisz w biurze i odpada machanie ręką przed nosem kolegów: wódź przez minutę wzrokiem po obudowie komputera.

Oczy – zabawa w „blisko – daleko”

Pora na trening ostrości, czyli zabawę w blisko – daleko. Wybierz dwa przedmioty, oddalone od siebie o kilka metrów. Pierwszy powinien się znajdować ok. 40 cm od twojej twarzy (może być to twój palec albo leżąca przed tobą książka), drugi – nie więcej niż 6 m od ciebie (ludzkie oko nie widzi ostro dalej niż na tę odległość, czyli wieżowiec widziany z okna biura odpada). Ćwiczenie jest proste – złap ostrość, patrząc na jeden przedmiot, potem przenieś wzrok i skoncentruj się, by wyraźnie zobaczyć drugi. Wróć do pierwszego i znów do drugiego. Baw się tak przez minutę.

– Gdy skupiamy się, by zobaczyć ostro przedmioty leżące w różnej odległości od nas, działa mięsień rzęskowy sterujący soczewką znajdującą się w oku. Kiedy koncentrujemy się, by zobaczyć przedmiot będący daleko, mięsień się rozluźnia, co skutkuje napięciem wiązadeł połączonych z brzegiem soczewki i w efekcie jej spłaszczeniem. Gdy skupiamy wzrok na obiekcie leżącym blisko nas, mięsień się kurczy, więzadła rozluźniają, a soczewka zaokrągla – wyjaśnia fizjoterapeuta. – To proste ćwiczenie zwiększa wydolność mięśnia, a co za tym idzie, poprawia zdolność soczewki do łapania ostrości. W efekcie polepsza to akomodację oczu.

Jeżeli spędzasz cały dzień przed monitorem, co 15–20 minut oderwij od niego wzrok i popatrz w głąb biura albo przez okno. To pobudzi do pracy mięśnie gałki ocznej, które leniuchują, gdy wpatrujesz się ciągle w tę samą powierzchnię.

Wszystkie ćwiczenia wykonuj przez minutę, raz przed pracą, drugi raz w jej trakcie. Najlepiej codziennie – wtedy poprawisz koordynację mięśni gałek ocznych i zwiększysz ostrość widzenia (uwaga, jeżeli nosisz okulary, ćwicz bez nich. Jeśli masz soczewki, ćwicz rano przed ich założeniem, drugi raz wykonuj ćwiczenia, nie zdejmując ich). W efekcie nie tylko twoje oczy będą w świetnej kondycji, ale także polepszysz swoją wydajność jako czytelnika, bo „wysportowane” gałki oczne wolniej się męczą.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?