Czy różnica wieku w związku ma znaczenie?
Różnica wieku w związku czasami budzi spore emocje w społeczeństwie. Jest to jednak prywatna sprawa partnerów i nie powinna wiązać się z ostracyzmem społecznym lub krytyką. Czy wiek ma znaczenie? Jak wpływa on na relację miłosną?
Różnica wieku w związku – kiedyś i dziś
Obecnie rozbieżność wiekowa między partnerami nie budzi kontrowersji jak kilkanaście lat temu. Jest jednak postrzegana zupełnie inaczej niż w czasach historycznych. Związki na dworze królewskim były przykładami małżeństw, między którymi była spora różnica lat. Zwykle były zawierane z powodów politycznych. Przykładowo Władysław Jagiełło był starszy od swojej żony Jadwigi aż o 22 lata. Kobieta w momencie ślubu miała tylko 12 lat, co obecnie byłoby całkowicie niezgodne z prawem.
Obecnie wśród znanych osób coraz częściej można zauważyć związki z dużą różnicą wieku. Cezary Pazura wziął ślub z partnerką młodszą od niego o 26 lat, natomiast Emmanuel Macron zawarł związek małżeński z Brigitte Trogneux, która jest od niego starsza o 24 lata. Przykładów jest wiele, nie tylko w świecie show-biznesu, ale także w życiu codziennym.
Taka relacja może wzbudzać silne emocje, zwłaszcza gdy:
- między partnerami istnieje (obecnie lub w przeszłości) zależność np. nauczyciel-uczeń lub pracodawca-pracownik,
- różnica jest większa niż 10-15 lat,
- jeden z partnerów wziął rozwód po to, aby wstąpić w nowy związek.
Zalety i wady związku ze sporą różnicą wieku u partnerów
Związek partnerski pomiędzy osobami w różnym wieku ma wiele plusów i minusów. Z pewnością pozytywnymi aspektami takiej relacji są:
- wzajemne poszerzanie horyzontów,
- dzielenie się różnymi doświadczeniami,
- lepsze dopasowanie seksualne.
Jak każda relacja miłosna, ta również może wiązać się z pewnymi trudnościami. Najczęściej są związane z różnicą priorytetów np. posiadanie dzieci, a także kompleksami u jednego z partnerów oraz braku zrozumienia perspektywy drugiej strony. Wraz z dojrzewaniem obojga partnerów, różnice w mentalności mogą stawać się coraz mniej dostrzegalne.
Wiek drugiej połówki a kwestie prawne
Zgodnie z Kodeksem Karnym zabronione jest współżycie z osobą, która nie ukończyła 15 roku życia. W sytuacji, gdy wiek ten jest przekroczony, nie ma żadnych konsekwencji z prawnego punktu widzenia. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy jedno z partnerów ma przykładowo 15 lat, a drugie 30 lub 40. Jednocześnie w takich przypadkach należy brać pod uwagę dobro osoby nastoletniej, co ma szczególne znaczenie z punktu widzenia jej rodziców lub opiekunów.
Jaka jest najlepsza różnica wieku w związku? Badania i statystyki
Nie da się jednoznacznie określić, jaka jest najlepsza różnica wieku w związku. Możliwe jest jedynie przywołanie pewnych analiz. Dotychczas przeprowadzono badania, które miały na celu ustalenie idealnej różnicy w związku między partnerami. Analiza z Uniwersytetu Emory w Atlancie wykazała, że skłonność do separacji i rozwodów wynosi:
- 18% w przypadku 5-letniej różnicy wieku,
- 39% u osób, gdy jedno z partnerów było starsze o 10 lat,
- aż 95% przy 20-letniej różnicy wieku,
- tylko 3% w odniesieniu do pary w podobnym wieku (do 12 miesięcy różnicy w dacie urodzenia).
Wspomniane statystyki należy brać z dystansem, ponieważ obserwacja została przeprowadzona na niewielkiej próbie (ok. 3 tysiące małżeństw). Badania te wykazały dodatkowo, że na szanse przetrwania małżeństwa wpływa także staż danej pary. Im jest on dłuższy, tym lepiej dla przyszłości związku.
Jednocześnie badania wykazują, że najtrwalsze relacje tworzone są przez rówieśników, ze względu na podobne poglądy, priorytety oraz cele życiowe.
Różnica wieku w relacji to sprawa prywatna partnerów
Zdarza się, że różnica wieku może dać partnerom dużą satysfakcję, zarówno emocjonalną, seksualną, jak i finansową. Istotne jest osobiste podejście do relacji, a nie sugerowanie się opiniami innych ludzi. Większym wyzwaniem może być natomiast strach jednego z partnerów przed utratą atrakcyjności w oczach drugiej osoby z powodu różnicy wieku. W takich sytuacjach istotne jest pracowanie nad własną samooceną, otwarta komunikacja oraz ewentualna terapia indywidualna lub dla par.
Bibliografia:
- Karbowa-Płowens, M, Rozwój i charakterystyka więzi przywiązaniowej w relacji romantycznej, Psychologia Rozwojowa 2019, 24: 83-95.
- Szukalski, P, Różnica wieku nowożeńców w Polsce, Wiadomości Statystyczne. The Polish Statistician 2012, 57: 16-28.
- Turczak, A, Czy różnica wieku między małżonkami ma wpływ na przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego?, Zeszyty Naukowe ZPSB Firma i Rynek 2013, 45: 47-60.
Polecamy
„Nie każdy związek chce być uratowany” – mówią seksuolog dr Robert Kowalczyk i dziennikarka Magdalena Kuszewska
Agnieszka Włodarczyk na prawie 5 miesięcy powierzyła opiekę nad synem swojej mamie. „Nie mam siły już mówić”
„Za dużo wymagamy”. O tym, dlaczego coraz więcej osób ma problem ze znalezieniem partnera, rozmawiamy z Moniką Dreger, psycholożką
„Sztukę flirtowania trzeba aktualizować” – mówi seksuolożka Patrycja Wonatowska
się ten artykuł?