Przejdź do treści

Długość życia na świecie. 10 krajów, w których żyje się najdłużej

Średnia długość życia / rawpixel
Średnia długość życia / rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?

Długość życia na świecie – skąd czerpać takie informacje? Co roku WHO udostępnia raport „World Health Statistics”, w którym przedstawia średnią długość życia na świecie. Na ten wskaźnik składa się wiele czynników. Gdzie na liście jest Polska? Na pewno nie na początku stawki. Jeśli więc chcesz dołączyć do liderów „przeżywalności”, rozważ przeprowadzkę albo przynajmniej zapożyczenie pewnych nawyków od innych nacji.

Długość życia na świecie

O tym, jaka będzie nasza średnia długość życia na świecie, decyduje wiele czynników. Najważniejsze z nich to: dostęp do służby zdrowia i jakość świadczonych przez nią usług, styl życia ze szczególnym uwzględnieniem diety, nałogów i aktywności ruchowej oraz stopień skażenia środowiska naturalnego.

W każdej z tych kategorii Polska wypada dosyć marnie, dlatego w rankingu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącym oczekiwanej długości życia plasujemy się za większością krajów Europy.  Zgodnie z zapisami raportu WHO z 2018 roku średnia długość życia w Polsce wynosi 77,8 lat. Statystyki „zaniżają” mężczyźni, którzy żyją przeciętnie o kilka lat krócej niż kobiety.

Mieszkańcy których krajów cieszą się wyraźnie dłuższą jesienią życia?

Średnia długość życia we Francji: 82,9 roku

Francuzi to jedna z najszczuplejszych nacji. A mniejsze zapasy tkanki tłuszczowej to mniejsze ryzyko rozwoju chorób przewlekłych i przedwczesnego zgonu. Rodacy François Hollande’a szczupłą sylwetkę zawdzięczają m.in. zdrowej diecie i prozdrowotnym walorom czerwonego wina, które piją w całkiem sporych ilościach.

Średnia długość życia w Szwecji: 82,4 roku

Szwedzi również nie należą do puszystych, choć nieco odstają pod tym względem od Francuzów. Tym, co trzyma ich przy życiu dłużej niż większość narodów świata, jest niskie skażenie środowiska. Według opinii ekspertów OECD, kluczowe znaczenie dla zdrowia Szwedów ma dostęp do wyjątkowo czystej wody.

Średnia długość życia w Izraelu: 82,5 roku

To kraj, w którym nieprzeciętnie długo żyją mężczyźni. Za ten stan rzeczy może odpowiadać… powszechna obowiązkowa służba wojskowa. Według badania Taub Center for Social Policy Studies przyczynia się ona do zwiększenia wytrzymałości fizycznej panów, a w konsekwencji do wzmocnienia ich zdrowia i wydłużenia życia.

kobieta pracująca w domu

Średnia długość życia we Włoszech: 82,7 roku

Tu wyjaśnienie jest proste: dieta śródziemnomorska. Jak wynika z licznych badań, zmniejsza ona ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, m.in. schorzeń układu krążenia, cukrzycy i nowotworów. Główne zasługi w tym zakresie naukowcy przypisują bogatej w cenne kwasy tłuszczowe oliwie, a także czerwonemu winu obfitującemu w antyutleniacze.

Średnia długość życia na Islandii: 82,7 roku

Ma dietę radykalnie odmienną od śródziemnomorskiej, ale nie mniej skuteczną w wydłużaniu życia. Wspólnym mianownikiem włoskiego i islandzkiego jadłospisu są ryby zawierające „słynne” kwasy tłuszczowe omega-3. Zmniejszają one ryzyko rozwoju poważnych chorób i spowalniają procesy starzenia.

Średnia długość życia w Hiszpanii: 82,8 roku

Na Półwyspie Iberyjskim zdrowotności i żywotności sprzyjają podobne czynniki co na Półwyspie Apenińskim. Przede wszystkim zdrowa dieta śródziemnomorska, ale również duże nasłonecznienie, które pobudza biosyntezę witaminy D3 w skórze, a w efekcie wzmacnia układ odpornościowy. Nie bez znaczenia jest też hiszpańska mañana – czyli życie wolne od nadmiaru stresu.

Średnia długość życia w Australii: 82,8 roku

W ojczyźnie najgroźniejszych na świecie węży i pająków dożywa się późnej starości. Sprzyja temu wysoki ogólny poziom życia, wysoka jakość opieki zdrowotnej oraz przywiązanie do sportu krzewione w Australijczykach od najmłodszych lat.

https://www.istockphoto.com/

Średnia długość życia w Singapurze: 83,1 roku

To jedno z najbogatszych i najlepiej rozwiniętych państw świata, które przyciąga elitę intelektualną z całego globu. To nie bez znaczenia w kontekście zdrowia i oczekiwanej długości życia. Osoby bardziej wykształcone zwyczajnie bardziej o siebie dbają. Pomaga im w tym zasobność portfela oraz wysokie standardy singapurskiej opieki zdrowotnej.

Średnia długość życia w Szwajcarii: 83,4 roku

Zdrowa żywność, czysta woda, świeże alpejskie powietrze. A w dodatku wysokie zarobki, rozwinięty system opieki socjalnej i świetnie funkcjonująca służba zdrowia. W takich warunkach po prostu trudno nie trafić do czołówki rankingu średniej oczekiwanej długości życia.

Średnia długość życia w Japonii: 83,7 roku

Gdyby Japończycy popełniali mniej samobójstw (a niestety popełniają ich wiele), żyliby – średnio – jeszcze dłużej. Zdrowie zapewnia im m.in. dieta oparta na rybach, glonach, warzywach, zielonej herbacie, ale również sposób spożywania posiłków. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni gotują i konsumują w stylu „slow” – nie spiesząc się i nie przejadając.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?