Angelina Jolie założyła konto na Instagramie, by wspierać prawa człowieka. Udostępniła poruszający list młodej Afganki
Obecna sytuacja w Afganistanie sprawiła, że hollywoodzka gwiazda porzuciła zasady, według których nie udzielała się w sieci. W pierwszym wpisie na Instagramie Angelina Jolie opublikowała list, który otrzymała od nastoletniej Afganki.
„Oddać głos tym, których prawa człowieka są łamane”
Angelina Jolie wielokrotnie pokazywała, że nie jest obojętna na cierpienie innych. Od lat działa charytatywnie i w ramach współpracy z UNICEF wspiera uchodźców. Znana ze społecznego zaangażowania aktorka postanowiła i tym razem wykorzystać swoją popularność, by zwrócić oczy świata na ważkie problemy.
W pierwszym poście gwiazda udostępniła odręczny list, który dostała od nastolatki z Afganistanu. Dziewczynka pisze o sytuacji w kraju, po przejęciu władzy przez talibów.
„Ludzie w Afganistanie są odcinani od zewnętrznego świata, ogranicza się im dostęp do mediów społecznościowych, a prawo do swobodnej ekspresji jest zagrożone. Dlatego postanowiłam założyć profil na Instagramie, by oddać głos tym wszystkim, których prawa człowieka są łamane” – skomentowała Jolie.
W kolejnym poście aktorka kontynuuje temat uchodźców. Pisze:
Obecnie 1 proc. populacji świata – 82,4 mln osób – to ludzie przesiedleni. To prawie dwa razy więcej niż dekadę wcześniej.
Niektóre kryzysy, jak wojna w Afganistanie, trwają od dziesięcioleci.
Inne, jak konflikt w Etiopii, są świeże.
Wszystkie łączy przemoc i brak poszanowania dla praw człowieka, co sprawia, że ci ludzie nie mają innego wyboru, jak tylko uciekać.
Kiedy będziemy na tyle zaniepokojeni, by wreszcie zająć się dewastacją środowiska, konfliktami i łamaniem praw człowieka, które napędzają te kryzysy? – pyta retorycznie.
Social media w dobrej sprawie
Instagramowe konto Angeliny w ciągu zaledwie doby zaobserwowało blisko sześć milionów fanów. Tym samym gwiazda pobiła rekord popularności na Instagramie, który wcześniej należał do Jennifer Aniston (ta ostatnia trafiła na karty księgi rekordów Guinnessa za zebranie pierwszego miliona obserwujących w ciągu pięciu godzin i szesnastu minut).
Aktywność Jolie w sieci jest przykładem na to, że social media (wykorzystane w dobry sposób) mogą nieść realną pomoc – poprzez edukację i uświadamianie problemów wzywać do działania.
Rozwiń
Polecamy
„Są dziewczynkami, nie żonami”. Będzie zakaz małżeństw dziewczynek w Kolumbii. To historyczny moment
Iranki, które nie chcą nosić hidżabu, trafią do specjalnego ośrodka. Ma im pomóc „naukowa i psychologiczna terapia”
Monika Olejnik przeprasza za pytanie o żonę Radosława Sikorskiego. „Od lat walczę z antysemityzmem”
Irakijscy szyici chcą obniżyć wiek zgody na ślub dla dziewczynek do 9 lat. Aktywiści: „To gwałt na dzieciach”
się ten artykuł?