Aktywność fizyczna a chora tarczyca – na co zwrócić uwagę, by trening przyniósł efekty?
Hormony tarczycy wpływają na całe ciało, w tym na metabolizm. Z tego powodu trening przy chorobach tego gruczołu nie jest prosty. Na co należy zwrócić uwagę, by aktywność fizyczna przyniosła zamierzone efekty? Wyjaśniają eksperci z profilu na Instagramie „Zdrowatarczyca.info”.
Tarczyca a aktywność fizyczna
„Prawidłowo funkcjonująca tarczyca to klucz do szeroko pojętego zdrowia i witalności organizmu” – piszą eksperci na profilu na Instagramie „Zdrowatarczyca.info”. Istnieje jednak wiele chorób i nieprawidłowości związanych z tarczycą. Jednym z nich jest nieprawidłowe tempo przemiany materii i metabolizmu komórek. Z tego powodu osoba chorująca powinna zwracać uwagę na swój jadłospis. Nie należy też zapominać o aktywności fizycznej, która również poprawia kondycję organizmu przy chorobach tarczycy.
Hormony tarczycy są odpowiedzialne za regulację szeroko pojętego metabolizmu człowieka. Zaburzenie ich wydzielania i funkcjonowania skutkuje negatywnymi konsekwencjami dla całego organizmu, często także w kontekście wysiłku fizycznego, jego poziomu czy regeneracji po nim. Jednakże dobrze dopasowany trening oraz dieta – w zależności od wieku, płci, rodzaju choroby tarczycy i chorób współistniejących oraz dotychczasowej aktywności może wpływać na poprawę stanu zdrowia – piszą specjaliści.
Trening przy chorobie tarczycy – co zrobić, by przyniósł efekty?
Na co zwrócić uwagę, jeśli uprawiamy aktywność fizyczną i nie widzimy postępów?
- Nie obniżaj drastycznie kalorii w diecie i nie stosuj zbyt restrykcyjnych redukcji.
- Zrezygnuj z ciągłego treningu „do upadku” – stosuj trening na poziomie około 70% tętna maksymalnego.
- Stawiaj na jakość treningu, a nie na ilość, bądź regularna.
- Zadbaj o odpowiednią ilość i jakość snu
– wymieniają eksperci.
Jak zaznaczają autorzy postu, wszystkie te informacje i zależności w prawie tym samym znaczeniu tyczą się osób z niedoczynnością i nadczynnością tarczycy, choć mogą towarzyszyć im różne dolegliwości.
Podsumowując – kluczem jest znalezienie złotego środka. Odpowiednio dobrany trening, bogato-odżywcza, nieprzetworzona dieta i słuchanie własnego ciała, kontrole lekarskie, powinny pozwolić Ci osiągnąć upragnione rezultaty, przy jednoczesnym zachowaniu pełni zdrowia – dodają.
Tarczyca – co to za gruczoł?
Tarczyca jest gruczołem dokrewnym odpowiedzialnym za pracę większości układów w organizmie człowieka. Położona poniżej krtani, kształtem przypomina motyla lub kokardę. Zawiaduje nią przysadka mózgowa, która za pomocą hormonu tyreotropowego przekazuje tarczycy sygnały do wytwarzania hormonów: trójjodotyroniny, wolnej tyroksyny i kalcytoniny. Odpowiadają one za szereg funkcji, takich jak metabolizm tłuszczów, białek, węglowodanów, praca mięśni, budowa kości oraz praca układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, a nawet pokarmowego.
Przy chorej tarczycy sygnał dostarczany przez przysadkę mózgową jest zakłócony, czego skutkami są nadmiar lub niedobór hormonów i szereg dolegliwości ze strony organizmu. Na kłopoty z tarczycą szczególnie narażone są kobiety w średnim wieku. U dzieci i mężczyzn choroby gruczołu tarczowego są rzadkie.
Zdrowatarczyca.info
Za profilem „Zdrowatarczyca.info” stoją autorzy ogólnopolskiej kampanii „Wspieramy tarczycę świadomą dietą” organizowaną przez Stowarzyszenie Edukacji Medycznej „Asklepios”. Specjalistka Chorób Wewnętrznych Agnieszka Haczek-Kluczewska, dietetyczka Magdalena Kornacka i dietetyk kliniczny Justyna Lenda to specjaliści, którzy w ramach akcji publikują mediach społecznościowych edukacyjne posty odnośnie chorej tarczycy.
Rozwińsię ten artykuł?