Przejdź do treści

„Zrób cytologię” – apeluje blogerka. „Też ciągle ją odkładałam, bo myślałam, że nic mi nie jest”

kobieta czeka na cytologię
„Zrób cytologię!” – apeluje blogerka Sara Puto
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Wraz z upływem czasu, kiedy stajemy się coraz bardziej zajęte, zwykle nie myślimy o prostych rzeczach, takich jak wizyty kontrolne, powtarzamy sobie, że wszystko w porządku i nie ma potrzeby” – pisze na Instagramie ciałopozytywna blogerka Sara Puhto. Jak przyznaje, sama popełniła ten błąd i teraz chce ustrzec przed nim inne dziewczyny.

„Zrób cytologię” – mówili

Jeśli w nieskończoność odkładasz wizytę u ginekologa, a regularne robienie cytologii wydaje ci się nieosiągalnym celem, koniecznie przeczytaj historię Sary Puhto. Fińska blogerka postanowiła podzielić się swoimi doświadczeniami, gdyż – jak przyznaje, sama należała do grupy osób, którym z lekarzami było nie po drodze:

„Ludzie ciągle mówili ‘zrób sobie cytologię’, ale ja odkładałam moje badania ginekologiczne. Wmawiałam sobie, że nic się nie dzieje i odpuszczałam”.

Puhto opowiada, że w końcu dotarła do ginekologa i zrobiła badanie. To, co wydarzyło się potem, udowodniło jej, że wcale nie jest niezniszczalna, jak błędnie zakładała:

„W końcu zrobiłam to na początku 2019 roku i nie sądziłam, że coś może być nie tak. Jako nastolatka zaszczepiłam się również przeciwko HPV / rakowi szyjki macicy i myślałam, że to zapobiegnie nieprawidłowościom związanym z rakiem szyjki macicy. Okazało się jednak, że mam komórki przedrakowe w szyjce macicy. W kwietniu 2019 roku przeszłam operację usunięcia ich. W tym tygodniu znowu zrobiłam cytologię i wciąż czekam na wyniki. Jest mała szansa na nawrót stanu przedrakowego, więc jestem pełna nadziei”.

Jak podkreśla Sara, wymówki pod tytułem „nie mam kiedy, jestem zajęta, mam ważniejsze rzeczy” należy wyplenić ze swojego słownika. Nie ma bowiem nic bardziej istotnego niż zdrowie, a zaniedbanie tej kwestii może mieć naprawdę przykre konsekwencje:

„Wraz z upływem czasu, kiedy stajemy się coraz bardziej zajęci, zwykle nie myślimy o prostych rzeczach, takich jak wizyty kontrolne, powtarzamy sobie, że wszystko w porządku i nie musimy tego robić. Nie zaniedbuj swojego zdrowia, nie mów, że nie masz na to czasu. To ważna kwestia, musisz znaleźć czas, aby o siebie zadbać. Znajdź czas na sprawdzenie swojego ciała. Wczesne wykrycie choroby może uratować życie i zapobiec dalszym komplikacjom”.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Sara Puhto: Instagram versus rzeczywistość

Sara Puhto jest fińską blogerką, która od lat przekonuje swoje obserwatorki na Instagramie, że perfekcyjny wygląd na zdjęciach wcale nie oznacza doskonałości w realu. Zadaje kłam obrazom idealnych sylwetek, pokazując, że odpowiedni kadr czy kąt, pod którym wykonujemy zdjęcie, może wiele zmienić. Patrząc na niektóre z fotografii  publikowanych przez Puhto, czasami trudno uwierzyć, że patrzymy na to samo ciało. To jeden z ciałopozytywnych profili, które naprawdę warto zaobserwować. Bo naprawdę pomaga uzmysłowić sobie, że „żadna pupa nie wygląda jak brzoskwinka 24 godziny na dobę”.

View this post on Instagram

Get your pap smears done ? I’ve contemplated posting about this for a while but kept putting it off because of my fear and anxiety that came with this experience. But I want to use this platform to spread awareness and potentially help someone. Please get your pap smears done. . I’ve heard people constantly say “get your pap smears done” but kept putting my gynecology check ups off. I kept telling myself nothing was wrong so I didn’t go. I finally got one done at the beginning of 2019 and didn’t think there would be anything wrong. I’ve also had HPV/cervical cancer vaccine as a teenager and thought this would prevent me getting abnormalities regarding cervical cancer. Turns out I had abnormal precancerous cells in my cervix. I had surgery to remove the precancerous cells in April 2019. I went for a check up pap smear again this week and I’m still waiting back for the results, but there is a low chance of the precancerous returning so I’m staying hopeful and positive. . As we get older and life gets busier we tend to not think about simple things like getting check ups, we keep telling ourselves we’re fine and don’t need to do it. Don’t neglect your reproductive health and think you don’t have time for it. It’s important and you need to make time to take care of yourself. Make time to check up on your body. Early detection can save your life and prevent further complications. —————————————— . . . #papsmear #toughtimesdontlast #cervicalcancerawareness #precancer #cancerawareness

A post shared by Sara Puhto (@saggysara) on

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Nie mamy dodatkowych osób do pomocy, a sama nie będę pani wkładać na fotel”. Co słyszy kobieta z niepełnosprawnością u ginekologa?

Izabela Sopalska-Rybak, prezeska fundacji Kulawa Warszawa

Izabela Sopalska-Rybak: “Trzydziestoletniej kobiecie ginekolog powiedział, żeby wróciła do niego z mamą. Nie ma mojej zgody na takie traktowanie”

Wizyta u ginekologa / istock

Polki nie chodzą do ginekologa, bo się wstydzą! Mowa o kilku milionach dorosłych kobiet

Kobieta stoi w kuchni z kwiatkiem w ręku. Ma okulary, uśmiecha się. Za nią widać gitarę

7 rzeczy, które musisz zrobić po 30-tce

Endometrioza jest jak kosmos. Zobacz wyjątkową akcję w mediach społecznościowych pokazującą, jak wygląda ta choroba

„Jestem jedną z setek tysięcy kobiet cierpiących na tę chorobę. Nasze życie to permanentny fizyczny i psychiczny ból” – blogerka opowiada o swojej walce z endometriozą

Czasami nie wiesz, co odpowiadać na zadawane ci pytania? Psycholożka ma kilka gotowych odpowiedzi na te, których wolałabyś nie usłyszeć / istock

Czasami nie wiesz, co odpowiadać na zadawane ci pytania? Psycholożka ma kilka gotowych odpowiedzi na te, których wolałabyś nie usłyszeć

Książę Harry

Książę Harry w stroju superbohatera w ważnej sprawie. Jego słowa wyciskają łzy

zima

5 powodów, by wyjść z domu zimą

Hiszpania mówi "nie" zabawkom przypisanym do płci dziecka i stereotypowym reklamom. Od 1 grudnia obowiązuje nowe prawo

Hiszpania mówi „nie” zabawkom przypisanym do płci dziecka i stereotypowym reklamom. Od 1 grudnia obowiązuje nowe prawo

"Dlaczego nie odeszła wcześniej?" to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom, jeśli przemoc zakończyła się morderstwem kobiety / istock

„Dlaczego nie odeszła wcześniej?” – to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom. Znamy odpowiedź

Dentobus na kółkach przyjedzie do twojego dziecka. Sprawdź, gdzie się zatrzyma

Jak działać i pracować efektywnie, by nie przesadzić i nie stać się więźniem własnych celów, radzi psycholog Monika Romanowska: „Do tego trzeba uruchomić swój wewnętrzny barometr”

Nie tylko na oddziale, ale też podczas badania. Superbohaterowie zyskują nowe moce. „Reakcje dzieci są niesamowite”

Stephanie Frappart pierwszą kobietą w historii, która poprowadzi mecz piłkarskich mistrzostw świata / gettyimages

Stephanie Frappart pierwszą kobietą w historii, która poprowadzi mecz piłkarskich mistrzostw świata!

Kuriozalna sytuacja. Blogerka z niepełnosprawnością nie mogła obejrzeć filmu… o wykluczeniu

10 sposobów Jagny Niedzielskiej na to, jak cieszyć się świętami i nie wydać za dużo / istock

10 sposobów Jagny Niedzielskiej na to, jak cieszyć się świętami i nie wydać za dużo

Do lekarza poczekasz dłużej niż 10 lat temu. Do jakich specjalistów najtrudniej się dostać?

Kosmetyki „cruelty free” – jak rozpoznać produkty nietestowane na zwierzętach?

Gaslighting słowem roku 2022 / istock

„Gaslighting” słowem roku 2022 według słownika internetowego Merriam-Webster. „Jest wszechobecny”

Cara Delevingne przekazała swój orgazm nauce. Robi to dla kobiet / gettyimages

Cara Delevingne przekazała swój orgazm nauce. Robi to dla kobiet

„Kiedy jakaś marka mówi, że jest ekologiczna, to najczęściej jest to frazes. Nic nie jest ekologiczne, poza samą naturą”. O tym, jak kapitalizm robi z nas eko-idiotów, mówi Janusz Mizerny

Oscary neutralne płciowo? Emma Corrin apeluje o zmiany w kategoriach, „by każda osoba mogła czuć się uznana i reprezentowana” / gettyimages

Oscary neutralne płciowo? Emma Corrin apeluje o zmiany w kategoriach, „by każda osoba mogła czuć się uznana i reprezentowana”

Alkoholiczka, narkoman, hazardzistka, seksoholik. Dlaczego te słowa powinniśmy wyrzucić z naszego słownika, tłumaczy lek. Joanna Adamiak

×