Kalendarz szczepień 2019. Przesunięto termin szczepienia przeciw gruźlicy
Szczepienie przeciw gruźlicy jest obowiązkowe. Do tej pory, zgodnie z kalendarzem szczepień obligatoryjnych, szczepienie odbywało się w pierwszych 24 godzinach życia dziecka. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że od nowego roku ma się to zmienić. Jakie jeszcze zmiany nas czekają?
Program szczepień ochronnych (PSO) popularnie jest nazywany kalendarzem szczepień. Co roku ten program jest aktualizowany, a zalecenia do realizacji szczepień w Polsce przygotowuje Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia oraz Rada Sanitarno-Epidemiologiczna przy Głównym Inspektorze Sanitarnym (GIS).
„Główny Inspektorat Sanitarny co roku ustala kalendarz szczepień, uzależniając jego kształt od sytuacji epidemiologicznej kraju, uwarunkowanej m.in. sytuacją w krajach sąsiednich. Mamy otwarte granice więc trzeba czuwać nad zdrowiem społeczeństwa” – wyjaśnia Jolanta Prochaska z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Szczepionka przeciw gruźlicy – zmiana terminu
Kalendarz szczepień zawiera informacje o tym, przeciw jakim chorobom należy szczepić dzieci i dorosłych oraz w jakich schematach i terminach. Zgodnie z nowymi ustaleniami noworodek nie będzie musiał być zaszczepiony przeciw gruźlicy w pierwszych 24 godzinach życia. W nowym kalendarzu szczepień na 2019 rok szczepionka przeciw gruźlicy, która jest szczepionką obowiązkową, będzie mogła być podana noworodkowi tuż przed opuszczeniem szpitala. Oznacza to, że będzie mógł zostać zaszczepiony w drugiej lub trzeciej dobie życia. Dziecko, które z jakichś względów będzie musiało zostać dłużej po porodzie w szpitalu, będzie mogło być zaszczepione później – jednak przed wyjściem ze szpitala.
Kilka miesięcy temu spekulowano o całkowitym odejściu od szczepienia przeciw grypie. Minister zdrowia Jarosław Pinkas jest przeciwnikiem takiego podejścia. Swoją decyzję uzasadnił zbyt dużą ilością przypadków zachorowania na gruźlicę, zwłaszcza na wschodzie kraju.
„Zachorowanie noworodka mogłoby okazać się bardzo groźne” – mówił minister Pinkas.
Kalendarz szczepień 2019 – zmiany w terminach szczepionek dla przedszkolaków
Kolejne zmiany w kalendarzu szczepień na 2019 rok dotyczą terminów szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce. Do tej pory pierwsza dawka tej szczepionki była podawana dzieciom w 13. miesiącu życia, druga w 10. roku życia. Od 2019 roku pierwsza dawka będzie podawana nadal w 13. miesiącu życia, ale druga została przesunięta o 4 lata wcześniej, czyli będzie podawana w 6. roku życia. Prawo nie działa wstecz, czyli jeśli dziecko już skończyło 6 lat, to zostanie ono zaszczepione zgodnie ze starym kalendarzem szczepień, czyli w 10. roku życia.
Będą nowe szczepienia obowiązkowe?
W Polsce do obowiązkowych szczepień należą m.in. szczepienia przeciwko: gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Ministerstwo Zdrowia od jakiegoś czasu planuje więcej zmian w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Zmiany dotyczą między innymi wprowadzenia do kalendarza nowych szczepień obligatoryjnych takich, jak: szczepienia przeciw rotawirusom i meningokokom, HPV czy szczepień dla dziewczyn przeciwko różyczce w 19. roku życia, co chroniłoby je przed zachorowaniem w ciąży.
„W przyszłości będziemy myśleli jeszcze o powtórzeniu tego szczepienia, szczególnie dla dziewcząt, przed ukończeniem 19. roku życia, ale to jest na razie temat do dyskusji” – poinformowała Jolanta Prochaska.
Najnowsze w naszym serwisie
Późne macierzyństwo to stosunkowo nowe zjawisko w Polsce
Nadchodzi All Inclusive Film Festival – najpiękniejszy i najbardziej różnorodny festiwal w Polsce!
HELLO PONIEDZIAŁEK: Ta plaża uchodzi za najczystszą i najbardziej ekologiczną nad Bałtykiem
„Opieranie się na założeniach medycyny alternatywnej to granie w hazard ze swoim zdrowiem” – mówi mgr Laura Krumpholz, edukatorka medycyny opartej na dowodach
Polecamy
Dyrektorzy szkół we Wrocławiu zastraszani przez antyszczepionkowców. Powodem szczepienia przeciw HPV
WHO apeluje o zwiększenie szczepień w walce z antybiotykoopornością. „To kluczowe znaczenie dla ratowania życia”
Szczepionka na COVID-19 wróciła do Polski. Chętni jednak muszą za nią zapłacić. I to niemało
Wycofano szczepionkę po śmierci pacjenta. „Działanie prewencyjne” – tłumaczy GIF
się ten artykuł?