„Zamiast postów – miej wspomnienia. Zamiast lajków – wybierz las”. Utwór „Powiedz mi jak?” to manifest uważności i życia offline
„Pojmij, że młodość jest tu i teraz. W tej jednej sekundzie mija 5 lat. Żyj jakby właśnie kończył się świat” – mówi stanowczym, ale spokojnym głosem aktor, Piotr Fronczewski w niezwykłym utworze „Powiedz mi jak?”. Aby mógł powstać, wiele znanych osób połączyło swoje siły i energię. To manifest, którego posłuchać powinien każdy z nas, bez względu na wiek.
„Tańcz, jakby właśnie kończył się świat”
Wielu z nas żyje w codziennym pędzie, co sprawia, że często nie widzimy tego, co wokół nas. Nie dostrzegamy wielu momentów, bo mamy problem z tym, żeby się zatrzymać. A do tego jesteśmy przywiązani do technologii w tak drastyczny sposób, że nie umiemy się już wylogować.
Życie mija nam w mgnieniu oka. Straconych lat i przegapionych ważnych momentów nie da się już nadrobić. Ta prawda właśnie wybrzmiewa w utworze „Powiedz mi jak”, który jest przesłaniem dla współczesnej młodzieży.
Utwór zaczyna się słowami:
„Na początku zrozum, że umierasz. Kolejna godzina strzela jak bat. Pojmij, że młodość jest tu i teraz. W tej jednej sekundzie mija 5 lat. Żyj jakby właśnie kończył się świat. Gdy dokonasz tego, powiedz mi jak?” – mówi Piotr Fronczewski
Premiera utworu-manifestu „Powiedz mi jak?” odbyła się podczas festiwalu filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W utworze słyszymy głos Piotra Fronczewskiego. W klipie pojawiają się znani i lubiani artyści, sportowcy i celebryci: Bedoes, Dawid Podsiadło, Monika Brodka, Martyna Wojciechowska, Adam Małysz, Krzysztof Hołowczyc czy Robert Makłowicz.
W utworze wybrzmiewa także zachęta do życia offline. Nie wszystko, co widzimy w sieci, jest prawdziwe. I nie wszystko musimy relacjonować.
„Nie ulegaj cyfrowej iluzji. Algorytmy to opium dla mas” – słyszymy.
I dalej:
„Zamiast postów – miej wspomnienia. Zamiast lajków – wybierz las”
Utwór zachęca także do samoakceptacji:
„Przed lustrem, bez wstydu stań„
Podkreśla także ważność wartościowych relacji:
„Podróżuj. Najlepiej z kimś kogo kochasz. Kochaj kogoś, kto jest tego wart”.
„Coraz trudniej nam być obecnym – realnie i namacalnie”
Martyna Wojciechowska – prezeska Fundacji UNAWEZA, inicjatorka projektu MŁODE GŁOWY i jedna z bohaterek teledysku, podkreśla, że utwór jest współczesnym manifestem i pochwałą bycia offline.
„Dostrzegania wielu małych-wielkich codziennych rzeczy, które składają się na nasze życie. Dlatego zachęcamy wszystkich do uważności. Na otaczający nas świat, na ludzi którzy są wokół nas i na nas samych. Niezależnie od wieku, bo przekaz kierujemy i do młodych, i do starszych głów. Bez wyjątków. Utwór „Powiedz mi jak?” zachęca do zatrzymania się, do refleksji. A wszystko to z narracją jedynego w swoim rodzaju Piotra Fronczewskiego” – mówi Martyna Wojciechowska.
Twórca utworu „Powiedz mi jak?” kryje się pod pseudonimem DOBRY i chce pozostać anonimowy. Zależy mu, aby cała uwaga skupiła się na przekazie utworu, a nie na jego osobie.
„Tę piosenkę można określić mianem współczesnej dezyderaty. To próba zatrzymania się na chwilę w świecie nieustannego pędu, wirtualnej rzeczywistości i przekleństwa porównywania się, coraz trudniej nam być obecnym – realnie i namacalnie” – przekazał, cytowany przez nowymarketing.pl.
Klip wyreżyserował Tadeusz Śliwa, reżyser i współscenarzysta takich hitowych produkcji jak„(Nie)znajomi”, „Ucho prezesa” czy też „Gang Zielonej Rękawiczki”.
Utwór jest dostępny na platformach streamingowych, takich jak Spotify, Apple Music, Tidal, a teledysk można obejrzeć na platformie YouTube.
Czy łatwo Ci się wylogować i zadbać o higienę cyfrową?
Zobacz także
„Dziewczynki dostrzegają w sobie zupełnie inne predyspozycje, umiejętności, które nie mają szansy wybrzmieć w klasycznej edukacji” – mówią twórczynie gry „Dziewczyny rządzą”
„Kluczem do dobrego pomagania jest dobra komunikacja, pytanie: czego potrzebujesz?”. Psycholożka kliniczna i społeczna o niezdrowym pomaganiu i szkodliwym wyręczaniu
Stres, lęk i obniżony nastrój. Zdrowie psychiczne polskich pracowników w coraz gorszej formie
Polecamy
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
Jennifer Aniston padła ofiarą swattingu. Na czym polega ta forma przemocy?
Majka Jeżowska w poruszającym wyznaniu: „Poroniłam na scenie, między koncertami”
Antoni Syrek-Dąbrowski: „Ta niepłodność przywaliła we mnie nagle. Jakbym jechał sobie samochodem i nagle ktoś wjeżdża mi w bok”
się ten artykuł?