Przejdź do treści

Wybory miss w Holandii odwołane. „Świat się zmienia, a my zmieniamy się wraz z nim”

Rikkie Valerie Kolle z koroną i tytułem najpiękniejszej kobiety w Holandii
Rikkie Valerie Kolle - ostatnia Miss Niderlandów i pierwsza transpłciowa modelka z tym tytułem / Zdjęcie: Evert Elzinga / ANP/AFP/East News
Podoba Ci
się ten artykuł?

Organizatorzy wyborów Miss Holandii poinformowali o odwołaniu dorocznego konkursu piękności. W jego miejsce ma powstać nowe wydarzenie, które ma skupiać się między innymi na zdrowiu psychicznym i różnorodności. „Żadnych więcej koron, zamiast tego poruszające historie” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Koniec wyborów miss w Holandii

Ubiegłoroczny konkurs piękności Miss Niderlandów był ostatnim w historii tego kraju. Wówczas za najpiękniejszą kobietę w Holandii została uznana 22-letnia Rikkie Valerie Kolle. Stała się tym samym pierwszą transpłciową modelką z tym tytułem.

„Kiedy byłam małym Rikkiem i ujawniłam się jako transseksualistka, nie było mi łatwo i cierpiałam. Mam nadzieję, że dzięki mojemu zaangażowaniu i sile dokonam zmian w społeczeństwie” – wyznała po zdobyciu korony miss.

Teraz okazało się, że konkurs nie będzie już organizowany, choć decyzja o jego odwołaniu zapadła rok temu.

„Po latach historii pełnej blasku, talentu i inspiracji Miss Niderlandów żegna się. Ale to nie koniec. To nowy początek. Świat się zmienia, a my zmieniamy się wraz z nim” – poinformowali organizatorzy na swojej stronie internetowej.

Jak tłumaczą, wybory miss zostaną przekształcone w zupełnie nowe wydarzenie pod nazwą „No Longer of this Time” („Nie tym razem” – przyp. red.). Będzie to inicjatywa skoncentrowana wokół zdrowia psychicznego, mediów społecznościowych i różnorodności.

„Żadnych więcej koron, zamiast tego poruszające historie. Żadnych sukni, tylko marzenia, które stają się rzeczywistością” – czytamy w oświadczeniu.

Transpłciowa modelka została Miss Holandii - na zdjęciu Rikkie Valerie Kollé w czerwonej satynowej sukience pozuje z szarfą Miss Nederland HelloZdrowie

„Korona i szarfa są już przestarzałe”

Monica van Ee, dyrektorka konkursu i pomysłodawczyni nowego wydarzenia, w oświadczeniu przesłanym CNN wyjaśniła, że ​​powodem rezygnacji z organizacji konkursu piękności początkowo był „upór widzów” i mierzenie się z ciągłą krytyka w rodzaju: „jest zbyt biała” lub „jest zbyt czarna”. To, jak podkreśliła, budowało każdego roku negatywną atmosferę wokół konkursu.

Zwróciła uwagę, że transformacja świata konkursów piękności jest nieunikniona, ponieważ wartości, które dotychczas promowano w ramach tych wydarzeń, nie są zgodne z wartościami młodszego pokolenia.

„Kobiety czują się niepewnie, między innymi z powodu rozwoju mediów społecznościowych i ich nierealnych wizerunków piękna” – zaznaczyła.

W obronie dotychczasowego konkursu piękności, powiedziała, że ​​jej zespół „intensywnie współpracował z uczestniczkami przez lata, by wzmocnienie pozycji kobiet nie było tylko pustymi słowami, ale ruchem”.

„Chcielibyśmy wykorzystać naszą pozytywną energię, zamiast ciągle być w defensywie” – przyznała. „Teraz możemy dotrzeć do każdego i być solidarni. Wierzymy w naszą platformę, a szarfa i korona są już przestarzałe. Kobiety, które wspierają się nawzajem i pomagają sobie nawzajem, zawsze były dla nas ważne!” – dodała.

CNN wskazuje, że konkursy piękności w wielu miejscach na świecie zmieniają się w ostatnich latach. To efekt działań osób, które domagają się większej reprezentacji. Organizatorzy tegorocznego konkursu Miss Universe w Meksyku po raz pierwszy w historii dopuścili do udziału kobiety w wieku powyżej 28 lat. Natomiast w zeszłym roku znieśli zakaz udziału kobiet w ciąży, matek oraz kobiet, które są – lub kiedykolwiek były mężatkami.

 

Źródło: CNN

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?