Przejdź do treści

„Gramy z radością, gramy z głową” . WOŚP w tym roku zbiera środki dla dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy

29. Finał WOŚP / Mat. pras. WOŚP
29. Finał WOŚP / Zdj. Łukasz Widziszowski,/ mat. pras. WOŚP
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hasłem przewodnim 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest „Finał z głową”. Tym razem zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy dla najmłodszych. Jest to już drugi finał WOŚP poświęcony tej dziedzinie medycyny.

Czym jest otolaryngologia?

Otolaryngologia, a właściwie otorynolaryngologia, jest szerokim obszarem medycyny, który często ograniczany jest niesłusznie jedynie do problemów z zatokami, chorób uszu czy nieprawidłową mową u dzieci. A jest tego znacznie więcej!

To bowiem dziedzina w medycynie, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń narządów w obrębie głowy i szyi – chodzi m.in. o gardło, krtań, nos, uszy, język, zatoki przynosowe, przełyk, dolne drogi oddechowe. Swoją dość skomplikowaną nazwę wzięła od narządów, które znajdują się w obszarze jej zainteresowania z greki: otos (uszy), laryngos (krtań), rynos (nos), pharyngos (gardło).

W języku potocznym częściej zamiast pełnej nazwy „otolaryngologia” usłyszymy tę łatwiejszą – „laryngologia”.

JUREK OWSIAK PODCZAS 1. FINALU WIELKIEJ ORKIESTRY SWIATECZNEJ POMOCY

WOŚP gra dla laryngologii

Dlaczego akurat tej działce medycyny poświęcony jest tegoroczny finał Orkiestry? Lidia Owsiak, Dyrektor ds. Medycznych Fundacji WOŚP, wyjaśnia:

„Po 13 latach od ostatniego 'Finału z głową’ postanowiliśmy powrócić do systemowego wsparcia laryngologii i otolaryngologii. W 2008 roku, w czasie 16. Finału WOŚP, Fundacja zbierała środki na zakup sprzętu dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi, zakończył się on wynikiem 14 milionów USD, dzięki którym do szpitali trafiły m.in. nasofiberoskopy, zestawy do endoskopowych operacji nosa i zatok oraz inhalatory ultradźwiękowe. Po 13 latach urządzenia, które wtedy kupiliśmy, po prostu się zużyły. W ostatnich latach dostajemy bardzo dużo próśb o nowoczesne urządzenia, które nie tylko skutecznie diagnozują i leczą, ale też robią to w sposób komfortowy dla małego pacjenta. Dodatkowo widzimy jak bardzo w dzisiejszym świecie, w którym wszyscy zmagamy się ze smogiem, ale także pandemią koronawirusa, potrzebna jest sprawna diagnostyka i leczenie dróg oddechowych”.

Z zebranych podczas tegorocznej edycji WOŚP środków mają być kupione:

• zestawy endoskopów laryngologicznych,
• endoskopy giętkie,
• zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych,
• egzoskopy,
• lasery diodowe,
• nawigacje optyczne otylaryngologiczne,
• koblatory do operacji migdałków,
• aparaty USG i RTG ,
• kardiomonitory,
• lampy czołowe,
• lampy operacyjne,
• polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego.

Tomasz Grochowski z Centrum Zdrowia Dziecka wyjaśnia, że są to nowoczesne i bardzo specjalistyczne urządzenia, które w chwili obecnej są niezbędne w nowoczesnej chirurgii laryngologicznej.

„Stanowią zazwyczaj podstawowe wyposażenie laryngologicznych sal operacyjnych. Praca bez możliwości korzystania z takich sprzętów może powodować wzrost ryzyka powikłań. Wydłużanie zabiegów bezpośrednio wpływa na proces leczenia i rekonwalescencji u małych pacjentów”.

Pandemiczny 29. Finał WOŚP

W tym roku z powodu pandemii koronawirsua większość zbiórek odbywa się w Internecie. Pieniądze na rzecz WOSP można wpłacić m.in. za pośrednictwem strony wosp.pl , wrzucić do eSkarbonki , wysłać SMS o treści SERCE na numer 75 565 lub utworzyć zbiórkę na Facebooku. Każdy może też wziąć udział w licytacjach.

Mimo pandemii nie poddajemy się” – mówił w rozmowie z Onetem Jerzy Owsiak, szef fundacji WOŚP. „Mimo całej naszej spontaniczności – w kwestii bezpieczeństwa nie ma przebacz” – zapewnił jednak.

Ostateczną sumę zebraną przez Orkiestrę poznamy 8 marca. Na ten momentu udało się zebrać 42 952 546 zł – mogliśmy przeczytać w finałowy poranek na Twitterze WOŚP.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku kwota Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którą udało się zebrać, wyniosła: 186 mln 133 tys. 610 zł 66 gr. Rok wcześniej było to: 175 mln 938 tys. 717 zł 56 gr

WOŚP 2021: najciekawsze aukcje

Jak pokazały poprzednie lata, najchętniej otwieramy swe portfele i wspomagamy WOŚP, gdy zbiórki są związane z celebrytami lub ze znanymi postaciami ze świata polityki i sportu.

W tym roku interesujących propozycji jest ogrom. Można wylicytować m.in.:

  • rakietę Igi Świątek z French Open,
  • ferrari od Radka Kotarskiego,
  • samochód Chucka Norrisa od Braci Collins,
  • wspólne gotowanie z Rzecznikiem Praw Obywatelkich Adamem Bodnarem,
  • stół z podpisami gwiazd z internetowego programu Karola Paciorka „Imponderabilia”.

Nie będziemy jednak ukrywać, że nas najbardziej zachwyciła aukcja Andrzeja Chyry, który proponuje zwycięzcy licytacji… posprzątanie mieszkania.

„Myślę, że poradzę sobie w każdych warunkach” – zapewnia aktor.

Cena niecodziennej usługi przekroczyła już 10 tys. zł.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: