Więcej pieniędzy na zdrowie. Rodzice dzieci chorych na SMA mogą odetchnąć z ulgą

Zarówno procedura in vitro, jak i Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 otrzymają dofinansowanie z budżetu państwa. Ale to nie wszyscy beneficjenci. Premier Donald Tusk przedstawił projekt wydatków na 2024 rok. Z założeń wynika, że na zdrowie zostanie przeznaczone o 27 miliardów złotych więcej niż w tym roku.
Więcej pieniędzy na zdrowie
Odbyło się pierwsze posiedzenie nowej Rady Ministrów. Tuż po nim Donald Tusk zwołał konferencję prasową, podczas której odniósł się do projektów budżetowych na rok 2024.
„To co dla nas było najważniejsze to zapewnienie w budżecie państwa na rok 2024 pieniędzy na te wydatki, które wypełniają zobowiązania wobec milionów Polek i Polaków” – podkreślił podczas konferencji prasowej.
Jednym z tych zobowiązań ma być program in vitro. Z założeń wynika, że procedura ta wyniesie 500 mln złotych.
„Decyzja polityczna zapadła w Sejmie, naszym zadaniem było zapewnić dzisiaj finansowanie na przyszły rok tej procedury” – mówił Donald Tusk.
Premier zapowiedział również powrót Telefonu Zaufania dla dzieci i młodzieży, na którego działanie zostanie przeznaczone 10 milionów złotych. Wcześniej koszty wyceniono na 7 mln zł.
„Będziemy wydawali o 27 miliardów złotych więcej na zdrowie niż w tym roku” – zapowiedział podczas konferencji Donald Tusk.
50 milionów złotych na SMA
Donald Tusk zapowiedział również, że rząd zadba o „sfinansowanie leczenia dzieci chorych na SMA (rdzeniowy zanik mięśni– red.)”. Opakowanie leku kosztuje ok. 2,1 mln dolarów. Od 2019 roku w Polsce leczenie rdzeniowego zaniku mięśni jest finansowane ze środków publicznych. Mimo że resort zdrowia objął refundacją trzy zarejestrowane w leczeniu tej choroby terapii, to nie wszyscy mali pacjenci się do niej kwalifikowali. Rodzice organizowali więc zbiórki na „najdroższy lek świata”.
„50 milionów złotych w rezerwie pani minister zdrowia zostanie wydzielonych tak, aby już żadne z tych dzieci tak dramatycznie zagrożonych, poszkodowanych nie umarło dlatego, że rodzice nie zdołali zebrać na zbiórkach publicznych pieniędzy” – zapewnił Tusk.
źródło:tvn24
Zobacz także

Nowy rząd przywróci finansowanie Telefonu Zaufania. „Państwu nie wolno o tym zapominać”

„W Polsce brakuje pieniędzy na feministyczny aktywizm i na to, by kobiety mogły robić to, czego naprawdę potrzebują” – mówi Justyna Fydrych z Funduszu Feministycznego

„Bardzo chciałabym, żeby rząd zamiast w przeróżny sposób uciekać od tematu, zaczął martwić się o nasze zdrowie psychiczne”. Maturzyści chcą, żeby ich zauważono
Polecamy

Córka Elona Muska o płci przypisanej jej przy urodzeniu: „Była towarem, który został kupiony i opłacony”

Dziewczynka zadzwoniła w trakcie próby samobójczej. Mieli bardzo mało czasu. Uratowali ją metodą „zdartej płyty”

Przerażające kulisy „ludzkiej fermy jajeczek”. Kobietom podawano hormony, znieczulano, a następnie pobierano komórki jajowe

„Rozmowa potrzebna jest nam do życia jak powietrze”. Mówi suicydolożka Lucyna Kicińska, która od 20 lat pracuje w telefonach zaufania
się ten artykuł?