4 min.
W Gdańsku powstał „Sklepik za 0 zł”. Tak Fundacja Centrum Praw Kobiet wspiera kobiety

W Gdańsku powstał „Sklepik za 0 zł”. Fundacja Centrum Praw Kobiet chce dzięki niemu wspierać kobiety / Pexels.com
08.08.2022
„Panuje ogólna panika”. W Hiszpanii coraz więcej kobiet doświadcza tajemniczych ukłuć w klubach
08.08.2022
W Iranie zakazano kobietom udziału w reklamach. Powodem oburzenie mężczyzn promocją lodów na patyku
08.08.2022
Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”
08.08.2022
„Ściska mnie w gardle”, „Boję się powiedzieć, że mnie boli”. O prawo głosu w sprawach własnego ciała wciąż toczy się walka
07.08.2022
„Para jednopłciowa w polskim 'Tańcu z gwiazdami’? I spoko”. Martyna F. Zachorska o tym, że żadna to rewolucja
Ubrania z metkami i kosmetyki dobrej jakości – to czeka na kobiety w „Sklepiku za 0 zł”, który powstał w Gdańsku dzięki Fundacji Centrum Praw Kobiet. Tutaj o pieniądze nie trzeba się martwić. „Pomysł uruchomienia sklepiku okazał się ogromnym sukcesem. Klientki są zachwycone, wiele z nich pierwszy raz miało okazję wybrać coś tylko dla siebie, nie kierując się ceną” – mówi Katarzyna Kaniewska, jedna z pomysłodawczyń akcji.
Zakupy za 0 zł
Fundacja Centrum Praw Kobiet w Gdańsku stworzyła innowacyjny projekt – sklep z bezpłatnymi, nowymi ubraniami i kosmetykami dla kobiet doświadczających przemocy i dyskryminacji. Na pomysł wpadły wolontariuszki CPK Gdańsk – Katarzyna Kaniewska i Agnieszka Górak, a produkty „na sprzedaż” udało się pozyskać od Fundacji LPP oraz sieci sklepów Rossmann.
W sklepiku w gdańskim oddziale CPK przy ul. Gdyńskich Kosynierów 11/2 można znaleźć między innymi:
- sukienki, spódnice, spodnie, swetry, koszule, bluzki, piżamy, marynarki w różnych rozmiarach,
- buty i odzież wierzchnią,
- akcesoria i dodatki, np. szaliki, paski i torebki,
- kremy, toniki do twarzy, maseczki, balsamy, mydła, olejki, płyny, pasty do zębów.
Produkty te nie są jednak dostępne bezpłatnie dla wszystkich osób. Zakupy za 0 zł mogą robić tylko klientki CPK Gdańsk, które mają założoną kartę klientki. Odbiór rzeczy jest możliwy po podpisaniu protokołu darowizny. Dyżury w „Sklepiku za 0 zł” pełnią wolontariuszki CPK Gdańsk, a godziny jego otwarcia są ustalane na bieżąco i przekazywane na stronie CPK Gdańsk na Facebooku.
Panie, które korzystają ze wsparcia fundacji i chciałyby odwiedzić sklepik, mogą zgłosić się do sekretariatu CPK Gdańsk, a tam zostaną pokierowane do „Sklepiku za 0 zł”.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
„Klientki są zachwycone”
„Klientki są zachwycone, wiele z nich pierwszy raz miało okazję wybrać coś tylko dla siebie, nie kierując się ceną, bo są to rzeczy bezpłatne, ale też przede wszystkim dlatego, że w ogóle ten wybór mają. Wiele z nich opowiada nam, jak wielokrotnie bije się z myślami i pytaniami w głowach, czy jeśli dzisiaj kupią mleko dla dziecka albo najtańsze mydło, to czy wystarczy im pieniędzy na podpaski albo szampon do włosów” – mówi Katarzyna Kaniewska, jedna z pomysłodawczyń „Sklepiku za 0 zł” i wolontariuszka CPK Gdańsk w rozmowie z portalem Trojmiasto.pl.
„Sklepik za 0 zł” to jednorazowa inicjatywa. Sklep będzie działał jedynie do wyczerpania zapasów. Wolontariuszki z Centrum Praw Kobiet liczą jednak na to, że uda się nawiązać kolejne kontakty biznesowe i jeszcze wiele razy powtórzyć akcję.
Centrum Praw Kobiet
Fundacja Centrum Praw Kobiet działa w Polsce od stycznia 1995 r. Jak podkreśla, pomoc kobietom, których prawa są łamane, zawsze była i jest po dziś dzień najważniejszą częścią jej działalności. W szczególności skupiają się na tych z nich, które doświadczają różnych form przemocy. Fundacja pracuje z nimi w oparciu o przekonanie, że kobiety są w stanie znaleźć w sobie siłę, aby same mogły uwolnić się z krzywdzących związków, w których są bite i maltretowane.
„Zaczynałyśmy od pomocy prawnej, z czasem nasza oferta poszerzała się o inne formy pomocy… Obecnie, poza doradztwem prawnym i w zależności od lokalizacji: Warszawa, Gdańsk, Kraków, Łódź, Wrocław, Żyrardów – obejmuje: pomoc psychologiczną, asystowanie kobietom w sądach i na policji, zapewnienie bezpiecznego schronienia, prowadzenie grup wsparcia i telefonu zaufania, a także pomoc socjalną i doradztwo zawodowe” – czytamy na stronie Centrum Praw Kobiet.
Kobiety mogą korzystać zarówno z długofalowej pomocy, jak również poprzestać na jednorazowej konsultacji, która pomoże im uporządkować swoją sytuację życiową i rozpoznać możliwości wprowadzenia w niej zmian.
Źródło: Trojmiasto.pl
Zobacz także

Centrum Praw Kobiet: „Wielu mężczyzn stosujących przemoc robi to na trzeźwo, inni piją po to, aby bić. Alkohol jest dla nich tylko usprawiedliwieniem”

„Mogłam płakać ciszej, on tak chciał” Przemoc to nie tradycja! Centrum Praw Kobiet opublikowało nowy spot

Wspólnie możemy zatrzymać epidemię przemocy. Zostań wirtualną wolontariuszką Centrum Praw Kobiet
Poleć artykuł przyjaciółce
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022
„Mężczyzna to nie jest ktoś, kto z definicji chce i umie inicjować seks. To może rodzić nieporozumienia w związku” – psycholożka o stereotypach związanych z męskością

06.08.2022
Jak Zakopane stało się polskim Davos i centrum leczenia gruźlicy, oferując kuracje żentycą, olejami i powietrzem

05.08.2022