„To nowy rozdział w długim marszu po równość”. Jest projekt ustawy o związkach partnerskich
Autorką projektu ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich jest ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jeśli wejdzie on w życie, pary w Polsce – również jednopłciowe – będą mogły m.in. nosić wspólne nazwisko, mieć prawo do informacji na temat stanu zdrowia partnera lub partnerki, czy też wspólnie rozliczać podatki.
Ministra Katarzyna Kotula: „To historyczny moment”
W niektórych krajach Unii Europejskiej pary mogą zawierać tzw. związki partnerskie. Są to formalne, zarejestrowane związki pomiędzy osobami tej samej lub różnej płci. Para nabywa zarówno prawa, jak i obowiązki podobne do małżeństwa. Jednak sformalizowanie związku odbywa się bez zawierania ślubu. Jest to więc alternatywa dla par, które chcą zalegalizować swój związek, ale bez zawierania małżeństwa. Wszystko wskazuje na to, że do tych krajów niebawem dołączy Polska.
Projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji w piątek 18 października. Jego autorka, ministra ds. równości Katarzyna Kotula odniosła się do tego na swoim profilu na platformie X.
„To już oficjalne! – napisała. – Projekty ustaw o rejestrowanych związkach partnerskich, które były omawiane z organizacjami pozarządowymi, zostały skierowane do konsultacji publicznych i międzyresortowych. To dla mnie bardzo ważny dzień, bo w Wasze ręce oddaję efekt wielu miesięcy pracy całego naszego zespołu. Tym samym kontynuujemy proces legislacyjny, który jeszcze nie miał w Polsce miejsca i który mamy nadzieję, zakończy się wprowadzeniem do polskiego prawa nowej instytucji”.
W dalszej części wpisu podkreśliła, że ten moment jest „nowym rozdziałem w długim marszu po równość, który dzięki wieloletniej pracy wielu organizacji LGBT i społeczeństwa obywatelskiego doprowadził nas do tego historycznego momentu„.
To szansa dla par jednopłciowych w Polsce
Zawarcie związku partnerskiego jest prostą procedurą. Wystarczy, że dwoje ludzi złoży przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia.
Co daje związek partnerski? Partnerzy uzyskują prawo do informacji o stanie zdrowia partnerki lub partnera, prawo do dziedziczenia, do pochówku ukochanej osoby, mogą mieć także wspólnotę majątkową i razem rozliczać podatki. Oprócz praw, partnerzy mają również obowiązki względem siebie.
„Są zobowiązane do wzajemnego szacunku, lojalności, pomocy oraz współdziałania dla wspólnego dobra” – brzmi jeden z zapisów we wspomnianym projekcie.
W dokumencie podkreślono, że „osoba w związku partnerskim jest uprawniona do uczestniczenia w sprawowaniu bieżącej pieczy nad wspólnie z nim przebywającym dzieckiem pozostającym pod władzą rodzicielską drugiej z osób w związku partnerskim i jego wychowaniu, w tym podejmowania decyzji w sprawach życia codziennego, chyba że sprzeciwi się temu którekolwiek z rodziców wykonujących władzę rodzicielską nad tym dzieckiem”.
W uzasadnieniu projektu podkreślono, że „rejestrowany związek partnerski oparty będzie na zasadach równości i niedyskryminacji, zapewniając wszystkim osobom, niezależnie od płci, możliwość realizacji ich potrzeb i pragnień życiowych„.
To szansa dla par jednopłciowych, które w Polsce nie mogą zalegalizować swojego związku, przez co spotykają się z wykluczeniem społecznym.
„Zapewnienie możliwości zawarcia rejestrowanego związku partnerskiego przez osoby tej samej i różnej płci będzie chronić te osoby przed wykluczeniem, a także zapewni możliwość jasnego określenia wzajemnych praw i obowiązków. Projekt jest więc odpowiedzią na potrzeby społeczne par tej samej płci, które nie mają dostępu do instytucji małżeństwa, ale także par różnej płci żyjących w związkach nieformalnych, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą zawrzeć małżeństwa”.
Teraz ministra ds. równości chce spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą w tej sprawie. Liczy także na przychylność wobec projektu zarówno ze strony Polskiego Stronnictwa Ludowego, jak i Trzeciej Drogi.
Rozwińźródło: Polsat News
Zobacz także
Przełomowy wyrok Trybunału w Strasburgu. Polska musi uznać prawa par jednopłciowych
Łukasz zmarł nagle we Włoszech. Teraz jego wieloletni partner, Krzysztof, walczy o prawo do pochówku ukochanego
„Kiedy kobiety są razem, nie mają nic do stracenia, a nawet mogą zyskać, bo muszą czasem zajmować się rzeczami stereotypowo męskimi, a to je społecznie nobilituje”. O rewolucji obyczajowej na Wyspach Owczych opowiada Urszula Chylaszek
Polecamy
„Nie każdy związek chce być uratowany” – mówią seksuolog dr Robert Kowalczyk i dziennikarka Magdalena Kuszewska
Irakijscy szyici chcą obniżyć wiek zgody na ślub dla dziewczynek do 9 lat. Aktywiści: „To gwałt na dzieciach”
Sarah McBride pierwszą osobą transpłciową wybraną do Kongresu! „To przełomowe osiągnięcie w marszu ku równości”
Agnieszka Włodarczyk na prawie 5 miesięcy powierzyła opiekę nad synem swojej mamie. „Nie mam siły już mówić”
się ten artykuł?