Tęczowy Piątek po nowemu. Warsztaty z języka inkluzywnego, przychylność dyrektorów szkół i otwartość małych miasteczek
Po zmianie rządu w Polsce Tęczowy Piątek w tym roku objawia się w zupełnie innej odsłonie. Naprzeciw tej inicjatywie wyszły kuratoria oświaty, które solidaryzują się z młodzieżą LGBTQ+ i chcą wspólnie budować przyjazne, bezpieczne dla niej środowisko.
Dyrektorzy szkół są na TAK
To już ósma edycja Tęczowego Piątku, który rokrocznie odbywa się w ostatni piątek października. W tym roku przyświeca jej hasło „Budujmy Mosty Różnorodności”. To akcja powołana do życia przed Kampanię Przeciw Homofobii, której celem jest wsparcie uczniów LGBTQ+ w szkole. Jednak jak dotąd nie było to takie proste, bo ta inicjatywa nie podobała się poprzednim władzom.
Wraz ze zmianą rządu Tęczowy Piątek zyskał nowe oblicze oraz przychylność przedstawicieli oświaty. Inicjatywę tę wspiera m.in. Mazowieckie Kuratorium Oświaty.
„Spotykamy się tutaj, żebyśmy wszyscy razem budowali szkołę równą, bezpieczną, szkołę czułości, bez obojętności, tak żeby każde dziecko w szkole czuło się ważne, zaopiekowane, bez żadnych form wykluczenia bądź dyskryminacji” – mówiła mazowiecka kurator oświaty Wioletta Krzyżanowska, której słowa cytuje strefaedukacji.pl.
Inne kuratoria albo dołączają do wydarzenia, popierają je albo zachowują neutralność.
„Lubelski Kurator Oświaty popiera wszystkie inicjatywy i akcje rozwijające postawy i relacje oparte o podmiotowość i szacunek dla drugiego człowieka, kimkolwiek on jest, które są w szczególności inspirowane przez uczniów” – przekazał Interii rzecznik kuratorium Artur Pawłowski.
Jak zauważa Dominik Kuc, członek Zarządu Fundacji GrowSPACE, współorganizator Tęczowego Piątku, nie ma w tym roku wyraźnego sprzeciwu ze strony dyrektorów szkół, tak jak było to za rządów poprzedniej władzy.
„Obserwujemy coraz większą przychylność wobec akcji” – przekazał w rozmowie z Interią.
Warsztaty i lekcje antydyskryminacyjne
Zmieniła się także formuła Tęczowego Piątku. Kiedyś do okazania solidarności wystarczały tęczowe flagi, plakaty czy też naklejki, a teraz organizatorzy stawiają na działania edukacyjne. Specjalne scenariusze lekcyjne oraz warsztaty tematyczne przygotowały GrowSPACE, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Sexed.pl.
Młodzież podczas zajęć zaznajamia się ze skrótem LGBTQ+, dowiaduje się więcej na temat tożsamości płciowej, poznaje pojęcie coming out czy też homofobii. Uczniom zostaną przedstawione sylwetki znanych osób należących do społeczności LGBT+. Wzbogacą się oni także w wiedzę dotyczącą języka inkluzywnego, praw człowieka czy też zdrowia psychicznego.
Wiele mniejszych miast i miejscowości postanowiło dołączyć do akcji. Tęczowy Piątek odbywa się m.in. w Wieluniu, Chojnicach czy Krośnie.
Zobacz także
Na okładce „Playboya” po raz pierwszy pojawił się homoseksualny mężczyzna. Bretman Rock: To wielka sprawa dla społeczności LGBT
„Osobom LGBT+ potrzebne jest poczucie, że nie są pozostawione same sobie” – mówi Joanna Dukiewicz, współtwórczyni inicjatywy „Terapeuci dla LGBT+”
Dr Hospice: pacjent LGBTQ+ to nie jest dla mnie wyzwanie. Spróbuj zwalczyć tę „ideologię” nie niszcząc człowieka – niewykonalne
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Mam wspomnienie strasznego pragnienia”. Pokolenie 30- i 40-latków o tym, czego brakowało im w szkole
„To fascynujące, jak algorytmy nie zgadzają się ze sobą w kwestii mojej płci”. Transpłciowa aktywistka sprawdziła, kiedy sutek „staje się” kobiecy
Sarah McBride pierwszą osobą transpłciową wybraną do Kongresu! „To przełomowe osiągnięcie w marszu ku równości”
Chloë Grace Moretz dokonała coming outu. „Wierzę w potrzebę ochrony prawnej, która ochroni mnie jako lesbijkę”
się ten artykuł?