Śpiewanie świątecznych piosenek i kolęd wpływa na działanie naszego mózgu! W jaki sposób? Wyjaśnia psycholożka
„Zaśpiewaj świąteczne piosenki w towarzystwie innych osób, a poczujesz się dużo lepiej!” – pisze dr Milena Marczak, psycholożka kliniczna i neuropsycholożka na swoim profilu na Instagramie. Jak to działa?
Wpływ kolęd na działanie mózgu
Lubisz śpiewać kolędy? Piosenki świąteczne typu „Last christmas” albo „All i want for christmas is you” puszczasz już w październiku? To bardzo dobrze działa na twój mózg! Dlaczego? Pisze o tym dr Milena Marczak.
„Wspólne śpiewanie i kolędowanie pozytywnie wpływa na mózg i samopoczucie. Dzięki wspólnemu śpiewaniu wzmacniamy też więzi społeczne. W trakcie śpiewania kolęd obniżeniu ulega stężenie hormonu adenokortykotropowego (ACTH). Jego wzrost następuje w trakcie stresu i obciążenia emocjonalnego” – wyjaśnia psycholożka.
I dodaje, że dodatkowo podczas wspólnego kolędowania w mózgu wydzielana jest oksytocyna – hormon wzmacniający więzi społeczne.
„Oksytocyna nazywana jest również hormonem miłości i przywiązania. Sprzyja ona budowaniu empatii oraz zmniejsza ilość kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie” – pisze dr Marczak.
Ekspertka ma też dla każdego z nas radę na nadchodzące dni.
„Jeśli możesz pośpiewać z rodziną czy znajomymi, rób to śmiało. Jeśli wolisz to robić samemu, podczas jazdy samochodem albo sprzątania – myślę, że też warto spróbować” – dodaje.
Podczas tegorocznych świąt mnóstwo rzeczy nie będzie tak, jakbyśmy tego chciały. Z powodu pandemii wiele osób nie spędzi ich (tak jak co roku) z bliskimi. Na szczęście nikt nie zabroni nam spotkać się w rodzinnym gronie wirtualnie. Po złożeniu sobie życzeń przez ekran komputera czy telefonu warto więc śpiewać!
Dr Milena Marczak – kim jest?
Dr Milena Marczak od 10 lat jest pedagogiem, a od 6 lat pracuje jako psycholog. Od 2020 roku jest też doktorem w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie psychologii.
Dr Milena Marczak prowadzi badania w międzynarodowych zespołach eksperckich z obszarów medycyny i psychologii. Pisze publikacje dla czasopism naukowych i książek. Jest też częstą prelegentką na konferencjach naukowych.
Prowadzi bloga „psychologwmedycynie.pl”, a jej profil na Instagramie „Psycholog w medycynie” jest coraz bardziej popularny. Obecnie obserwuje go niemal 4 tys. osób.
Zobacz także
„Gdy nadchodzą święta, jesteśmy zazwyczaj tak zmęczeni i sfrustrowani, że przestają nas cieszyć” – mówi psycholożka
„Każdego dnia nasze najdrobniejsze zachowania przyczyniają się do tego, w którym miejscu linii zdrowia będziemy znajdowali się w przyszłości” – mówi Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia
„Kiedy dziecko? Może mężowi trzeba pokazać, jak to się robi?” Żarty powiedziane mimochodem zostają i bolą
Polecamy
Ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem? Nowe rekomendacje
Magda Bigaj: „Pokonajmy potrzebę relacjonowania świąt w internecie. Nie jest warta ceny, jaką za nią płacimy”
„Czego nie wiedzą, czyli usłyszane przy rodzinnym stole”. Niezwykle poruszająca seria psycholożki to lektura obowiązkowa przed świętami
Mieszkańcy DPS-ów napisali listy do św. Mikołaja. Ich treść często wzrusza do łez. „Proszę o spokój, zdrowie, słodycze”
się ten artykuł?