Przejdź do treści

Śpiewanie świątecznych piosenek i kolęd wpływa na działanie naszego mózgu! W jaki sposób? Wyjaśnia psycholożka

Tekst o wpływie śpiewania kolęd na mózg. Na zdjęciu: Kobieta trzymająca girlandę świateł - HelloZdrowie
Śpiewanie kolęd wpływa na mózg / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Zaśpiewaj świąteczne piosenki w towarzystwie innych osób, a poczujesz się dużo lepiej!” – pisze dr Milena Marczak, psycholożka kliniczna i neuropsycholożka na swoim profilu na Instagramie. Jak to działa?

Wpływ kolęd na działanie mózgu

Lubisz śpiewać kolędy? Piosenki świąteczne typu „Last christmas” albo „All i want for christmas is you” puszczasz już w październiku? To bardzo dobrze działa na twój mózg! Dlaczego? Pisze o tym dr Milena Marczak.

„Wspólne śpiewanie i kolędowanie pozytywnie wpływa na mózg i samopoczucie. Dzięki wspólnemu śpiewaniu wzmacniamy też więzi społeczne. W trakcie śpiewania kolęd obniżeniu ulega stężenie hormonu adenokortykotropowego (ACTH). Jego wzrost następuje w trakcie stresu i obciążenia emocjonalnego” – wyjaśnia psycholożka.

I dodaje, że dodatkowo podczas wspólnego kolędowania w mózgu wydzielana jest oksytocyna – hormon wzmacniający więzi społeczne.

„Oksytocyna nazywana jest również hormonem miłości i przywiązania. Sprzyja ona budowaniu empatii oraz zmniejsza ilość kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie” – pisze dr Marczak.

Ekspertka ma też dla każdego z nas radę na nadchodzące dni.

„Jeśli możesz pośpiewać z rodziną czy znajomymi, rób to śmiało. Jeśli wolisz to robić samemu, podczas jazdy samochodem albo sprzątania – myślę, że też warto spróbować” – dodaje.

Podczas tegorocznych świąt mnóstwo rzeczy nie będzie tak, jakbyśmy tego chciały. Z powodu pandemii wiele osób nie spędzi ich (tak jak co roku) z bliskimi. Na szczęście nikt nie zabroni nam spotkać się w rodzinnym gronie wirtualnie. Po złożeniu sobie życzeń przez ekran komputera czy telefonu warto więc śpiewać! 

trzy kobiety podczas świąt
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Dr Milena Marczak – kim jest?

Dr Milena Marczak od 10 lat jest pedagogiem, a od 6 lat pracuje jako psycholog. Od 2020 roku jest też doktorem w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie psychologii.

Dr Milena Marczak prowadzi badania w międzynarodowych zespołach eksperckich z obszarów medycyny i psychologii. Pisze publikacje dla czasopism naukowych i książek. Jest też częstą prelegentką na konferencjach naukowych.

Prowadzi bloga „psychologwmedycynie.pl”, a jej profil na Instagramie „Psycholog w medycynie” jest coraz bardziej popularny. Obecnie obserwuje go niemal 4 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?