Są wytyczne dotyczące aborcji. Izabela Leszczyna: „Wystarczy jedno zaświadczenie od lekarza, nawet psychiatry”
Resort sprawiedliwości oraz resort zdrowia połączyły siły, żeby opracować wytyczne w sprawie aborcji. Jak zapowiedział premier Donald Tusk, pozwolą one „skuteczniej stawać po stronie kobiety”. Ma wystarczyć jedno zaświadczenie od lekarza, żeby była możliwość terminacji wczesnej ciąży.
Ma wystarczyć tylko jedno zaświadczenie
30 sierpnia odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli premier Donald Tusk, ministra zdrowia Izabela Leszczyna oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Przedmiotem spotkania była terminacja ciąży.
Szef rządu pokreślił, że mimo iż nie udało się uczynić aborcji do 12. tygodnia legalnej, to nie oznacza to, że nie należy podejmować żadnych działań. Podkreślił, że poszukiwane są możliwości dla kobiet we wczesnej ciąży, które potrzebują przeprowadzić ten zabieg.
„W tej chwili, skoro nie możemy szeroko otworzyć tej bramy w Sejmie [ze względu na opór ze strony PSL – red.], to otwieramy furtki (…). Szukamy takich sposobów działania, które w praktyce umożliwią dostęp do legalnej aborcji” – zaznaczył Donald Tusk.
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła wytyczne, które mają stosować lekarze oraz szpitale. Jeśli zagrożone jest zdrowie kobiety, wystarczy jedno orzeczenie lekarskie, aby przerwać ciążę.
„Ustawa mówi wyraźnie, że orzeczenie lekarza stwierdzające, że istnieje przesłanka do przerwania ciąży – jedno orzeczenie od jednego lekarza specjalisty – jest podstawą do przerwania ciąży” – mówiła Leszczyna.
„Jeśli w podmiocie leczniczym będzie żądanie drugiego orzeczenia lekarza bądź zwoływania konsylium, to należy to uznać za utrudnianie dostępu do procedury medycznej, która jest w koszyku świadczeń gwarantowanych” – powiedziała.
Jej zdaniem wystarczającą przesłanką do przerwania ciąży może być zaświadczenie od psychiatry, jeśli ciąża ta stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego pacjentki. Powołała się przy tym na ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach, która dopuszcza przerywanie ciąży ze względów zdrowotnych, nie precyzuje jednak, o jakie zdrowie chodzi.
Wytyczne dla prokuratorów
Szczegółowe wytyczne otrzymali też prokuratorzy. Mają one ich uwrażliwić na sytuację kobiet, które znajdują się w trudnym momencie życiowym. Minister sprawiedliwości dodał także, że należy tak stosować obowiązujące przepisy prawa karnego, aby „nie doprowadzić do jakiejś dodatkowej wiktymizacji, dodatkowego poniżenia czy trudnych sytuacji”.
Przypomniał, że prokuratorzy mają wykazywać się najwyższym profesjonalizmem przy przesłuchaniach kobiet i rzetelnie ustalić skutki odmowy dokonania aborcji. Podkreślił, że jeśli decyzja o terminacji ciąży zostaje podjęta ze względu na ochronę zdrowia psychicznego pacjentki, to jest to „okoliczność, która jest absolutnie dopuszczalna w świetle prawa”.
„W związku z tym nie powinna powodować takich sytuacji, jak zaangażowanie prokuratury” – podkreślił minister sprawiedliwości.
Adam Bodnar wyraził też nadzieję, że wytyczne pomogą należycie funkcjonować państwu.
„Chodzi o to, żeby zmienić też atmosferę, filozofię działania państwa; tu prawa kobiet mają być w centrum” – zaznaczył.
źródło: PAP
Zobacz także
„Własna aborcja jest legalna” – podkreśla Patrycja Pieszczek-Bober, prawniczka w ochronie zdrowia
Aborcja od 16. r.ż. bez zgody rodziców i pigułka „dzień po” dla każdego. Hiszpania przeprowadza rewolucję w prawach kobiet
Ministra zdrowia o bezpieczeństwie Polek: „Nie da się zrobić z kobiety matki na siłę”
Polecamy
Lekarz potrącił ciężarną kobietę i jej córeczkę. Nie udzielił im pomocy. Ukarano go… naganą
Afganki nie zostaną już pielęgniarkami i położnymi. „Ten zakaz będzie kosztował życia”
Urlop macierzyński, zwolnienie lekarskie i emerytura dla pracownic seksualnych w Belgii. „To prawo daje narzędzia, dzięki którym możemy być bezpieczniejsze”
Głośny wyrok w sprawie nielegalnej reklamy alkoholu. Wśród skazanych znany dziennikarz i były poseł
się ten artykuł?