Przejdź do treści

Religa i Zembala znowu przy stole operacyjnym. Synowie poszli w ślady znanych ojców

Tekst o współpracy synów słynnych kardiochirurgów. Na zdjęciu: Grupa mężczyzn ubranych w strój chirurgiczny i czepki chirurgiczne - HelloZdrowie
Zespół Religa/Zembala przy stole operacyjnym / Facebook
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Nasi ojcowie zmienili obraz polskiej chirurgii serca, tworząc nowoczesną specjalizację, której ramy wychodzą poza klasyczny nóż i szew. Dziś zespół Religa/Zembala pokazał siłę wzajemnej współpracy” – pisze Michał Zembala, kardiochirurg, syn kardiochirurga Mariana Zembali. Po 35 latach od historycznej operacji znów dwaj mężczyźni o znanych nazwiskach Religa i Zembala stanęli przy jednym stole operacyjnym. 

Zespół Religa/Zembala

Operacja przeprowadzona przez zespół z Grzegorzem Religą i Michałem Zembalą na czele została przeprowadzona w łódzkim Szpitalu im. dr. Wł. Biegańskiego.

Specjaliści wykonali wspólnie zabieg TAVI TF (czyli wprowadzenie cewnika przez tętnicę udową).

„Dziś zespół Religa/Zembala, wykonując zabieg TAVI TF, pokazał siłę wzajemnej współpracy opartej na szacunku, zrozumieniu i trosce o dobry wynik leczenia trudnej chorej” – napisał Michał Zembala na swoim profilu na Facebooku.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Pierwszy w Polsce przeszczep serca

Michał Zembala i Grzegorz Religa są synami znanych kardiochirurgów – Mariana Zembali i Zbigniewa Religi – którzy 5 listopada 1985 roku w Zabrzu dokonali pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. 35 lat temu wraz z dwójką kardiochirurgów przy stole operacyjnym stał też Andrzej Bochenek. 

I chociaż trzeciego nazwiska przy ostatniej operacji zabrakło, niewykluczone jest, że podczas kolejnych Michałowi Zembali i Grzegorzowi Relidzie pomoże Tomasz Bochenek, syn Andrzeja Bochenka. Mężczyzna również jest lekarzem, kardiologiem.

„Ostatnio śmialiśmy się, że musimy poprosić Tomka do nas. On jest kardiologiem, a że zabiegi TAVI są wykonywane w zespole kardiolog-kardiochirurg, to jest taki pomysł – przyznał Michał Zembala w rozmowie z TVN24.

Kardiochirurg dodał, że ich wybór zawodu nie był w żaden sposób pokierowany przez ojców. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?