Przejdź do treści

Przełomowy moment w popularnym serialu dla dzieci. Do wesołej ekipy dołączy bohater z autyzmem

W serialu "Tomek i przyjaciele" świat jest różnorodny \Źródło: Mattel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Do brygady kolorowych lokomotyw i wagonów dołączy wkrótce kolejny pojazd. Bruno, nowy bohater niezwykle popularnego serialu animowanego dla dzieci „Tomek i przyjaciele”, ma autyzm. Wprowadzając tę postać, twórcy serialu chcą uświadamiać dzieci na temat tego zaburzenia rozwojowego. 

O emocjach opowiada „trzepocząc drabinami”

„Tomek i przyjaciele” to bardzo popularny, również w Polsce, brytyjski serial animowany opowiadający o przygodach tytułowej niebieskiej lokomotywy, czyli Tomka. Fabuła serialu została oparta na serii książeczek autorstwa Wilberta Awdry’ego. Do Tomka i jego przyjaciół dołączy wkrótce kolejny pojazd – Bruno. Jaki jest? Przede wszystkim uporządkowany: ceni sobie rutynę, stały rozkład jazdy i harmonogramy. Lubi, kiedy wszystko idzie zgodnie z planem. Znajduje się na końcu pociągu, dzięki czemu może w wyjątkowy sposób patrzeć na świat. O swoich emocjach: ekscytacji, smutkach czy uczuciu przytłoczenia opowiada „trzepocząc drabinami”. Ma też latarnię, która pokazuje jego stan emocjonalny. Kiedy hałas go męczy, zakłada ochraniacze na uszy. Bruno ma autyzm. Jego kwestie w serialu wypowiada 9-letni aktor Elliott Garcia z Reading w Wielkiej Brytanii. Sam jest osobą z autyzmem.

Mattel, amerykańska firma produkująca zabawki, która nabyła prawa do serialu o przygodach lokomotyw w 2011 roku, przekazała brytyjskim mediom, że Bruno „starannie odzwierciedla cechy i preferencje niektórych osób z autyzmem”.

Twórcy serialu, chcąc jak najrzetelniej oddać postać autystycznego bohatera, nawiązali współpracę z takimi organizacjami, jak Autistic Self Advocacy Network i National Autistic Society UK (NAS UK). Organizacje te pomogły obsadzić Garcię w roli Bruna.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

„Ważne jest, by dzieci nieautystyczne zobaczyły i zrozumiały, jak to jest być osoba autystyczną”

„Tomek i przyjaciele” słynie z otwartości i pokazywania różnorodności świata. Do kreskówki w ostatnich latach wprowadzono więcej postaci dziewczęcych, a także etnicznie zróżnicowanych pociągów, które pochodzą m.in. z Kenii, Indii czy Chin.

Jak przekazało NAS UK, „włączenie postaci do serialu to niezwykły moment dla 700 tys. dorosłych i dzieci z autyzmem w całym kraju [Wielkiej Brytanii – przyp.red.]„.

„Ważne jest, by dzieci nieautystyczne zobaczyły i zrozumiały, jak to jest być osoba autystyczną” – podkreśla Tom Purser, jeden z szefów organizacji, cytowany przez theguardian.com.

Odcinki z nową postacią można będzie obejrzeć pod koniec września na Wyspach. W Polsce serial można oglądać na płatnych platformach internetowych.

Co ciekawe, zaledwie wczoraj informowałyśmy, że w bajce „Świnka Peppa” pojawi się para jednopłciowa, wychowująca córkę – niedźwiedzicę polarną Penny. Dzięki temu dzieci od najmłodszych lat mogą oglądać świat z różnych perspektyw.

Źródło:theguardian.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: