Przełomowy moment w popularnym serialu dla dzieci. Do wesołej ekipy dołączy bohater z autyzmem
Do brygady kolorowych lokomotyw i wagonów dołączy wkrótce kolejny pojazd. Bruno, nowy bohater niezwykle popularnego serialu animowanego dla dzieci „Tomek i przyjaciele”, ma autyzm. Wprowadzając tę postać, twórcy serialu chcą uświadamiać dzieci na temat tego zaburzenia rozwojowego.
O emocjach opowiada „trzepocząc drabinami”
„Tomek i przyjaciele” to bardzo popularny, również w Polsce, brytyjski serial animowany opowiadający o przygodach tytułowej niebieskiej lokomotywy, czyli Tomka. Fabuła serialu została oparta na serii książeczek autorstwa Wilberta Awdry’ego. Do Tomka i jego przyjaciół dołączy wkrótce kolejny pojazd – Bruno. Jaki jest? Przede wszystkim uporządkowany: ceni sobie rutynę, stały rozkład jazdy i harmonogramy. Lubi, kiedy wszystko idzie zgodnie z planem. Znajduje się na końcu pociągu, dzięki czemu może w wyjątkowy sposób patrzeć na świat. O swoich emocjach: ekscytacji, smutkach czy uczuciu przytłoczenia opowiada „trzepocząc drabinami”. Ma też latarnię, która pokazuje jego stan emocjonalny. Kiedy hałas go męczy, zakłada ochraniacze na uszy. Bruno ma autyzm. Jego kwestie w serialu wypowiada 9-letni aktor Elliott Garcia z Reading w Wielkiej Brytanii. Sam jest osobą z autyzmem.
Mattel, amerykańska firma produkująca zabawki, która nabyła prawa do serialu o przygodach lokomotyw w 2011 roku, przekazała brytyjskim mediom, że Bruno „starannie odzwierciedla cechy i preferencje niektórych osób z autyzmem”.
Twórcy serialu, chcąc jak najrzetelniej oddać postać autystycznego bohatera, nawiązali współpracę z takimi organizacjami, jak Autistic Self Advocacy Network i National Autistic Society UK (NAS UK). Organizacje te pomogły obsadzić Garcię w roli Bruna.
Rozwiń„Ważne jest, by dzieci nieautystyczne zobaczyły i zrozumiały, jak to jest być osoba autystyczną”
„Tomek i przyjaciele” słynie z otwartości i pokazywania różnorodności świata. Do kreskówki w ostatnich latach wprowadzono więcej postaci dziewczęcych, a także etnicznie zróżnicowanych pociągów, które pochodzą m.in. z Kenii, Indii czy Chin.
Jak przekazało NAS UK, „włączenie postaci do serialu to niezwykły moment dla 700 tys. dorosłych i dzieci z autyzmem w całym kraju [Wielkiej Brytanii – przyp.red.]„.
„Ważne jest, by dzieci nieautystyczne zobaczyły i zrozumiały, jak to jest być osoba autystyczną” – podkreśla Tom Purser, jeden z szefów organizacji, cytowany przez theguardian.com.
Odcinki z nową postacią można będzie obejrzeć pod koniec września na Wyspach. W Polsce serial można oglądać na płatnych platformach internetowych.
Co ciekawe, zaledwie wczoraj informowałyśmy, że w bajce „Świnka Peppa” pojawi się para jednopłciowa, wychowująca córkę – niedźwiedzicę polarną Penny. Dzięki temu dzieci od najmłodszych lat mogą oglądać świat z różnych perspektyw.
Źródło:theguardian.com
Polecamy
Chcieli zebrać 5 tysięcy na pomoc młodym pacjentom, uzbierali trzynaście razy więcej! Licealistom ze Szczecina pomógł popularny bloger
„Dopiero od dwóch lat czuję się naprawdę sobą”. Sia wyznała, że jest w spektrum autyzmu
Ma 11 lat, autyzm i iloraz inteligencji wyższy od Alberta Einsteina. Oto genialna nastolatka z Meksyku
Prozodia – jakie znaczenie ma intonacja, akcent i rytm naszej mowy? Metody leczenia dysprozodii
się ten artykuł?