Pozwolisz swojemu dziecku pójść na wagary? W piątek odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. „Nasza przyszłość decyduje się właśnie teraz” – piszą organizatorzy
Polscy uczniowie 15 marca będą strajkować. Zamiast pójść do szkoły, wezmą udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. Młodzież chce przeciwstawić się bierności polityków wobec braku odpowiednich działań zapobiegających zmianom klimatycznym.
Pomimo, że do dnia wagarowicza jeszcze ponad tydzień, młodzież postanowiła przyspieszyć święto i uczcić je wcześniej. 15 marca uczniowie z 22 polskich miast, wraz z ich rówieśnikami z 92 innych krajów, organizują Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Demonstracja jest odpowiedzią na wezwanie 15-letniej Grety Thunberg, aktywistki ze Szwecji, która strajk rozpoczęła w sierpniu 2018 roku. Od tego czasu nastolatka regularnie w każdy piątek protestuje przed szwedzkim parlamentem. Greta pojawiła się także na szczycie COP24 w Katowicach, a podróż do Polski odbyła pociągiem i elektrycznym samochodem. W trakcie pobytu apelowała do rówieśników, by tak jak ona wzięli sprawy w swoje ręce, ponieważ to przede wszystkim ich tyczy się przyszłość Ziemi i klimatu. Od tej pory młodzież na całym świecie strajkuje w piątki, które zostały nazwane „Piątkami dla przyszłości”.
Przyszłość, której nie ma
– Po co studiować dla przyszłości, której może nie ma? Po co wydawać dużo wysiłku, aby się kształcić, gdy nasze rządy nie słuchają wykształconych? – czytamy na stronie Fridays for Future. Polscy uczniowie także utworzyli swoją stronę, na której nawołują do akcji dla planety i tłumaczą swoje zachowanie. – Nie zgadzamy się na przemilczanie i ignorowanie problemu, który jest kwestią kluczową dla naszej przyszłości – piszą organizatorzy strajku na ich koncie Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na Facebooku. – To my, jako młodzi ludzie, w największym stopniu będziemy odczuwać skutki dzisiejszego braku decyzji – dodają.
Uczniowie planują strajk w godzinach szkolnych, ponieważ wierzą, że dopiero wtedy zostaną zauważeni. Jedna osoba nieobecna w szkole osoba nie zrobi różnicy, ale kiedy przyłączą się do niej wszyscy, odpowiedzialni za zmiany klimatyczne zwrócą na nich oczy i być może uwagę na problem. – Chcemy pokazać, że nie będziemy biernie czekać w sytuacji, gdy nasza przyszłość jest zagrożona. Jeżeli szkoły byłyby puste nawet przez jeden dzień, to na pewno nie pozostalibyśmy niezauważeni – czytamy w poście na Facebooku. Młodzi chcą zostać wysłuchani, pragnąc zmian tu i teraz!
Dlaczego strajk?Nasz ruch jest całkowicie oddolną, apolityczną inicjatywą uczennic i uczniów. Dostrzegliśmy, że mimo…
Gepostet von Młodzieżowy Strajk Klimatyczny am Sonntag, 10. März 2019
Pomyśl o przyszłości swojego dziecka
W poruszającym spocie młodzi aktywiści tłumaczą, dlaczego sprawy klimatyczne są takie ważne. To, co robimy teraz, będzie miało skutki w przyszłości. Być może nasze dzieci nie będą miały odpowiednich warunków, by żyć. Zastanów się dobrze, gdy dziecko poprosi cię o wolne w piątek.
Zobacz spot, w którym grupa dzieciaków mówi o swojej przyszłości.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Zjawiska klimatyczne coraz częściej odbierają życie i środki do życia”. Naukowcy wyliczają, na ile sposobów może nas zabić globalne ocieplenie
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
Butelczak wiecznisty – nowy „grzyb” w polskich lasach. Świetna akcja Lasów Państwowych
Wyjątkowy duet międzypokoleniowy. Oliwia i jej dziadek Marian stworzyli urządzenie ratujące pszczoły
się ten artykuł?