Przejdź do treści

„Pokaż środkowy palec nowotworowi!” – poznańscy lekarze okazują solidarność z chorymi w wideo FaqRak

Tekst o kampanii FaqRak i profilaktyce nowotworów. Na zdjęciu: Grupa osób wskazująca na coś - HelloZdrowie
Źródło: Facebook OPEN
Podoba Ci
się ten artykuł?

FaqRak to kampania społeczna prowadzona przez Fundację Ludzie dla Ludzi. Choć FaqRak wystartowała już w 2019 roku, teraz uderzyła z podwójną pozytywną mocą i zawierającym mocny przekaz wideo. Skąd ten rozgłos? Przez #LichockaChallenge.

FaqRak: dlaczego powstał filmik?

13 lutego późnym wieczorem posłowie zadecydowali – 1,95 mld złotych, zamiast na wsparcie np. dla onkologii, zostanie przekazane na finansowanie publicznych mediów. Posłanka Joanna Lichocka, wyrażając swoje poparcie dla tej decyzji, pokazała w Sejmie politycznym przeciwnikom środkowy palec. Tłumaczyła później, że została źle zrozumiana i tylko „przecierała oko”.

Dr Dariusz Godlewski, onkolog od 21 lat kierujący poznańskim Ośrodkiem Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów, też pokazuje „faka”, ale nie pacjentom i politykom, a rakowi. Lekarz jest założycielem Fundacji Ludzie dla Ludzi, która prowadziła akcję Policzmy Się, w ramach której zdrowe już osoby opowiadały, jak policzyły się z chorobą nowotworową. Była to jedna z pierwszych kampanii głośno mówiących o tym, że z rakiem można wygrać i nie oznacza on wyroku śmierci.

W 2019 roku ruszyła akcja FaqRak. Skąd nazwa? Jak tłumaczył wtedy dr Godlewski:

W haśle celowo użyto gry słów, by zainteresować kampanią także najmłodszych Polaków. Chodzi o to, by rakiem nie straszyć, ale przekonywać, że doświadczenie tej choroby może mieć optymistyczne zakończenie i nie oznacza tylko bólu.

Dr Małgorzata Andrzejewska

FaqRak: Polko i Polaku, badaj się!

Lekarze z Poznania nie przeoczyli okazji do podkreślenia, jak ważna jest profilaktyka nowotworów w momencie, gdy Internet pełen jest memów, rysunków, filmów nawiązujących do gestu Lichockiej. Tym bardziej, że hasło FaqRak idealnie się w to wpisuje. Medycy podkreślają, że skoro luty to miesiąc miłości, warto zacząć od tej do siebie i pójść na badania. W przypadku raka profilaktyka to podstawa, a leczenie choroby w początkowym stadium rozwoju jest łatwiejsze i mniej kosztowne.

Jak zaznacza na filmie dr Dariusz Godlewski, który wraz ze swoimi współpracownikami pokazuje na wideo środkowy palec:

Wraz z zespołem od 21 lat pokazujemy rakowi ten gest. Dlatego prosimy was - badajcie się, kontrolujcie swoje ciało, dbajcie o siebie i pokażcie tej chorobie to samo.

„Ważne, by zobaczyć coś więcej niż chorobę i nadać życiu sens, dzięki któremu możemy jeszcze coś razem przeżyć”. Psychoonkolog dr Mariola Kosowicz mówi o trudnych uczuciach towarzyszących rodzinie osoby chorej na raka

FaqRak – profilaktyka

Rozpoczyna się walentynkowy weekend. Kochajcie się, dbajcie o siebie i badajcie.Profilaktyka to podstawa. Leczenie nowotworów w poczatkowym stadium rozwoju jest łatwiejsze i mniej kosztowne.

Gepostet von OPEN Poznań am Freitag, 14. Februar 2020

Jakie badania profilaktyczne i jak często należy wykonać? To zależy przede wszystkim od twojej płci i wieku. Niezbędne informacje znajdziesz w poniższych artykułach.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?