Przejdź do treści

Po winie zawsze boli cię głowa? Znamy winowajcę

Tekst o przyczynach bólu głowy po winie. Na zdjęciu: Para rąk trzymająca kieliszki z winem - HelloZdrowie
Po winie zawsze boli cię głowa? Znamy winowajcę Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Uwielbiasz smak wina i uwielbiasz się nim rozkoszować podczas swojego ulubionego posiłku? Jednak po spożyciu alkoholu odczuwasz ból głowy i inne skutki uboczne? Możesz być szczególnie wrażliwa na ten właśnie alkohol.

Bóle głowy i histamina

Kiedy twoje ciało po wypiciu wina daje ci znak, że coś jest nie w porządku, bardzo możliwe, że w twój organizm, który napotka alergen w układzie odpornościowym, wypuszcza substancję chemiczną nazywaną histaminą. To z kolei prowadzi do wytworzenia przeciwciał nazywanych immunoglobulinami, które są odpowiedzialne za objawy alergii, takie jak kichanie, bóle głowy, swędzenie czy czerwone oczy. Jeśli więc czujesz drapanie w gardle, podczas picia wina, może być to objawem alergii.

Siarczyny w winie

Siarczyny to inaczej dwutlenek siarki, który występuje w winie, jak i w innych produktach spożywczych. Osoby, które są na nie uczulone, nie powinny pić wina. Najwięcej znajdziesz ich w winie, piwie, suszonych warzywach i owocach, pakowanych ziemniakach i krewetkach. Mogą one nasilać objawy astmy i alergii. W 1986 roku Food and Drug Administration zakazała używania siarczynów w warzywach i owocach świeżych. Wina, które zwierają współczynnik siarczynów na poziomie 10, muszą umieścić taką informację na butelce.

Chcesz kupić wino wolne od siarczynów? Niestety nie ma możliwości, aby zupełnie wyeliminować je z tego trunku, ponieważ dzięki nim jest dłużej świeży. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie wina wytwarzanego w mniejszych winnicach, które skuteczniej przestrzegają standardów i ekologicznych praktyk.

toast kieliszkami z winem

Siarczyny w białym i czerwonym winie

W winie czerwonym występuje mniej siarczynów niż w winie białym, ponieważ podczas produkowania wina czerwonego nie obiera się winogron ze skórki, co tworzy naturalną barierę ochronną. Wiele osób, które nie chcą rezygnować z ulubionego wina, widzi ratunek w filtrach, których zadaniem jest usunięcie histaminy i siarczynów. Proces ma polega na tym, że do butelki wtłaczany jest tlen – jego zadaniem jest katalizowanie związków chemicznych, które mają uwalniać np. siarczyny. Nie ma jednak póki co żadnego naukowego dowodu na to, że te filtry działają. Lepiej zainwestować w butelkę wysokiej jakości wina, które ma obniżony poziom związków wywołujących reakcję alergiczną.

Co jeszcze może być przyczyną bólu głowy po winie?

Bardzo często bóle głowy po wypiciu wina mogą świadczyć o wysokiej zawartości cukru, który w dużym stężeniu w organizmie może powodować właśnie takie dolegliwości. Natomiast w przypadku, kiedy poziom cukru spada po całej nocy picia, również odczuwasz ból głowy, który jest jednym z objawów kaca. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z dolegliwościami jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia i rezygnacja z dużej dawki alkoholu. Zanim jednak zrzucimy winę na wino, warto zastanowić się, czy coś, co jedliśmy podczas jego spożywania, nie przyczyniło się do takich objawów.

Jeśli podczas picia wina masz takie objawy jak ciężkie duszności, pokrzywka czy obrzęki, powinnaś całkowicie zrezygnować z picia tego trunku.

 

Źródło: livestrong

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?