Pierwsza kobieta w historii będzie dowodzić lotniskowcem atomowym! „Dziękuję za oddanie najlepszego statku we flocie”
Amerykańska kapitanka Amy Bauernschmidt przechodzi właśnie do historii jako pierwsza kobieta na stanowisku dowódczyni lotniskowca o napędzie atomowym. To jednak nie pierwszy raz, kiedy przebiła szklany sufit, przecierając nowe szlaki dla kobiet.
Amy Bauernschmidt przechodzi do historii
Kapitanka Amy Bauernschmidt objęła stanowisko dowódczyni amerykańskich lotniskowców o napędzie atomowym. Jednocześnie stała się pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. To jednak nie pierwszy raz, kiedy Bauernschmidt rozbiła szklany sufit. W 2016 roku została posadzona na stołku oficera na atomowym lotniskowcu USS Abraham Lincoln, który do tej pory był zajmowany jedynie przez mężczyzn.
„Nie ma większego poczucia odpowiedzialności niż świadomość, że powierzono ci opiekę nad ludźmi, którzy zdecydowali się chronić nasz naród”, powiedziała Bauernschmidt, zgodnie z komunikatem prasowym marynarki wojennej i dodała -„Dziękuję, kapitanie Slaughter, za oddanie najlepszego statku we flocie.”
Przyszła dowódczyni lotniskowców ukończyła Akademię Marynarki Wojennej w 1994 roku. W tym samym roku po raz pierwszy kobiety dopuszczono do służby na okrętach wojennych i w lotnictwie marynarki.
„To prawo absolutnie zmieniło moje życie (…) byłyśmy pierwszym rocznikiem, który kończył studia, wiedząc o tym, że może zostać zaszczycony możliwością służby, wraz z resztą naszych towarzyszy, w warunkach bojowych” – mówiła w wywiadzie ze stacją CBS w 2018 r.
Amy Bauernschmidt w swojej karierze służyła na lotniskowcach rozmieszczonych na różnych oceanach i pilotowała śmigłowce. Wzięła również udział m.in. w inwazji USA na Afganistan w 2001 roku a w latach 2019-2020 dowodziła okrętem desantowym USS San Diego.
Nie podano jeszcze informacji, którym z 11 atomowych lotniskowców amerykańskiej marynarki będzie dowodzić w najbliższym czasie.
Kobiety coraz pewniej idą po swoje!
Amy Bauernschmidt przeciera szlaki innym kobietom, które starają się o dowodzenie okrętami bojowymi czy objęcie wyższych stanowisk w lotnictwie morskim. Kobiety coraz częściej pilotują różnego rodzaju statki powietrzne i obejmują stanowiska dowódcze. Przykładem jest generałka Margaret H. Woodward, która w 2011 roku dowodziła amerykańskimi operacjami powietrznymi nad Libią oraz komandorka Sary A. Joyner, która w styczniu 2013 roku została dowódczynią skrzydła lotniczego CVW-3 (Carrier Air Wing) wchodzącego w skład grupy uderzeniowej lotniskowca USS „Harry S. Truman” (CVN 75).
Podobne przeszeregowania zachodzą także w NASA, gdzie kobiety są mniejszością, stanowiąc jedynie 10 proc. całego składu. Jesteśmy jednak świadkami wielu (może trochę nieśmiałych) zmian na tym polu. NASA zapowiada m.in., że pierwsza kobieta postawi nogę na Księżycu w 2024 roku.
Zobacz także
Mae C. Jemison: Kiedy ostatnio patrzyłaś w niebo? Jeśli naprawdę zaczniesz je kontemplować, zmieni cię
Poznajcie Katie Bouman. Dziewczynę, która stoi za stworzeniem pierwszego zdjęcia czarnej dziury
Jedna z nich będzie pierwszą kobietą, która postawi nogę na Księżycu. NASA podała skład zespołu Artemis
Polecamy
59-latka wpisała się do Księgi Rekordów Guinnessa. Zrobiła 1575 pompek w godzinę
Magdalena Popławska o samodzielnym macierzyństwie: „Chcę żyć na własnych zasadach. Nie mieć wyrzutów, że nie spełniam oczekiwań innych”
Usłyszała, że powinna pracować w Biedronce zamiast być w Akademii Teatralnej. Dziś jest jedną z najpopularniejszych aktorek
Monika Olejnik przeprasza za pytanie o żonę Radosława Sikorskiego. „Od lat walczę z antysemityzmem”
się ten artykuł?