Przejdź do treści

Oto najszczęśliwszy kraj na świecie. A gdzie w tym rankingu plasuje się Polska?

Mieszkanka Finlandii leżąca w ręczniku w saunie- Hello Zdrowie
Finlandia po raz kolejny jest najszczęśliwszym krajem na świecie źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Już po raz siódmy Finlandia szczyci się pierwszym miejscem w rankingu najszczęśliwszych państw świata. W pierwszej dziesiątce znów także uplasowały się kraje nordyckie. Co sprawia, że ich mieszkańcy czerpią największą satysfakcję z życia? I na którym miejscu w tym rankingu plasuje się Polska?

Polska tuż przed Hiszpanią

20 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dnia Szczęścia (ang. International Day of Hapiness).  Z tej okazji Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała coroczne zestawienie World Happiness Report”, w którym wskazała, które kraje są najbardziej, a które najmniej szczęśliwe. Raport opiera się na danych płynących z globalnych badań ankietowych przeprowadzonych wśród mieszkańców 143 krajów. Czynniki, które są brane pod uwagę, to:

  • PKB na głowę mieszkańca,
  • długość życia w zdrowiu według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO),
  • wsparcie społeczne,
  • postrzeganą swobodę podejmowania decyzji życiowych,
  • hojność wobec potrzebujących,
  • poziom postrzeganej korupcji.

Już siódmy raz z rzędu zaszczytne pierwsze miejsce zajęła Finlandia. Skandynawscy „sąsiedzi” Finlandii również osiągnęli wysokie wyniki: Dania (nr 2), Islandia (nr 3) i Szwecja (nr 4) znalazły się w pierwszej piątce, a Norwegia (nr 7) uplasowała się w pierwszej dziesiątce. Na piątym miejscu jest Izrael.

Polska znalazła się na 35. miejscu. To o cztery pozycje wyżej niż rok temu (w 2023 r. było to 39. miejsce). O jedno miejsce wyprzedziliśmy Hiszpanię. Spośród krajów Europy Środkowej i Bałkanów wyższe miejsca zajęły: Czechy (18. miejsce), Litwa (19. miejsce), Słowenia (21. miejsce), Kosowo (29. miejsce) i Rumunia (32. miejsce).

Badania wskazują, że w Polsce, w porównaniu z Czechami, niższe są wskaźniki wsparcia społecznego, swobody podejmowania decyzji i hojności. Wyższy natomiast jest poziom postrzeganej korupcji.

Co zatem stoi za sukcesem Finlandii?

W Finlandii znalazcy oddają portfele ich posiadaczom, ludzie sobie pomagają wzajemnie, a opieka zdrowotna i edukacja są bardzo wysokiej jakości oraz dostępne dla każdego” – wylicza zalety lidera rankingu John Helliwell, emerytowany profesor ekonomii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej oraz redaktor naczelny „World Happiness Report”

Zauważył również, że Finlandia ma szczęśliwych imigrantów, a więc mieszkańcy chętnie dzielą się dobrem z przybyszami.

Pierwszą dziesiątkę zamykają Holandia (nr 6), Luksemburg (nr 8), Szwajcaria (nr 9) i Australia (nr 10).

Na zdjęciu kobieta w kocu, patrząca przed siebie- za nią śnieg. - Hellozdrowie

Spadek nastroju wśród młodych ludzi

Po raz pierwszy od ponad dekady w pierwszej dwudziestce nie uplasowały się kraje zachodnie – Stany Zjednoczone (23. miejsce) oraz Niemcy (24. miejsce). W zeszłorocznym rankingu USA były na 15. miejscu, a Niemcy – na 16.

W najnowszym raporcie po raz pierwszy znalazły się rankingi według grup wiekowych świata. Wykazał on, że wskaźniki szczęścia mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Kanady poniżej 30. roku życia były dramatycznie niższe niż osób w wieku 60 lat i starszych. Australia i Nowa Zelandia w mniejszym stopniu, ale również odnotowały znacznie niższe rankingi wśród młodych osób.

Co sprawia, że młodzi ludzie nie odczuwają satysfakcji z życia? John Helliwell zauważył, że ​​nie wynika to z gorszego wykształcenia, niższych dochodów czy też złego stanu zdrowia.

„Oni tak po prostu myślą o swoim życiu. Jest to więc kwestia nastroju” – stwierdził.

Helliwell przypisuje ten stan częściowo negatywnym informacjom, z których czerpią młodzi ludzie.

„Słyszą wiadomości, które ich unieszczęśliwiają, i być może dzielą się nimi” – dodał.

Pozytywnym wnioskiem płynącym z badań jest to, że wśród młodych, od czasu pandemii, wzrosła życzliwość.

„To pocieszające. Pomimo tego, że młodzi w niektórych krajach nie są zbyt szczęśliwi, nadal są zdolni i chętni do angażowania się w działania dobroczynne na rzecz innych. A to daje nadzieję na przyszłość” – podsumował.

20 najszczęśliwszych krajów świata w 2024 r

  1. Finlandia
  2. Dania
  3. Islandia
  4. Szwecja
  5. Izrael
  6. Holandia
  7. Norwegia
  8. Luksemburg
  9. Szwajcaria
  10. Australia
  11. Nowa Zelandia
  12. Kostaryka
  13. Kuwejt
  14. Austria
  15. Kanada
  16. Belgia
  17. Irlandia
  18. Czechy
  19. Litwa
  20. Wielka Brytania

Afganistan pozostaje krajem najniżej notowanym na świecie pod względem szczęścia. Na najniższych pozycjach znalazły się także Liban, Lesotho, Sierra Leone i Kongo.

 źródło: edition.cnn.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?