Przejdź do treści

Orteza stawu skokowego – zastosowanie, zalecenia, koszty

Orteza stawu skokowego — zastosowanie, zalecenia, koszty
Orteza stawu skokowego — zastosowanie, zalecenia, koszty
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

To niezbędne narzędzie do rehabilitacji przy kontuzji stawu skokowego. Jest on bowiem szczególnie narażony na uszkodzenia. Orteza pomaga w powrocie do pełnej sprawności i umożliwia bezpieczne poruszanie się. Kiedy przydaje się orteza stawu skokowego? Gdzie można ją kupić? Na co trzeba zwrócić uwagę? Czy stabilizator jest refundowany przez NFZ?

Staw skokowy – najczęstsze kontuzje

Staw skokowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w ludzkim ciele i jednocześnie najbardziej narażonym na uszkodzenia. Kontuzji można się nabawić tak naprawdę wszędzie: uprawiając sport, źle stając na krawężniku chodnika, czy podczas spaceru. W przypadku stawu skokowego najczęściej dochodzi do skręcenia kostki lub zwichnięcia. W pierwszym przypadku uszkodzona zostaje torebka stawowa i więzadła stawowe, które odpowiadają za jej wzmocnienie. Jeśli zaś chodzi o zwichnięcie, polega ono na przemieszczeniu się względem siebie kości i innych powierzchni, które tworzą staw skokowy. W wyniku zwichnięcia rozerwana zostaje torebka stawowa oraz więzadła. Najpoważniejszym urazem związanym ze stawem skokowym jest złamanie, które objawia się brakiem ruchomości w stawie.

Postępowanie w przypadku kontuzji stawu skokowego uzależnione jest od konkretnego urazu. Przy niegroźnym skręceniu powinno wystarczyć odciążenie nogi na pewien czas i odpoczynek. Jeśli natomiast doszło do poważniejszej kontuzji i konieczne jest ustabilizowanie kończyny oraz zapewnienie jej ochrony, zastosowanie ma orteza stawu skokowego. Oczywiście jest ona rekomendowana w przypadku, kiedy nie jest konieczne założenie gipsu.

Co to jest orteza stawu skokowego?

Orteza stawu skokowego nazywana jest w języku potocznym po prostu stabilizatorem. Jej głównym zadaniem jest usztywnienie stawu i mięśni w konkretnej pozycji. Dzięki temu możliwe jest ich odciążenie. Tego typu stabilizator jest zdecydowanie korzystniejszą alternatywą dla kontuzjowanej osoby niż ciężki i niepraktyczny gips.

Ortezy wykonywane są z przyjaznych dla skóry i delikatnych materiałów, które pozwalają skórze oddychać oraz skutecznie odprowadzać wilgoć. Dodatkowo są one wyposażone w tzw. mini poduszki powietrzne, które wszyte są między warstwami tkaniny. Dzięki nim stopa jest zabezpieczona, a gładkie wykończenia chronią skórę przed ewentualnymi otarciami.

Orteza stawu skokowego – kiedy ma zastosowanie?

Stabilizator ma zastosowanie szczególnie w trzech konkretnych przypadkach, a są to:

  • urazy stawu skokowego,
  • rehabilitacja stawu skokowego po kontuzji,
  • zmiany zwyrodnieniowe w stawie skokowym.

Decyzja o zastosowaniu stabilizatora stawu skokowego należy zawsze do ortopedy. Może on zalecić ją do założenia dopiero po wykonaniu podstawowych badań, w tym prześwietlenia stawu skokowego. Na podstawie wyników podejmuje decyzję odnośnie do tego, jak długo pacjent powinien nosić ortezę. Należy się dokładnie stosować do instrukcji lekarza, gdyż dzięki temu staw szybko wróci do pełni formy, a w przyszłości będzie bardziej odporny na kolejne kontuzje.

Gdzie można kupić ortezę stawu skokowego?

Stabilizator stawu skokowego można zamówić w internecie lub kupić w sklepie medycznym. Zaleca się to drugie rozwiązanie, gdyż orteza stawu skokowego powinna być dobrana do idealnie do stopy i mieć rozmiar odpowiedni dla konkretnego pacjenta. W innym przypadku nie będzie spełniać swojej podstawowej funkcji, jaką jest ochrona i usztywnienie stawu skokowego. Warto zwrócić się z prośbą o pomoc w wyborze do ortopedy lub skorzystać z doświadczenia sprzedawcy w sklepie medycznym.

Orteza stawu skokowego jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. O zwrot kosztów można się starać na podstawie dokumentacji medycznej, którą musi przygotować lekarz specjalista. W tym przypadku jest to ortopeda. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje stabilizatorów są dofinansowywane.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.